حقوق وزارت کار برای کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

ماه‌های پایان سال و خصوصا ماه‌های زمستان، زمانی است که بسیاری از کارمندان و کارگران به دنبال درصد افزایش حقوق خود در سال آینده هستند و بازار حدس و گمان در این زمان بسیار داغ می‌شود. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و میزان تورمی که امسال با آن مواجه هستیم، که بیشترین میزان تورم تا به امروز بوده است، همه‌ی کارمندان و کارگران به دنبال این هستند تا خبری خوشحال‌کننده از درصد افزایش حقوق خود بخوانند.

همان‌طور که در مقاله حقوق ۱۴۰۱ عنوان کردیم، براساس تصمیم شورای عالی کار، حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ با ۵۷.۴ درصد افزایش، از حداقل دستمزد ماهانه از ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ تومان در سال ۱۴۰۰ به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. این در حالی است که حداقل دستمزد روزانه از ۸۸ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۹ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

اما این درصد و رقم برای سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ آیا این رقم جوابگوی مخارج کارمندان و مخارج افرادی که تهران را برای زندگی انتخاب کردند و برای آگهی‌های استخدام تهران اقدام می‌کنند، است؟ در این مقاله درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

جدول حقوق و مزایا وزارت کار برای سال ۱۴۰۲

طبق اظهارات زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، ۲۰ درصد افزایش برای حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است. بر اساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲، حداقل حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ حقوق بگیران معادل ۱.۲ برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق بگیران سال ۱۴۰۱ موضوع جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال امتیازات جز یک قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری خواهد بود. به این ترتیب، حداقل حقوق در سال ۱۴۰۲ هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان خواهد بود. علاوه بر این، سقف دریافتی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر ۵۵ میلیون تومان خواهد بود.

جدول حقوق و مزایا کارمندان و کارگران

ردیف شرح ۱۴۰۱ ۱۴۰۲ درصد افزایش
۱ حداقل دستمزد روزانه ۱,۳۹۳,۲۵۰ ۱,۶۷۱,۹۰۰ ۲۰
۲ حداقل دستمزد ماهیانه ۴۱,۷۹۷,۵۰۰ ۵۰,۱۵۷,۰۰۰ ۲۰
۳ حق مسکن ماهیانه ۶,۵۰۰,۰۰۰ ۷,۸۰۰,۰۰۰ ۲۰
۴ حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی) ۸,۵۰۰,۰۰۰ ۱۰,۲۰۰,۰۰۰ ۲۰
۵ حق اولاد برای فرزند ۴,۱۷۹,۷۵۰ ۵,۰۱۵,۷۰۰ ۲۰
۶ حق سنوات ماهیانه (شرط: داشتن حداقل یک سال سابقه کار) ۲,۱۰۰,۰۰۰ ۲,۵۲۰,۰۰۰ ۲۰
۷ مجموعه دریافتی بدون فرزند و سابقه کار ۵۶,۷۹۷,۵۰۰ ۶۸,۱۵۷,۰۰۰ ۲۰
۸ مجموعه دریافتی افراد متاهل با یک فرزند ۶۳,۰۷۷,۲۵۰ ۷۵,۶۹۲,۷۰۰ ۲۰
۹ مجموعه دریافتی افراد متاهل با دو فرزند ۶۷,۲۵۷,۰۰۰ ۸۰,۷۰۸,۴۰۰ ۲۰
۱۰ مجموعه دریافتی افراد متاهل ۳/۳ نفری ۶۴,۳۳۱,۱۷۵ ۷۷,۱۹۷,۴۱۰ ۲۰
 • جدول حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ (اعداد به ریال است)
 • مطابق ماده ۴١ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر پایه نرخ تورم و سبد هزینه زندگی خانوار کارگری تعیین شود.

نرخ افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲

درصد افزایش حقوق بازنشستگان نیز درست به اندازه درصد افزایش حقوق کارمندان است و رقم آن ۲۰ درصد است. این افزایش حقوق در مورد تمام بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی اعمال می‌شود.

به این ترتیب و با در نظر گرفتن ۲۰ درصد افزایش حقوق، حداقل حقوق بازنشستگان به ۶ میلیون تومان می‌رسد و یک میلیون تومان بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۲

سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۸۴ میلیون تومان (سالانه) و ۷ میلیون تومان درآمد ماهانه، تعیین شد. این نرخ مالیات بر اساس مازاد درآمد درصد افزایش زیر را خواهد داشت:

 • بین ۷ میلیون تومان تا سقف ۱۴ میلیون تومان ماهانه و بین ۸۴ میلیون و تا ۱۶۸ میلیون سالانه مشمول مالیات سالانه %۱۰
 • بین ۱۴ میلیون تومان تا سقف ۲۳ میلیون تومان ماهانه و بین ۱۶۸ میلیون و تا ۲۷۶ میلیون سالانه مشمول مالیات سالانه %۱۵
 • بین ۲۳ میلیون تومان تا سقف ۳۴ میلیون تومان ماهانه و بین ۲۷۶ میلیون و تا ۴۰۸ میلیون سالانه مشمول مالیات سالانه %۲۰
 • از ۳۴ میلیون تومان ماهانه و ۴۰۸ میلیون تومان سالانه بیشتر مشمول مالیات سالانه %۳۰

افزایش حقوق شامل چه کسانی می‌شود؟

افزایش حقوق شامل افراد استخدام شده در دستگاه‌های اجرائی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان کشوری و لشگری، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات، کارکنان رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهداء و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌شود.

نظر شما درباره حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ چیست؟

تا به امروز، صحبت‌هایی در مورد افزایش ۲۰ درصدی و ۳۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان مطرح شده است. در شرایط کنونی و شرایط بحرانی اقتصادی و همچنین تورم ۴۲.۳ درصدی، آیا درصدهای اعلام شده برای افزایش حقوق منصفانه است؟ آیا پایه حقوق ۷ میلیون و هشت‌صد هزار تومانی برای یک زندگی معمولی کافی است؟ افرادی که در کلان‌شهرهایی مانند تهران زندگی می‌کنند و مخارج آنها بسیار بیشتر از دیگر افراد است، می‌توانند با دریافتی ۸ میلیون تومانی زندگی خود را اداره کنند؟ افرادی که برای آگهی‌های استخدام کرج نیز اقدام می‌کنند، آیا می‌توانند هزینه زندگی در این شهر را با این مبالغ تامین کنند؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ با ما در میان بگذارید.

4 دیدگاه
 1. جانبازان می‌گوید

  سلام و وقت بخیر، حضرات اگرحق پرستاری جانبازان که حق مسلم همسران جانبازان هست وبرپایه حقوق کارگران که متأسفانه درسال۱۴۰۱به تعهدخودعمل ننموده انداما امیدواریم درسال۱۴۰۲به قانون تمکین کنیدضمن اینکه چرادرپایان سال برای همسران جانبازان عیدی درنظر نگرفته که این امربایستی عملیاتی شود، باتشکر جمعی از جانبازان

 2. امید می‌گوید

  حقوق کارگران اگه ۱۰تومان هم بشه بازم کفاف این تورم ونمیده

 3. حسین می‌گوید

  به خدا به ما نه بن میدن نه سنوات پایه میدن بااین افزایشی که در نظر گرفتن شاهکار کنیم شکم خانواده رو سیر کنیم

 4. مرتضی می‌گوید

  انقدرتورم بالاست که کارگراباحقوق ده تومن هم نمیتونن زندگی کنن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.