حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم بازار حدس و گمان برای حقوق کارگران در سال جدید نیز بیشتر می‌شود و همه به دنبال این هستند که از میزان دریافتی خود در سال آینده باخبر شوند. شورای عالی کار بالاخره در روزهای پایانی اسفند میزان حقوق کارگران را مشخص و تصویب کرد و آن را به اطلاع عموم رساند.

حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ و همچنین مبلغ عیدی ۱۴۰۰ همیشه در پایان سال و توسط شورای عالی کار اعلام می‌شود و میزان حقوق اعلام شده در سال آینده بر روی دریافتی‌های کارگران و کارمندان اعمال می‌شود. پیش از اینکه شورای عالی کار در مورد افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ مبلغی اعلام کند، شاهد بودیم که میزان پیشنهاد شده آن در لایحه بودجه صحبت‌ها و انتقادهایی در مجلس به دنبال داشت. دولت در لایحه بودجه‌ای که به مجلس ارائه کرده است، درصد افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۰ را مشخص کرده است که این رقم باید به تصویب برسد تا میزان دریافتی کارگران برای سال آینده مشخص شود. اما با این حال، این پیشنهاد از طرف مجلس رد شده است و لایحه بودجه برای تعیین مبلغ نهایی دریافتی کارگران دوباره باید به مجلس ارائه شود.

اما پس از تمام این کشمکش‌ها و با تصویب شورای عالی کار، مقرر شده است که حقوق کارگران با افزایش ۳۹ درصدی همراه شود و به این ترتیب حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان خواهد شد که نسبت به پارسال ۷۴۶ هزار تومان بیشتر است. میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود که مبلغ دریافتی آنها به عنوان حقوق یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان تعیین شده بود.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران بعد از جلسه با اعضای شورای عالی کار این خبر را اعلام کرد و گفت این میزان پایه حقوق کارگران است. بر اساسا مزایای مسکن، بن خانوار و حق اولاد حداقل حقوق کارگران برای یک خانواده سه نفره حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار قبلا اعلام کرده بود که هزینه متوسط یک خانوار کارگری در ایران ۸ میلیون و ۷۳۵ هزار تومان است.

 

جدول حقوق و مزایای کارگران در سال ۱۴۰۰

توجه داشته باشید که ارقام موجود در این جدول به تومان نوشته شده است:

جدول حقوق و مزایای کارگران

ردیف شرح ۱۴۰۰
۱ حداقل دستمزد روزانه ۸۸,۵۱۶
۲ حداقل دستمزد ماهیانه ۲,۶۵۵,۴۹۲
۳ حق مسکن ماهیانه ۴۵۰,۰۰۰
۴ حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی) ۶۰۰,۰۰۰
۵ حق اولاد (یک فرزند) ۲۶۵,۵۴۹
۶ حق اولاد (دو فرزند) ۵۳۱,۰۹۸
۷ حق سنوات ماهانه

(شرط: داشتن حداقل یک سال سابقه کار)

۱۴۰,۰۰۰
۱۰ مجموعه دریافتی ۳,۸۴۵,۴۹۳

نظر شما درباره حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چیست؟

همان‌طور که اعلام کردیم طبق نظر شورای عالی کار میزان حداقل دریافتی کارگران در سال ۱۴۰۰ برابر با ۲ میلیون ۶۵۰ هزار تومان خواهد بود.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این میزان درآمد برای گذران زندگی کارگران کافی است؟ با توجه به اعلام بانک مرکزی و رقم تورم، می‌توان با این میزان حداقل حقوق زندگی کرد و مخارج خانواده را نیز تأمین کرد؟ شما به عنوان کارگر و حقوق بگیر بخش دولتی و غیردولتی چه میزان مبلغی را برای گذران زندگی انتظار دارید؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود با ما در میان بگذارید تا آنها را در پایین همین صفحه بخوانیم. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده میزان دریافتی افراد در شرکت‌های مختلف به ایران سلری مراجعه کنید.

3 دیدگاه
  1. رضا کیانی می‌گوید

    باید حداقل دشتمزد کارگران ۵۰۰۰۰۰۰ تومان کمتر نباشد با این اوضاع اقتصادی

  2. شكيلا عاشق زاده می‌گوید

    واقعا که شرم بر این وقاحت خودشون با این مبلغ میتونن زندگی کنن؟

  3. hiva می‌گوید

    باسلام من یه کارگر هستم وکارفرما هم دارم از دست کارفرما هم خیلی ناراضی هستم با ماهی ۳تومن بدون حق مسکن بدون حق اولاد بدون مرخصی بدون بیمه بدون هیچی با هرروز ۱۲ ساعت کار

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.