آیا باید برای حقوق بیشتر اضافه کاری کنید؟

اگر شما نیز مانند دیگر کارمندان مبلغ مشخصی حقوق دارید و مدام با خود این فکر را می‌کنید که چگونه می‌توانم میزان دریافتی خود را افزایش دهم، امکان ندارد که به اضافه کاری فکر نکرده باشید. اما آیا این امکان وجود دارد که هر زمان که دل به خواه شما باشد برای اضافه کاری اقدام کنید و حقوق آن را دریافت کنید؟ آیا مبلغ اضافه کاری به اندازه‌ای است که حقوق شما را به صورت چشمگیری افزایش دهد؟

معمولا درخواست برای اضافه کاری در شرکت‌ها، غیر معمول نیست. در بسیاری از مواقع این خود شرکت‌ها و مدیران هستند که از کارمندان خود اضافه کاری را درخواست می‌کنند، اما با این حال هستند افرادی نیز که به صورت داوطلبانه برای بیشتر بودن در محل کار اقدام می‌کنند. با این حال، کارمندانی نیز هستند که ترجیح می‌دهند تا ساعت ورود و خروج آنها در شرکت همان ساعتی باشد که تعیین شده است، زیرا آنها معتقدند “یک هفته کاری منطقی باید بین ۴۰-۵۰ ساعت باشد.”

اگر شما یکی از بسیاری از کارمندانی هستید که برای افزایش حقوق و دستمزد به دنبال اضافه کاری هستند، آیا شرایط کار به صورت مازاد را دارید؟ و اصلا آیا باید اضافه کار کنید؟

چه کسی واجد شرایط اضافه کاری است؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که برخی دستورالعمل‌های قانونی در مورد اضافه کاری وجود دارد.

قانون اضافه کاری به این صورت است که ساعت کاری کارگر یا کارمند از ۸ ساعت در شبانه روز و ۴۴ ساعت در هفته نباید بیشتر باشد. اما برای مواردی که نیاز به گذراندن زمان بیشتر توسط کارمند است و به حضور او بسیار نیاز است، باید برای حضور او به قوانین ۵۹ و ۶۰ قانون مراجعه کرد.

‌ماده ۵۹ قانون کار

الف – موافقت کارگر

ب – پرداخت ۴۰% اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی.

‌تبصره – ساعات کار اضافی ارجاعی به کارگران نباید از ۴ ساعت در روز تجاوز نماید (‌مگر در موارد استثنایی با توافق طرفین).

ماده ۶۰ قانون کار

ارجاع کار اضافی با تشخیص کارفرما به شرط پرداخت اضافه‌کاری (‌موضوع بند ب ماه ۵۹) و برای مدتی که جهت مقابله با اوضاع و ‌احوال ذیل ضرورت دارد مجاز است و حداکثر اضافه‌کاری موضوع این ماده ۸ ساعت در روز خواهد بود (‌مگر در موارد استثنایی با توافق طرفین).

به صورت کلی قانون اضافه کار بر این منوال است و ممکن است برخی شرکت‌ها بخواهند میزان اضافه کاری خود را برای تشویق کارمندان، بیشتر در نظر بگیرند. در واقع باید گفت که از این میزان نباید کمتر باشد.

اگر فکر می‌کنید حقوق اضافه کاری را برای شما پرداخت نکردند، چه باید بکنید؟

اگر فکر می‌کنید که میزان بیشتری در محل کار خود وقت گذاشتید و در آن ساعت مشغول انجام کارهای کارفرمای خود بودید و مبلغی بابت اضافه کاری دریافت نکردید، باید ابتدا موضوع را با بخش منابع انسانی خود در میان بگذارید تا آنها را از وضعیت مطلع کند. سپس می‌توانید خودتان به بخش مالی و حسابداری سر بزنید و از آنها نیز پرس و جو بکنید.

این احتمال وجود دارد که آنها از مشکل بی اطلاع باشند.همچنین، بررسی بیشتر ساعات کاری یا مشخصات شغلی شما ممکن است نشان دهد که شما برای اضافه کاری واجد شرایط نیستید.

اگر روشی که برای پیگیری پیش گرفتید، کارساز نبود و با حرف زدن رو در رو با کارفرما و مدیر خود راحت نیستید، می‌توانید سراغ سازمان‌های مربوطه بروید و مشکل خود را از طریق آنها پیگیری کنید. گزینه دیگر طرح شکایت از کارفرما و مدیر خود است. توجه داشته باشید که کارفرمایان نمی‌توانند از نظر قانونی از شما انتقام بگیرند یا شما را برای این کار اخراج کنند.

اگر واجد شرایط دریافت اضافه کاری نیستید چه باید بکنید؟

بسیاری از افراد به دلیل نوع شغلی که دارند و همچنین به دلیل اساسنامه شرکت‌ها، امکان اضافه کاری ندارند و اگر هم ساعت‌های بیشتری را در محل کار بگذرانند، نباید انتظار دریافت اضافه کاری داشته باشند.

برای این کار شما باید به عنوان کارمند آن شرکت از همه بایدها و نبایدهای آن باخبر شوید. از نظر حقوقی، تمام موارد را بررسی کنید و همچنین آن را با کارفرمای خود مطرح کنید.

در اینجا چند مرحله دیگر وجود دارد که باید در مورد مطمئن شدن از اضافه کاری انجام دهید:

خط مشی شرکت خود را بررسی کنید

در ابتدا، اگر خط مشی خاصی در مورد اضافه کاری در شرکت شما وجود دارد، به قوانین و همچنین قرارداد خود با شرکت مراجعه کنید و یا اطلاعات مربوط به آن را از طریق افراد مرتبط در شرکت جویا شوید. شما همچنین می‌توانید با بخش منابع انسانی خود تماس بگیرید. برخی شرکت‌ها دارای ساعت کاری منعطفی هستند و هر زمان که شما دیر به شرکت برسید و از آن طرف دیرتر از شرکت خارج شوید، به عنوان همان ساعت کاری که باید در طول روز در محل شرکت حضور داشته باشید، برای شما در نظر گرفته می‌شود.

با سرپرست خود صحبت کنید

بعضی اوقات، دانستن هر موضوعی قبل از استخدام می‌تواند به شما کمک کند که بهتر تصمیم بگیرید. از سرپرست بخش سؤال کنید و تمام قوانین شرکت را از او جویا شوید. حتی بعد از استخدام نیز می‌توانید تمام آنچه به شرکت مربوط می‌شود را پرس و جو کنید تا ساعت زیادی را در شرکت نمانید تا اضافه کاری کنید که در واقع به حقوق شما مبلغی اضافه نمی‌کند.

برای رسیدن به آگاهی سؤال کنید

اگر مرتبا اضافه کاری می‌کنید و محاسبه اضافه کاری را در حقوق خود حس نمی‌کنید، باید حتما با فرد مرتبط با این موضوع در شرکت صحبت کنید. غالباً، برای شرکت‌ها پرداخت اضافه کاری بسیار به صرفه‌تر از این در می‌آید که فردی جدید استخدام کنند و برای آموزش آن هزینه کنند. البته توجه داشته باشید که در این مواقع نباید به هیچ عنوان تند بروید و باید تمام کارها را در کمال آرامش و متانت پیش ببرید.

آیا باید برای حقوق بیشتر اضافه کاری کنید؟

حتی اگر میزان اضافه کاری خیلی زیاد نیز نباشد، اما با این حال می‌تواند برای شمای کارمند مزایایی داشته باشد.

زمانی که وقت و انرژی خود را در اختیار شرکت و مدیر آن قرار می‌دهید تا پروژه را در زمان کمتری به پایان برسانید، مطمئنا ارزش بیشتری پیش مدیر خواهید داشت. البته نباید توقع پاداش چند میلیونی بابت این کار داشته باشید. اما اگر به دنبال ارتقا یا پیشرفت شغلی هستید، می‌توانید را این موقعیت استفاده لازم را ببرید.

بعضی اوقات، ممکن است متوجه شوید که باید اضافه کار کنید، زیرا روز کاری شما پر از جلسات مختلف و همچنین سرشلوغی بسیار بوده است. شرایط آرام در ابتدای ساعت کاری و پایان آن می‌تواند افراد را کارآمدتر کند.

نکته:

در صورت بروز این وضعیت، می‌توانید آن را با مدیر خود مطرح کنید و از حجم کارها کم کنید. شاید بتوانید بعضی از آن جلسات را کنسل کنید و از آن زمان برای رسیدگی به دیگر کارهای روز خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که با توجه به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، اضافه کاری می‌تواند اثرات مخربی از جمله صدمات جسمی و روحی، افزایش وزن و سایر موارد منفی تأثیرگذار بر سلامت بدن داشته باشد. بعلاوه، آن ساعات اضافی در دفتر یا آن شیفت اضافی در طول هفته لزوماً منجر عملکرد عالی شما نمی‌شود. احساس خستگی یا فرسودگی تجویز خوبی برای افزایش بهره وری نیست.

سخن پایانی

اگر در شرکت شما اضافه کاری اختیاری است، تمام جوانب مثبت و منفی آن را باید بررسی کنید. اگر اختیاری نیست و امری اجباری است، کمی وقت بگذارید و بررسی کنید که آیا باید در شغل خود بمانید یا به دنبال نقش جدید باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.