حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

کارمندان و کارگران همیشه در ماه‌های آخر سال به دنبال این هستند که خبری از حداقل حقوق و مزایا سال را دریافت کنند تا بتوانند هرچند اندک، اما برای سال آینده خود برنامه ریزی کنند. امسال نیز کمی زودتر سراغ مطرح کردن میزان دریافتی کارمندان رفتیم تا بتوانیم درباره آن سرنخی به دست آوریم.

امسال نیز قبل از اینکه میزان حقوق به تصویب نهایی برسد، صحبت‌هایی در مورد حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ و همچنین مبلغ عیدی ۱۴۰۰ بیان شده است و رقم آن در لایحه بودجه قرار داده شده است که صحبت‌ها و انتقادهایی نیز به دنبال داشته است. دولت در لایحه بودجه‌ای که به مجلس ارائه کرده است، درصد افزایش حقوق را مشخص کرده است که این رقم باید به تصویب برسد تا میزان دریافتی برای سال آینده مشخص شود.

رقم اعلام شده زیر هنوز تأیید نشده است و میزان و درصد آن بر اساس صحبت‌های نمایندگان مجلس و دولت می‌باشد.

طبق اعلام تجارت نیوز، در حالی که آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران حاکی از رشد ۳۲ درصدی سالانه و ۴۶ درصدی نقطه به نقطه (مقایسه دی ماه امسال با دی ماه پارسال) متوسط قیمت‌هاست، از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شده که میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان برای سال ۱۴۰۰ تنها ۲۵ درصد است. این گفته‌ها را عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایرنا اعلام کرده است.

با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده، اگر حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه شود به این ترتیب حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ برای آنها به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

میزان افزایش حقوق در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود که طبق اعلام شورای عالی کار پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲.۸ میلیون تومان تعیین شد.


بیشتر بخوانید: حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟


معافیت مالیاتی در حقوق سال ۱۴۰۰

طبق مصوبات اعلام شده از قانون کار سقف معافیت مالیاتی در سال ۹۹، مبلغ ۳۶ میلیون تومان در سال بود و رقم آن برای ماه سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مشخص شده بود. این در حالی است که بر طبق برآوردها احتمالا رقم معافیت مالیاتی کارکنان دولتی و غیردولتی برای سال آینده یعنی سال ۱۴۰۰، مبلغی در حدود ۴۸ میلیون تومان در سال و ۴ میلیون تومان در ماه خواهد شد.

در لایحه‌ای که از طرف دولت به مجلس ارائه شده است، مقرر شده است که افراد زیر ۴ میلیون حقوق از پرداخت مالیات معاف شوند و کارکنان و کارمندانی که حقوق آنها بیش از ۴ میلیون است به صورت پلکانی مالیات بر درآمد آنها محاسبه شود.

محاسبه میزان مالیاتی که بر درآمد کارکنان و کارمندان اعمال می‌شود به شرح زیر می‌باشد:

  • تا یک و نیم برابر حقوق اعلام شده، مشمول مالیات %۱۰ در سال
  • نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر حقوق اعلام شده، مشمول مالیات %۱۵ در سال
  • نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر حقوق اعلام شده، مشمول مالیات %۲۰ در سال
  • نسبت به مازاد چهار برابر حقوق اعلام شده، مشمول مالیات %۲۵ در سال

میزان مالیاتی که بر کارمندان و کارکنان دولتی و غیردولتی اعلام شده است به صورت سالانه است و اگر در سال میزان درآمد آنها به این صورت و با این ارقام مازاد داشته باشد، مشمول مالیات می‌شوند.

بیشتر بخوانید: عیدی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

نظر شما درباره حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ چیست؟

همان‌طور که اعلام کردیم این میزان دریافتی تنها لایحه‌ای است که توسط دولت به مجلس رفته است و باید به تصویب برسد. این میزان حقوق تنها حدس و گمان است و تنها عددی درست می‌باشد که توسط شورای عالی کار و وزارت کار اعلام شود. یکی از اصلی‌ترین انتقادهایی که به میزان افزایش حقوق در سال ۱۴۰۰ وارد شده است، عدم تطابق میزان درصد افزایش حقوق با میزان تورم در سال است. طبق آمارها و اعلام بانک مرکزی، میزان تورم ۴۱ درصد اعلام شده است و به همین خاطر مجلس اعلام کرده است که میزان حقوق کارمندان باید با این میزان تورم همخوانی داشته باشد. به همین خاطر مجلس اعلام کرده است که میزان افزایش حقوق باید تا ۴۰ درصد نیز برسد تا کارمندان بتوانند از پس مخارج زندگی بر بیایند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این میزان درآمد برای گذران زندگی کفایت می‌کند؟ با توجه به اعلام بانک مرکزی و رقم تورم ۴۱ درصدی، می‌توان با حداقل حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی زندگی و خرج خانواده را داد؟ شما به عنوان کارمند و حقوق بگیر بخش دولتی و غیردولتی چه میزان مبلغی را مناسب مخارج حال حاضر برای یک زندگی نرمال می‌دانید؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود با ما در میان بگذارید تا آنها را در پایین همین صفحه بخوانیم. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده میزان دریافتی افراد در شرکت‌های مختلف به ایران سلری مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

اضافه کاری چگونه محاسبه میشود؟

سنوات چیست و چگونه محاسبه میشود؟

۱+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.