سوالاتی در مورد حقوق و دستمزد که مدیران باید آماده پاسخگویی به آنها باشند

ممکن است با خود فکر کنید که وقتی با کارجویی قرارداد همکاری امضا می‌کنید، دیگر خبری از سوالات حقوق و دستمزد نخواهد بود. اما حتی پس از اینکه حقوق اولیه یک کارمند را مشخص و با او همکاری را آغاز کردید، باید آماده پاسخگویی به سوالات آنها درباره افزایش حقوق و پاداش‌ها باشید. کارکنان هم در زمان استخدام و هم در زمان کار در شرکت شما، انتظار شفافیت در مورد حقوق و دستمزد دارند.

در زیر سوالاتی که کارمندان ممکن است در مورد حقوق و دستمزد از شما بپرسند و نحوه پاسخگویی به آنها را آورده‌ایم.

۱. “حقوق من چگونه تعیین می‌شود؟”

با تغییر نوع فعالیت کارکنان از حضور در محل کار به مدل دورکاری، شفافیت در محل کار برای کارکنان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. آنها انتظار دارند که بتوانند با شرکتشان به طور دائم و مستمر ارتباط داشته باشند و این به طور طبیعی شامل دریافت اطلاعاتی در مورد حقوق و دستمزد می‌شود.

اگر شرکتی در مورد نحوه پرداخت حقوق با کارمندان شفاف نباشد، مسلما شنیدن این سوال برای آنها ترسناک خواهد بود. راه‌حل این است که به دنبال شفافیت باشید و با کارمندان خود ارتباط مستمر داشته باشید.

به طور معمول، حقوق تحت عواملی از جمله عنوان، مجموعه مهارت، سطح ارشدیت و موقعیت جغرافیایی کمتر و بیشتر می‌شود. اگر این مورد در سازمان شما نیز وجود دارد، نباید از به اشتراک گذاشتن آن با کارمندان خود بترسید. نمونه‌ای از نحوه پاسخ به این سوال این است: “برای این موقعیت شغلی محدوده حقوقی وجود دارد و ما به کارجویان حقوقی پیشنهاد می‌کنیم که با آن شغل و همچنین تحصیلات و تجربه آنها مطابقت داشته باشد.

۲. “آیا من عادلانه حقوق می‌گیرم؟”

وقتی از این دست سوالات پرسیده می‌شود، بسیاری از مدیران ممکن است با یک “بله” گفتن داستان را به پایان برسانند، اما بهتر است این بله را نگویید مگر اینکه مطمئن باشید که کارمندتان عادلانه حقوق می‌گیرد. اگر کارمند شما واقعاً حقوق کمتری دریافت می‌کند، به او اجازه دهید تا درباره گله‌اش بگوید و فکر کند که می‌تواند دریافتی بیشتری داشته باشد. جزئیاتی را در مورد جایگاه‌شان در مورد حقوق و دستمزد به کارمند خود ارائه دهید. البته ممکن است پس از بحث و گفتگو قول افزایش حقوق را ندهید، اما همیشه باید خود را جای آنها بگذارید.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر شما میزان حقوق و دستمزد کارمند خود را بررسی کرده و متوجه شده باشید که حقوق او منصفانه است، می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: «فکر می‌کنم شما حقوق منصفانه‌ای بر اساس میزان سابقه، مهارت و توانایی دریافت می‌کنید.

۳. “چرا من به اندازه [همکارم] پول در نمی‌آورم؟”

برخی کارمندان هستند که سراغ مقایسه حقوق خود با همکارانشان می‌روند و البته، خیلی زیرکانه میزان دریافتی آنها را به دست می‌آورند. اگر آنها تفاوتی بین درآمدی که خودشان دارند با همکارشان پیدا کنند، ممکن است ناراحت شوند و امید خود را از دست بدهند.

در این حالت بهتر است که تمرکز را روی خود کارمند ببرید و هیچ صحبتی درباره همکار او نکنید. برای مثال، می‌توانید به این روش پاسخ دهید: «اگر از چیزی که به دست می‌آورید ناراضی هستید، می‌توانیم جلسه‌ای برای بحث درباره حقوق شما تشکیل دهیم». سپس، می‌توانید به‌صورت جداگانه بررسی کنید که آیا کارمند مذکور به طور عادلانه حقوق می‌گیرد یا خیر و آیا نیاز به افزایش حقوق است. باز هم باید تاکید کنیم که مقایسه دو کارمند با هم درست نیست و نباید در این بررسی کارمند مقابل ارزیابی شود. حتی اگر آنها در یک موقعیت باشند، با سوابق مختلف به شرکت می‌پیوندند و در سطوح مختلف فعالیت می‌کنند.

۴. “آیا می‌توانم افزایش حقوق داشته باشم؟”

سوالاتی در مورد حقوق و دستمزد

پاسخ به این سوال به عملکرد کارمند، زمان سوال و سلامت مالی کسب و کار شما بستگی دارد. اگر کارمند عملکرد بالایی دارد، زمان مناسبی برای طرح این سوال است و کسب و کار شما توانایی افزایش حقوق کارمند را دارد، پس منطقی است که صحبتی رسمی در مورد اینکه چه نوع افزایش حقوقی (در صورت وجود) شایسته او است داشته باشید.

اگر این سوال در زمان نامناسبی پرسیده شود، بد نیست در مورد آن صادق باشید. توصیه ما این است که در این مورد رک باشید و در مورد میزان بودجه در شرکت خود بگویید. می‌توان گفت: «افزایش حقوق پس از یک دوره آزمایشی و بررسی عملکرد سالانه امکان‌پذیر است، اما اگر شرکت ما رشد نکند، افزایش حقوق برای ما توجیه ندارد».

از سوی دیگر، اگر کارمند شما عملکرد بالایی ندارد، باید در یک مکالمه رسمی یا در ارزیابی عملکرد به او اطلاع دهید. به کارمند خود قبل از افزایش حقوق یا ارتقای شغلی بگویید، که هنوز باید روی موارد بسیاری کار کند و در مورد مراحل مشخص برای رسیدن به ارتقای شغلی نیز با او صحبت کنید. برای زمانی که کارمندان درخواست افزایش حقوق دارند، معیاری برای ارزیابی عملکرد تعیین کنید تا بتوانید به او ارائه دهید.

۵. “برای دریافت افزایش حقوق یا ترفیع شغلی چه کاری می‌توانم انجام دهم؟”

اگر درخواست افزایش حقوق کارمند را رد کردید، باید منتظر شنیدن این سوال باشید. از آنجایی که این مدل سوال در هر زمانی ممکن است مطرح شود، آماده بودن برای پاسخگویی برای شما مفید خواهد بود.

معیارهای افزایش حقوق و ترفیع شغلی در شرکت‌ها متفاوت است، اما توصیه ما این است که این مدل جواب را آماده کنید: «عملکرد شغلی رضایت‌بخش و نشان دادن اینکه زمان مناسب برای ارتقای شغلی است، دو ویژگی است که ما در نظر می‌گیریم.»

کارفرمایان باید آگاه باشند که بستن و فسخ قراردادهای شفاهی، وعده‌های دستمزد برای طولانی مدت و اظهارات بدون پایه و اساس می‌تواند زمینه‌ای برای شکایت باشند و بنابراین، مدیران باید به شدت مراقب کلمات خود باشند.

۶. “چرا حقوق دریافتی من با حقوق مندرج در قرارداد متفاوت است؟”

سوالاتی در مورد حقوق و دستمزد

اگر کارمندی دارید که تازه کار خود را با شرکت شما آغاز کرده، ممکن است کنجکاو شود که چرا عدد مندرج در چک حقوق با حقوق پیشنهادی آنها برابری نمی‌کند. با فرض اینکه هیچ خطایی در نامه پیشنهادی یا در فیش حقوقی کارمند وجود نداشته باشد، این معمولاً نتیجه مالیات بر درآمد و و سایر کسورات حقوق و دستمزد است.

اگر این سوال پیش آمد، به سادگی اطلاعات مربوط به مالیات را با کارمند خود به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید: “آنچه شما دریافت می‌کنید، مبلغی است که پس از گذر از مالیات و کسورات حقوق می‌گیرید.

اگر دیدید که کارمند شما همچنان نگرانی‌های خود را در مورد این کسری ابراز می‌کند، می‌توانید او را به وب‌سایت‌هایی هدایت کنید که برآوردها و محاسبات پرداختی را ارائه می‌کنند. ایران سلری ماشین حساب حقوق خالص و ناخالص و دستمزد دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

مکالمات مربوط به حقوق و دستمزد به ندرت بی چالش می‌شوند، اما اگر از قبل خود را برای این مکالمه آماده کنید و بدانید برای برخی از رایج‌ترین سوالاتی که کارمندان می‌پرسند چه جوابی داشته باشید، خود، سازمان و کارمندان خود را برای موفقیت آماده خواهید کرد. بنابراین منتظر نمانید تا سوالی از شما پرسیده شود تا برای پاسخ سراغ تحقیق بروید. اکنون برای هر گونه سوال مربوط به حقوق که ممکن است از شما پرسیده شود، آماده شوید.

منبع glassdoor
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.