حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم بازار حدس و گمان برای حقوق کارگران در سال جدید نیز بیشتر می‌شود و همه به دنبال این هستند که از میزان دریافتی خود در سال آینده باخبر شوند. با اینکه شورای عالی کار هنوز هیچ اقدامی برای مشخص کردن میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ نکرده است، اما در محافل خبری و همچنین در میان صحبت‌های افراد مسئول حرف‌هایی در مورد میزان افزایش گفته شده است که در این مقاله قصد داریم تا این حدس‌ها را بررسی کنیم و به میزان حقوق کارگران در سال آینده برسیم.

حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ و همچنین مبلغ عیدی ۱۴۰۰ همیشه در پایان سال و توسط شورای عالی کار اعلام می‌شود و میزان حقوق اعلام شده در سال آینده بر روی دریافتی‌های کارگران و کارمندان اعمال می‌شود. پیش از اینکه شورای عالی کار در مورد افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ مبلغی اعلام کند، شاهد بودیم که میزان پیشنهاد شده آن در لایحه بودجه صحبت‌ها و انتقادهایی در مجلس به دنبال داشت. دولت در لایحه بودجه‌ای که به مجلس ارائه کرده است، درصد افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۰ را مشخص کرده است که این رقم باید به تصویب برسد تا میزان دریافتی کارگران برای سال آینده مشخص شود. اما با این حال، این پیشنهاد از طرف مجلس رد شده است و لایحه بودجه برای تعیین مبلغ نهایی دریافتی کارگران دوباره باید به مجلس ارائه شود.

با توجه به آنچه دولت به عنوان رقم پیشنهادی حقوق کارگران ارائه کرده است، مقرر شده است که حقوق کارگران و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه شود و به این ترتیب حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به دو میلیون و ۳۸۷ هزار تومان خواهد رسید. میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود که مبلغ دریافتی آنها به عنوان حقوق یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان تعیین شده بود.

این میزان افزایش حقوق برای کارگران در سال ۱۴۰۰، محتمل‌ترین میزان است و اگر بخواهیم اوضاع اقتصادی را بررسی کنیم که درصدهای دیگری نیز خواهیم رسید که باید دید شورای عالی کار کدام رقم را برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده در نظر می‌گیرد و در نهایت به تصویب مجلس می‌رسد.

دیگر احتمالات در میزان افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۰

برای رسیدن به دیگر احتمالات در میزان دریافتی کارگران در سال ۱۴۰۰، دو احتمال دیگر را پیش رو داریم.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم تا پایان دی ماه به ۲۹ درصد رسیده است و این احتمال وجود دارد که تا پایان سال این نرخ به ۳۰ درصد نیز برسد. طبق آنچه شورای عالی کار برای محاسبه میزان حقوق کارگران در نظر می‌گیرد و از آنجایی که میزان افزایش دستمزد کارگران طبق قانون کار بر اساس دو عامل بسیار مهم نرخ تورم و هزینه معیشت خانوار تعیین می‌شود، به همین خاطر می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ تا ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۹ افزایش داشته باشد. در این حالت و بنا به افزایش نرخ تورم، پایه حقوق کارگران بدون در نظر گرفتن دیگر مزایا در سال آینده باید دو میلیون و ۴۸۳ هزار تومان شود که این رقم برای سال ۹۹ یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان است.

اما در احتمال دیگر، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۰ درصد افزایش یابد. طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی این احتمال می‌رود که میزان حقوق کارگران از ۳۵ تا ۴۰ افزایش داشته باشد و این میزان افزایش باز هم به دلیل افزایش نرخ تورم محاسبه خواهد شد. با توجه به اظهارات مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، ممکن است حقوق‌ها ۴۰ درصد افزایش یابد. اگر این احتمال افزایش حقوق را در نظر بگیریم، باید انتظار داشته باشیم که حداقل و پایه حقوق کارگران بدون در نظر گرفتن دیگر مزایا در سال ۱۴۰۰ به دو میلیون و ۶۷۴ هزار تومان برسد.

نظر شما درباره حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چیست؟

همان‌طور که اعلام کردیم میزان دریافتی کارگران باید ابتدا به تصویب مجلس برسد و بعد شورای عالی کار آن را اعلام خواهد کرد. در لایحه‌ی بودجه‌ای که به مجلس برده شد، عدم تطابق میزان درصد افزایش حقوق با میزان تورم در سال مهم انتقاد و اشکال شناسایی شد و به همین خاطر این لایحه رد شد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این میزان درآمد برای گذران زندگی کارگران کافی است؟ با توجه به اعلام بانک مرکزی و رقم تورم، می‌توان با حداقل حقوق ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی زندگی کرد و مخارج خانواده را نیز تأمین کرد؟ شما به عنوان کارگر و حقوق بگیر بخش دولتی و غیردولتی چه میزان مبلغی را برای گذران زندگی انتظار دارید؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود با ما در میان بگذارید تا آنها را در پایین همین صفحه بخوانیم. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده میزان دریافتی افراد در شرکت‌های مختلف به ایران سلری مراجعه کنید.

۳+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.