حقوق بازنشستگی در ۱۴۰۱ چقدر است؟

حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق‌های تابعه دولت در ماه‌های پایانی سال مشخص می‌شود. در مقاله حقوق ۱۴۰۱ درباره میزان حقوق و دستمزد کارمندان صحبت کردیم، در این مقاله قصد داریم تا درباره مبلغ حقوق بازنشستگی صحبت کنیم تا بتوانیم سرنخی به بازنشستگان در مورد دریافتی خود در سال ۱۴۰۱ بدهیم.

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱

روال کار در تعیین میزان دریافتی بازنشستگان به این صورت است که ابتدا دولت در لایحه بودجه رقم و درصد پیشنهادی خود را اعلام می‌کند و بعد، این رقم باید به تصویب مجلس برسد تا عدد حقوق بازنشستگی تعیین شود.

طبق تصویب نمایندگان مجلی تعیین شد که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱، ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. به این ترتیب طبق جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲، پس از اعمال افزایش ده درصدی، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از ۵ میلیون تومان کمتر باشد. افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا قبل از پایان سال مشخص خواهد شد.

اما در تاریخ ۱۸ مهر ۱۴۰۱، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دوفوریت لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری موافقت کردند و به این ترتیب و در صورت تصویب نهایی، حقوق مشمولین جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، مبلغ نه میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۹) ریال افزایش می‌یابد.
اما این طرح باید به تصویب نهایی برسد تا بازنشستگان بتوانند این مبلغ را دریافت کنند.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

در لایحه پیشنهادی دولت بندهایی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی آورده شده است. بسیاری این بند و تبصره را خلاف عرف و قوانین می‌دانند و به آن ایراد گرفته‌اند. بر اساس آنچه دولت در لایحه بودجه قرار داده، میزان افزایش سن بازنشستگی دو سال است و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت خواهد بود.

در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است:

به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن  و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

همچنین بر اساس این لایحه:

حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش خواهد یافت. احکام قطعی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنا است. محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

این موضوع از سمت دولت مطرح شده است، اما خبرها حاکی از آن است که مجلس این طرح را از لایحه بودجه حذف کرده است.

طبق اعلام رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، پیشنهاد حذف بند افزایش سن بازنشستگی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شده است. وی اعلام کرده است که این افزایش سن بازنشستگی باید به مرور زمان در قانون اتفاق بیفتد و انجام آن به صورت یکباره، بر خلاف قانون برنامه ششم توسعه است.

نظر شما درباره حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ چیست؟

با توجه به اینکه میزان تورم در بهمن ماه امسال چیزی در حدود ۴۱.۴ درصد اعلام شده است و همچنین، با توجه به اینکه بازنشستگان خانواده‌ی بزرگی دارند و مخارج آنها بسیار زیاد است، آیا این میزان افزایش حقوق برای آنها مناسب است و پاسخگویی مخارج آنها خواهد بود؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره حقوق بازنشستگی ۱۴۰۱ با ما در میان بگذارید.

81 دیدگاه
 1. محمد حسین صحراگرد می‌گوید

  برای محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان در سال۱۴۰۱ ابتدا نسبت هزینه مستمری بازنشستگان را به درامد سال ۱۴۰۰ بدست آورده ودرامد افراد جدید و افزایش بیمه شدگان سال قبل وسایر درامدهای سازمان را به تعداد بازنشسگان قبل ومیانگین بازنشستگان جدیدوسایر هزینه های سازمان تقسیم کرده وبا تعیین سهم هزینه های نیامدی سال بعد میزان سهم هزیه هر مستمری بگیر مشخص می شود.

  1. محمد می‌گوید

   باسلام
   اولا افزایش سن بازنشستگی موجب افزایش نرخ بیکاری در کشور می شود، و ظلم به جوانهای بیکار است.
   دوما تجربه در ایران نشان نمی دهد افرادی که سالها در اداره ای مشغول بکار بوده اند و انرژی و انگیزه خوـد را از دست داده اند بتوانند از یک نیروی جوان از هر لحاظ کارآمدتر باشد.
   این گونه لوایح بجز به کشور ضرر می رساند سودی ندارد

 2. فاطمه می‌گوید

  محاسبه حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۱با احتساب میانگین حقوق ۳ سال آخر ظلم وتبعیض بزرگی درحق بازنشستگان سال ۱۴۰۱ هست ماین تصمیم سازمان برنامه وبودجه یعنی دست توجیب بازنشستگان کردن ودزدی درروز روشن هست ومجلس نباید این لایح رو تصویب بکنه تصویب این لایحه یعنی افزایش فشار مضاعف اقتصادی به قشر بازنشسته که هزینه های هنگفت بیماری ودوا ودرمان وهمچنین هزینه های جوانان بیکار خانواده رو به دوش میکشن واین امر موجب ایجاد نارضایتی هرچه بیشتر برعلیه نظام وسیاست های آن هست وهرگز یک مجلس طرفدار حکومت ونظام هرگز چنین لایحه های غیر کارشناسی ودشمنانه افراد وسازمانها را تصویب نمیکند….

  1. مهم نیست می‌گوید

   حضرت علی ع روزی که ظاهرا در زمان خلفا بوده ازگزری رد می شدند که دیدند مرد مسنی گدایی میکند فرمودند ای مرد چرا گدایی می‌کنی عرض کرد چون توان کار کردن ندارم و ولی ندارم که مخارج خود را تأمین کنم
   به مسولیت آنجا فرمودند چرا این مرد را یاری نمیکنید گفتند او اصلاً مسلمان نیست فرمودند چطور و فنی که جوان بود وبه سختی اورابکار میگرفتید دین اورادرنظر نمی‌گرفتند مخارج او را از بین المال بپردازید حال که صندوقهای بازنشستگی این کار را انجام میدهند باید حقوق آنها را مناسب وبهروز پرداخت کندواگر کسری داشتند دولت بدهد نه اینکه بازنشستگان دولت هم حقوقشان کم باشد.

 3. علی جانی می‌گوید

  باتوجه به تورمی که در کشور وجود دارد ونه تنها این تورم سیر نزولی ندارد بلکه روزانه به نرخ آن افزوده میشه بنابراین این افزایش حقوق پاسخگوی هزینه های روزمره نیست
  ضمن اینکه براساس قانون اساسی افزایش حقوق سالانه باید متناسب باافزایش نرخ تورم باشه که این امر هیج موقع وهیچ سالی اجرانشده

  1. امید می‌گوید

   چرا دولت اینقدر در حق تامین اجتماعی ظلم میکند
   تامین اجتماعی یک صندوق خصوصی است اما دولت به هر طریق که میتواند آن را جز مایملک خود میداند و هر تصمیم اشتباهی که بار هزینهء برای تامین اجتماعی دارد را بر دوش این سازمان می نهد و دائم در حال پس رفت این سازمان خصوصی است
   پس از مرگ مشکوکدر تصادف آقای نوبخش و معاون او در جاده چالوس همه اساس کار تامین اجتماعی دست دولت قبل به تاراج رفت
   تا کی باید شاهد افزایش امکانات بازنشستگان دولتی و پس رفت بازنشستگان تامین اجتماعی باشیم
   تصحیلات اعطایی به بازنشستگان. لشکری و کشوری و امکانات آنان بیش از تامین اجتماعی است و این فرق شایسته یک صندوق خصوصی نیست

   1. میر ممسنی می‌گوید

    دوستان سلام مادر من بازنشستہ تامین اجتماعی است وتنھاست والان درخردادبھمراہ مابہ التفاوت حقوق ۵۶۰۰واریز شدہ بحساب مادرم ایا درست است یانہ

   2. شهرام می‌گوید

    سقف حقوق بازنشستگان کشوری خیلی کمتر از سقف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است و هیچ تسهیلات خاصی هم ندارند. میزان حقوق کشوریها با مدرک تحصیلی و سنوات یکسان در سرتاسر کشور یکسان است و به همین دلیل میشود حقوق بازنشستگان کشوری را همسانسازی کرد ولی میزان حقوق تامینی ها از هیچ قاعده خاصی تبعیت نمی کنه و مدرک تحصیلی ملاک تعیین حقوق نیست و بیشتر دچار هرج مرجه و اشل حقوق منسجم و ثابتی مثل کشوریها نداره.

 4. بهمن بصره ای زاد می‌گوید

  درود، آیا بهتر نیست که جلوی تورم رو بگیرید وهرسال سر افزایش حقوق چانه نزنیدو ما بتانیم حتی با همین حقوق آبرو مندانه گذران زندگی داشته باشیم.

 5. خباره می‌گوید

  با سلام؛
  اینجانب بازنشسته تامین اجتماعی می باشد
  با این وضعیت تورم افسار گسیخته در هر حوزه که متاسفانه از کنترل هم خارج شده است و هیچکدام از آقایان هم پاسخگو نیستند و فقط شعار می دهند از یک سو و هزینه های زندگی و سایر هزینه های درمانی دوران بازنشستگی و …. و از سوی دیگر موجب رنجش جامعه بازنشستگی می شود و علاوه بر مسایل فوق قانون اساسی صراحتا اعلام کرده است که افزایش حقوق برابر نرخ تورم باشد
  حال با این اوصاف بعضی از آقایان به اصلاح مدیر اعلام می کنند که بایستی قشر حقوق بگیر متحمل هزینه های گزاف زندگی باشند که این خارج از آستانه تحمل می باشد فلذا از دلسوزان حقیقی دولت و مجلس خواستار آن هستیم که در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان با معیار های واقعی و حقیقی تصمیم بگیرند.
  با تشکر و امید موفقیت

  1. بازنشسته کشوری می‌گوید

   ناشکری نکنید بازنشستگتن کشوری اگه نمدونید بدانید که نصف شما حقوق میگیرند بی انصاف نباش

 6. مریم می‌گوید

  ابتدا مسئولین به قول خود عمل کنند و متناسب سازی حقوق بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی را بصورت ۱۰۰ درصد عملی کنند.چراکارکنان وزارت علوم دانشگاه و وزارت بهداشت از حقوقی سه برابر حقوق سال ۹۸ خودشان باید برخوردار شوند ولی بازنشستگان تامین اجتماعی که یک ارگان مجزاست باید از دولت طلبکار باشد و دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت که حقوقشان از دولت تامین میشود افزایش حقوق سه برابری داشته باشند. ترو خدادستتون رو از جیب ما بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی بیارید بیرون . این خلاف عدل علی و انسانیته بخدا.

  1. ابوذر می‌گوید

   ساده ای خانوم اینا عدل علی میدونن چیه؟؟؟

 7. حسین می‌گوید

  لطفابجای بالابردن چندرغازحقوق، قیمت افسارگریخته اجناس وکالاهاراکنترل کنید

 8. حسین می‌گوید

  مامستمری بگیران تامین اجتماعی دیگرنای ادامه چنین زندگی که هرروزسخت ترمیشودرانداریم.ومتاسفانه ازوعده های بی عمل مسیولین هم دیگرخسته شده ایم واسوس میخوریم که چرا…..

 9. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  این سه در صد کدام حقوقدان واقتصادان واینده نگری پیش بینی کرده ایا این شرم اور نیست با سی سال خدمت وبیشتر حیثیت کارگر را با این اعداد وارقام به لجن کشیده اید مگر دارید گدا پروری میکنید یا از ارث پدرتون بذل ببخشش میکنید اگر دولت مسئولیت تامین اجتماعی وبازنشستگان را بر عده ندارد بدهی خود را تسویه کند تا تامین اجتماعی اقدام کند اگر در مقابل مردم مسئول است این گدا بازی ها یعنی چی ؟

  1. بازنشسته ی مرفه🤣 می‌گوید

   واقعا باعث تاسفه … هرچی بگیم صدامون نمیرسه کسی نیست که به دادمون برسه .. صدای ما به گوش خدا میرسه ولی به گوش مسئولین نه … خودشون با حقوق ۴۰ تومن و ۵۰ تومن هرگز نمیفهمن که زندگی با ۴ میلیون یعنی شرمندگی جلوی زن و بچه یعنی حسرت همه چیز ب دل ماندن یعنی بدون خانه و ماشین و آسایش یعنی عذااااااب ….عدالت کجاست؟ دم از جامعه و عدالت علی میزنید چرا اجرا نمیکنید و حق و حقوق هارا با اختلاف فراوان میدین؟ همه ما انسانیم حق آرامش در زندگی داریم شما مسئولان خدا نشناساین حقو از ما گرفتین .لعنت خدا به شماباد

   1. محسن می‌گوید

    ای بابا دلت خوشه مسولین سرشون تا آخور چرب تر بنده هیچ موقع صدای ماها رو نمی شنوند .تا موقعی خودشون با حقوق ۵ تا ۶ تومن فقط یه ماه امورات بگذرونن .بعد بیان حرف بزنن…

  2. اوس تقی بازنشسته می‌گوید

   گدا بازی نیست وصله کاری وپوشش گنده‌ای قبلیه هرکاری هم میکنندبوی تعفننش نمی‌رود خانه ازپای بست ویران است وقتی معادلات اقتصادی جهانی رانمی دانیم اوضاع اقتصادی وعلی الخصوص اوضاع صندوقهای بازنشستگی روزبروزبدتر وبدترمیشه تالار آن برصندوقهامسلط نشه امیدیه آبادی نیست .

 10. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  خواهش میکنم خواهش میکنم نظرات مارا به گوش مسئولین برسانید

 11. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  شما نمایندگان خدا وکیلی خودرا جای یک بازنشسته ۳۲ سال پرداخت بیمه کنید که ددیافتی او ۳۸۰۰ است اگر وجدان وانصاف اینطور حکم میکند و ان فردیکی دیگه خیلی به خود وخانواده فشار اورد ایا میتوان ۱۰ روز را با این پول سر کرد ما حرفی نداریم اما وقتی ۲۰ روز دیگه ازماه باید با گرسنگی دست وپنجه نرم کرد کی توان تحمل چنین باری را دارد شما خودتان بجای من قضاوت کنید وتصمیم بگیرید ایا این میزان حقوق شرم اور نیست

  1. علی می‌گوید

   سلام جناب ببخشید شما کی بازنشسته شدید ..چه سالی؟

   1. حسین می‌گوید

    فقط مسولین بدانند که خوب هم می دانند یک بازنشسته کشوری با این افزایش حقوق چند روز از ماه باید زندگی کند وچند روز باید به دست سرمایه داران نگاه کند که میوه های رنگا رنگ وگو‌شت خریده اند وبه قش

 12. رضا (اراک) می‌گوید

  من ۲۰ سال ‌کار کردم و درسال بیستم سرطان خون گرفتم و الان ازکارافتاده کلی شدم و افتادم تو خونه و درمان.
  امسال سال ۱۴۰۰ تامین اجتماعی داره بمن ۳۸۰۰ میده.
  بعد۲۰سال جون کندن و بیمه پردازی با زن و دوتا بچه و مخارج داروهای شیمی درمانی حضرت عباسی ۳۸۰۰ چیه؟!!!
  ی خواهش دارم
  آقای مسوول آقای مدیر فقط یک لحظه فقط یک لحظه خودت رو جای من فرض کن. همین.
  یاعلی
  دیدار بقیامت

 13. فاطمه می‌گوید

  تصویب این مقدار حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی که عموما از قشر ضعیف جامعه هستند و شامل کارگران و مشاغل آزاد هست که همواره از امکانات دولتی محروم هستند بسیار ظلم است و قشر بازنشسته تازه اول بیماری و هزینه های ازدواج فرزندان و خرید جهیزیه و شهریه دانشگاه و هزینه درمان و رفت آمد فرزندان و نوه ها و… همه این مسائل با حقوق اندک فقط پدر و مادر ها را شرمنده تر و محتاج تر میکند و این رسم مروت نیست در کشور اسلامی بعد از کلی زحمت و ساختن با همه مشکلات و گرانی ها در دوران بازنشستگی محتاج و فقیر کردن مردم ظلم است و فقط نا امیدی و ناراحتی را به بازنشستگان و فرزندان آنها میرساند. دفترچه تامین اجتناعی نه هزینه دارو را خوب میپردازد نه از درمانگاه خوبی برخوردار است. لااقل در شهرستان ها که چنین است‌. هزینه دندان پزشکی و جراحی و دارو را خوب پرداخت نمیکند. امید ما به مجلس بود که هیچ.

 14. قاسم می‌گوید

  دولت فقط زورش به باز نشسته های تامین اجتماعی میرسه هر طوری که دوست داره مانور میده یا جلوی تورم را بگیرید یا اینکه افزایش حقوق متناسب با تورم باشه

 15. مریوانی می‌گوید

  واقعا ماازمسولین سازمان عاجزانه تقاضاداریم که بدهی سازمان راپرداخت کنید تاماازاین وضعیت خارج شویم تاکی فقر وبدبختی

 16. محمد می‌گوید

  یه کم از اختلاس های نجومی پول‌هایی که برای بچه های خودتون میفرستین خارج کم کنید به بازنشستگان میتونید کمک کنید

 17. امید می‌گوید

  شما نظری به سقف بگیران تامین بکنید چون با تعداد کم بالاترین سهم
  را میگیرند لطفا چند سالی به انها اضافه نکنید وبه حداقل ومیانی اضافه کنید تا عدالت رعایت شود چون با این کار در تامین اجتماعی فاصله فقیر وغنی بسیار است واین عدالت نیست
  ممنون

 18. اسماعیل می‌گوید

  سلام واقعا با وضع تورم و گرانی فاجعه بار در ایران بازنشسته که تازه عروس و داماد داره یا دانشجو داره و رفت و آمدش شروع میشه چگونه با حقوق کمتر از ده میلیون روزی صد بار نمیره . همیشه باید شرمنده و خجالت زده باشه . آیا تو مسئول با این حقوق میتونی سه روز زندگی کنی .امیدوارم به بدترین مصیبت زندگی گرفتار بشید

 19. هوشنگ شیرجه می‌گوید

  واقعن شرم برشما‌بدون شک آه و نفرین اینهمه ادم یقه تونومیگیره چرا کسی که سی ساااال جون کنده بیمه پرداخت کرده حالا بعدعمری جون کندن این سالای باقیمانده ی عمر وقت استراحتو ارامشش هست باز بخاطربی توجهی وظلم شماها هنوز استرس نون شب داشته باشه و شرمنده زنو بچه بشه حال خدانکنه کسی از کارافتاده وبیمارباشه وبا این هزینه دارو ودکتر که این سه چهارتومن هزینه دارو خودشم نمیشه چه برسه اجاره خونه اب برق گاز هزینه های خوردخوراک هرچنداکثر شما با حقوق نجومی وزندگی اشرافی نمیتونین وضعیت این ملتو درک‌کنین

 20. مینا می‌گوید

  مسئولین خودشون با همین مبلغ میتونن زندگی کنن ؟این چه عدالتی هست !!!خط فقر ۱۱میلیون حقوق ۵میلیون ،برده داری راه انداختید !!خودتان حقوق نجومی بگیرید ،اختلاس کنید ،کارگران و بازنشسته های تامین اجتماعی رو زجر بدید ،

 21. بازنشسته برنامه وبودجه می‌گوید

  من بازنشسته کشوری هستم ، دولت هیچ افزایشی رو مصوب نکنه ولی همسانسازی را اجرائی نماید .دکتر نوبخت در زمان ارائه لایحه دو فوریتی در روزهای پایانی خدمت پیرامون همسانسازی حقوق بازنشستگان با شاغلین اعتبارش را نیز در نظر گرفته بود ولی متاسفانه در دولت جدید فقط به لحاظ ……….، این لایحه مسکوت مانده است.

 22. مالک می‌گوید

  باسلام اگر واقعا مسولین ذینفع به نوشته ها توجه می فرمایند لطفا نظری به خانواده های بازنشسته ها که به سن کهولت رسیدن و صاحب عروس و داماد و نو نتیجه شده و پر رفت و آمدترین خانواده ها شدن و همچنین به علت کهولت سنی علاوه بر مخارج و هزینه روز مره زندگی با این تورم کمرشکن باید نصف حقوقشان را صرف هزینه دوا و دکتر کنن لذا استدعا میشود به محض رضای خدا کمی وجدانتون رو بکار بیندازید به بازنشستگان دولتی..لشکری و کشوری .تامین اجتمایی توجه ویژه داشته باشید…اگر واقعا معنای تورم و معنای شرمندگی را امس می فرمایید…

 23. سیدعسکری میرشفیعی می‌گوید

  صندق بازنشستگی لشگری وکشوری می‌تواند به تنهایی هزینه یک کشور را پرداخت نماید پولی که دولت از صندق ما قرض گرفته را بپردازد ما دیگر نیازی به ترحم دولت نداریم ما سی سال بالاترین حق بیمه را پرداخت نمودیم والان هم حقوق متناسب با پرداخت بیمه راخواستاریم صدقه دولت راهم نمی خواهیم پول خودمان را بدهد پول نفت ومعدن وهمه درآمد دولت هم مال خودش ما صدقه نمی‌خواهیم به شرطی که پولی را که از صندوق ما دزدیدن برگردانند … خلاص

 24. مینا می‌گوید

  مسئولین یک سال ماهیانه ۴۲۰۰بگیرن بعد راجب حقوق حداقل بگیران نظر بدن ،مسئولین درد ندارن ،میخوان التماس صاحبخانه کنن ،میخوان برن سوپر مارکت هر روز اجناس گرون میشه ،میخوان پول ایاب و ذهاب بدن ،همه چیزبراشون فراهمه ،سر یه سفره نشستن چهل و چهار سال سیر نشدن ،اینا درکی از وضعیت بازنشسته و کارگر دارن ،؟؟فکر میکنید مسئولین نمیدونن که دنبال نظر سنجی هستید ،؟!

  1. اوس تقی بازنشسته می‌گوید

   این دیدگاه عملی نیست زیرازمان قبول مسولیت شرایط پذیرش مسولیت را گفته یعنی من اگر وزیربرنامه وبودجه شوم باید ماهی ۵۰ میلیون بگیرم چون قراره هی ناسزااز کارمندان وبازنشستگان کشوربشنوم . پس در مقابل این همه ناسزا ۵۰میلیون چیزی نیست . سایر وزراهم همینطور.

 25. اسدی می‌گوید

  تا زمانیکه قانون گذاران در ایران اعم از مجلس و دولت قانون مصوبه خود را که مراحل تصویب را گذرانده و تبدیل به قانون لازم الاجرا شده را اجرا نکنند بازنشستگان در فلاکت زندگی خواهند کرد طبق قانون خدمات کشوری حقوق بازنشستگان باید معادل تورم افزایش یابد کدام دولت این قانون را اجرا وکدام مجلس نسبت به عدم اجرا اعتراض کرده است.والسلام

 26. رضا قربانی می‌گوید

  باسلام با ۳۵ سال سابقه خدمت و۵میلیون و ۵۰۰هزارتومان حقوق نمی توان حتی نان و پنیر خورد مخارج اجاره خانه،خرج تحصیل دو فرزند و اقساط و با این شرایط بیماری و دارو و درمان در نتیجه بازنشستگان تأمین اجتماعی در زیر خط فقر زندگی می‌کنند #مسعولان عزیز # لطفا با وجدان خود تصمیم گیری کنید با این همه گرانی نمی توان زندگی کرد اگر افزایش سال ۱۴۰۱ کمتر باشد باید بازنشسته ها باید سر چهار راه گدایی کنند

 27. Maryam می‌گوید

  اگه مردم سی سال پولی که به بیمه دادن جمع کرده بودن با اون پول خونه میخریدن الان میدادن اجاره الان کسی براشون تعیین تکلیف زندگی و امرار معاش نمیکرد
  واقعا که اداره بیمه و همه کارکنانش دارن از پولی که تو سی سال از مردم گرفتن میتازن و بازنشستگان در حسرت یک زندگی عادی آخر برج با حقوق ناچیز که غیر قابل گذراندن امورات چه برسد به هزینه مسافرت ویا درمان معالجه بیماری های که تو این سن و سال گریبان‌گیرشان هست شرم بر بیمه اونم تو مملکتی که دم از عدل امام علی ع زده میشه شرم شرم

 28. رضا می‌گوید

  یعنی کلا ۸۰۰ هزار افزایش برای اکثریت… با ارقام بازی می کنند.. روحانی کجایی ک یادت بخیر..رییسی نابود کرده کشورو اصلا کشور ول شده … روحانی سالی دو بار پولی میداد یا افزایش ۲۰ درصدی میداد.حالا رییسی نابود کرده مردمو خدا نابودش کنه

 29. کامبیز می‌گوید

  من با ۳۰ سال سابقه , بازنشسته سال ۱۳۷۵ هستم و ۴,۱۰۰,۰۰۰ تومان حقوق میگیریم اما همکار هم رده خودم سال ۱۴۰۰ بازنشسته شده با ۱۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان ، چرا باید اینقدر اختلاف حقوق بین بازنشستگان قدیم و جدید وجود داشته باشد؟! با ۴ میلیون تومان میشود چکار کرد؟! حداقل حقوق بازنشستگی نباید از ۶,۵۰۰,۰۰۰ تومان کمتر باشد.

 30. فريدا می‌گوید

  سلام و درود . تا زمانی که دزدان خانگی در دولت و سازمانهای دولتی مستقر هستند متاسفانه هیچگاه مردم به حقشان نمیرسند

 31. امیرهستم می‌گوید

  سلام گفتند حداقل ده درصد به حقوق بازنشسته ها اضافه میشه ولی وقتی در فرمول ۵۳۳ +۳درصد درمجموع به ۶درصد هم نمیرسه ،زمین وزمان را پرکردند حداقل ۱۰ درصد،چقدر بی صدا با اعصاب وروان ما (بازنشسته ها ) بازی میکنند،درسته که همسان سازی شده وحقوقمون به خاطر ۳۵ سال سابقه بالاست ولی طبق مصوبه نباید کمتر از ۱۰ درصد افزایش صورت میگرفت ولی ۶درصد به حقوقمون اضافه شده که احتمالا ۶۰ درصد به جامعه برمیگردونیم

 32. مجید ظاهری می‌گوید

  به نظر من مشکلات کسری بودجه دولت‌ها نباید به مستمری یا حقوق بازنشسته تسری پیدا کند
  کشور ما به لطف خدا منابع و ثروت زیادی دارد و شایسته نیست من بازنشسته نتوانم به نوه ام کادو عروسی بدهم و بابا جون شرمنده ای باشن

 33. عبداله عبدالهیلن می‌گوید

  به نظر من برای رهایی از این همه سختی مسولان (متفکر ،زحمت کش ، دغدغه مند که جزو ذخایر انقلاب هم هستن ) که شب روز ندارن وبا حقوق های بسار ناچیزاین تصمیمات بسیار شگرف رو میگیرن ، حق بیمه پرداختی ما رو طی این سی سال( البته به روز )برگردونن ما هیچی ازشون نمیخوایی . بخدا همه راحت میشن . دیگه نه اختلاسی رخ میده نده دولت بدهکار میشه نه این قدر فسفر خرج میشه

 34. حسن می‌گوید

  این حقوق قفط هزینه ده روز ما رو تامین میکنه
  خدا لعنتشون کنه که روز به روز ما فقیرتر و بدبخت تر می کنن.

 35. حسن می‌گوید

  این حقوق قفط هزینه ده روز ما رو تامین میکنه
  خدا لعنتشون کنه که روز به روز ما فقیرتر و بدبخت تر می کنن.

 36. جلال می‌گوید

  حتما تورم ۱۰ درصده که دولت ۱۰ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته. شاید ما داریم اشتباه میکنیم که تورم ۳۰۰ درصدی در همه کالاها مثلا برنج تخم مرغ، حبوبات، سیبزمینی و … را می‌بینیم،

 37. علی می‌گوید

  تو این مملکت هیچ بدی نرفته که یه خوب جاش بیاد سال به سال دریغ پارسال تورم ۵۰ درصد اضافه حقوق شاید ۲۰ درصد دیوار از تامین اجتماعی کوتاه تر نیست تازه هزینه سال دیگه از مرغ و گوشت و شیر و لبنیات به گفته خودشون گران تر میشه واقعا نه دین دارند نه وجدان

 38. مهران بهروزی می‌گوید

  خواهش می کنم دیگه دم از اسلام و عدالت نزنید چون همه مسئولین دروغگو هستن خودشون با امکانات و حقوق بالای ۴۰ میلیون تومن در بالای شهر تهران زندگی می کنند معلومه که خبر از کارگر بدبخت با حقوق ۴ میلیون تومن ندارن اینا فقط شعار میدن همین و بس نمایندگان مردم هم نیستن فقط فکر منافع خودشون هستن .

 39. ایرانی می‌گوید

  با ۱۵ سال بیمه مبلغ۱۷۵۰۰۰۰تومن دریافت میکنم روزی۵۸۰۰۰تومن وچهر نفر .لطفا یک پرفسور اقتصاد منو راهنمایی وروشی بگه با این مبلغ چطور هزینه خوراک .بهداشت .دارو .پوشاک .اجاره خونه .برق .اب .گاز و..پرداخت کنم ومبلغی هم به صندوق صدقات کمک کنم .ضمنا هزینه مسافرت .مهمونی .سینما تاتر .بلیط مترو .تاکسی وتفریحات بخاطر عدم نیاز لحاظ نکنند .طراح فرمول جایزه نوبل ودیگر جوایز برازنده اوست .

 40. بابک می‌گوید

  حداقل حقوق همیشه در کشور ما معادل قدرت خرید یک سکه طلا بوده است و عیدی کارمندان دولت هم حدود ۵۰۰دلار همیشه به نرخ بازار ازار ارزش داشته است (البته تا دوسال پیش )
  الان حداقل حقوق بازنشسته و شاغل کمتر از نصف باید است و عیدی به یک دهم ان مبلغی که باید باشد یعنی معادل ۵۰ دلار است که مایه خجالت است .

 41. محمد جمشیدی جانبازاعصاب وروان می‌گوید

  یک دینامیت یک فیتیله دارد اگر خرج ودخل بازنشستگان تامین اجتماعی بااین گرانی وبالا بودن تورم این فیتله روشن شود هیج قدرتی جلودار ان نیست چون یکمشت نماینده عوض اینکه ازحق مارای دهند دفاع کنند خیر انها فکر جیب خودشانه این فبتله همان بانشستگانند حتی حضرت اقا رهبر عزیز بارها گفتند معشیت مردن واجبه صنعت ایرانی را باید بها داد پس شما چجور نماینده هستید حرف رهبر عزیز را شعار میدهید نگزاریدفیتله روشن شود

 42. فاطمه می‌گوید

  بچه درد می خورد نظری که به آن اهمییتی نمی دهید و عملی نمی شود بدبخت بیچاره هی بر طبل تو خالی بزند وصدا کند کی بدادش می رسد مگر خشم خدا بگیرد دامن گناهکاران را که باعث این فقر شده اند انشالله

 43. تیرداد حیدری می‌گوید

  ایا به نظر شما میزان افزایش حقوق ۱۰ درصد با نرخ تورم جاری متناسب است

 44. حمیدی می‌گوید

  این چه سوالی است که میپرسید واقعا خجالت اوره
  نمیخواهد افزایش حقوق بدید همین حقوق برای بازنشستگان کافیه اصلا نگران چی هستید

 45. حمید می‌گوید

  این ده درصد مربوط به بازنشستگان کشوری هست در مورد نحوه و میزان افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی هیات مدیره صندوق تامین اجتماعی تصمیم گیری میکنه و افزایش این دسته از بازنشستگان به قانون بودجه ارتباطی نداره

 46. سید می‌گوید

  ازکارافتاده هستم …دستم به هیچ جایی بند نیست خونه افتاده هستم آخه کدوم عقل وانصاف میگه با سه ملیون وهشتصد …با سه فرزند مستاجر …بشه یک میلیون اجاره خونه داد وهرروز وشب نون خشک هم بدیم بخورن با هزار کوفت وزهرمار دیگه دوا درمان دکتر وهزینه تحصیلات بچه ها بشه نفس کشید ..ای خدا هرکی داره به مردم خیانت میکنه داره علنا ظلم میکنه همه شونو به سزای اعمالشون برسون…

 47. سید می‌گوید

  به اون خدای بزرگ قسم اگه من با حقوق سه میلیون وهشتصد ..که یک میلیون پول اجاره میدم ..بقیه اشو هروز صبحانه نهار شام اگه هرسه وعده شو فقط وفقط نون وپنیر بدم به بچه هام سه فرزندهم صبحانه وهم نهار هم شام ..بخدا روزهای آخر ماه رو کم میارم گفتم بوالله فقط نون وپنیر بدم …یعنی بچه هام هزینه درمان و دکتر و هزینه ایاب وذهاب و تحصیل ندارن …یعنی دارم دیوانه میشم که چراآخه تو این کشور بدنیا اومدم ..آدم اینقدر کم شانس ..حالا یکی میبینی ماهی بیست میلیون سی میلیون داره حقوق میگیره منهای اضافه کاری وحق ماموریت وحق زیرمیزی وووو ..آخه اختلاف طبقاتی تا این حد …فلج شدیم بقران …یه راه مونده فقط خودکشی تمام …

 48. سید می‌گوید

  جالبترین موضوع که بهتون بگم شایدتعجب کنین قانون ایران کاملا برعکسه ..کسی که ازکارافتاده کلی هستش یعنی چی یعنی اینکه نمیتونه کارکنه ..نمیتونه هیچ منبع درامدی داشته باشه ..بعد با دوازده سال سابقه بخاطر بیماری ازکارافتاده شدم تو قانونشون میگن چون شما ازکارافتادگیت بخاطر کارت نبوده بخاطر بیماری بوده ..سنوات کامل بشما تعلق نمیگیره وازگوشه وکنار حق معیشت وحق مسکن و حق اولاد هم مبلغی کسر میکنن میگن چون شما بخاطر کارت ازکارافتاده نشدی ..خوب من چه میدونستم بیمار میشم مگه علم غیب داشتم ..بجای اینکه به اینگونه افراد که نمیتونن حتی هزار تومان برای خودشون درامدی ایجاد کنن بیشتر حمایت کنن برعکس از حق وحقوقشون در بعصی از مزایا مثل حق اولاد و مسکن و معیشت کسر میکنن ‌..خوب بنظر شما این تصویب قانون آیا منطقی و کارشناسی شده هستش …واقعا آدم دیگه به ته خط میرسه راهی نمیمونه بجز آرزوی مرگ

 49. امیر می‌گوید

  کسی افزایش حقوق نمیخواد..
  فقط قیمتها به قبل برگرده و حقوق ها هم به اندازه تورم معمول بالا بره..نیان با اعداد و ارقام بازی راه بندازم که بخوان بلانسبت بازنشسته رو ساده فرض کنم و چندغاز حقوق بدن و از اون طرف برن رو قیمت کالا و بازنشسته رو ببرن زیر فشار گرونی…

 50. شهروند می‌گوید

  متاسفانه سلیقه ای انتخاب می شود. متنی را که فرستاده بودم چه مشکلی داشت که اطلاع رسانی نشد!!!

 51. علیرضا می‌گوید

  تازمانی که مجلس ودولت ازحقوقهای نجومی آنچنانی برخوردارهستنددرک درستی ازمستمری بگیران حداقلی ندارند

 52. نبيل نجم الدين می‌گوید

  بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی نباید از حقوق واقعی بازنشستگان‌ کاسته شود
  عمر ما تمام شد و به حقوقمان نرسیدیم
  و تازه هم‌شنیدم خارجیها که بلحاظ یاری جمهوری اسلامی از بازنشستگی از صندوق ورشکسته بازنشسگی تامین اجتماعی ارتزاق میکنند
  پس ما چخ مییشیم

 53. فلاح می‌گوید

  دو ناعدالتی
  ۱- افزایش حقوق باز نشسته ها در سال قبل باعث شده که بازنشسته های امسال (اواخر سال ۱۴۰۰) حقوق شان کمتر بشود؟برای حبران آن ، چه اقدامی می کنند؟
  ۲- بازنشسته هایی که کمتر حق بیمه پرداخت کردند ، درصد افزایش حقوق شان بیشتر شده.چرا؟

 54. فاطمه می‌گوید

  سلام اینکه درقانون تاکید شده حقوق نباید زیر ۵میلیون باشه ناعادلانه است چون فردی که به رحمت خدا میره پدرومادر زنده هستن حقوق بین والدین وهمسر متوفی تقسیم میشه چیزی باقی نمیمونه الان حقوق من وپسرم باهم ۴ میلیون درصورتیکه ۴ میلیون دیگه رو پدرومادر همسرم میگیرن این کجای عدالت که کل حقوق رو درنظر میگیرین بدون اینکه نحوه تقسیم بندی حقوق رو نگاه کنید هرچند این تقسیم بندی ناعادلانه است وپدرومادر خودشان بی‌نیاز هستن ومنابع درآمد دارن لطفا هر فیش را به تنهای درنظر بگیرید نه کل حقوق باتشکر

 55. محسون می‌گوید

  اون ۱۲۸ هزار میلیاردی که اقای مرتضوی از صندوق تامین اجتماعی برداشت کردند چی شد
  در تمام کشورهای دنیا با حقوق بیمه و بازنشستگی خانه میخرند مشین میخرند سفرهای دور دنیا سیر میکنند
  اما تو ایران بایستی فقط فکر شکمت باشی
  فکرش رو هم نکنید بایستی این بازنشستگان را همیشه فقیر نگه داشت
  شما از یک دزدی که واسه سرقت میاد تو مکانت چی انتظاری دارید

 56. س.ح.ت می‌گوید

  اخه این همه شل کن سفت کن برای چیه؟ اقایان برای خودشان درخواسست اضافه حقوق و ماشین و خونه می نویسن و بعد خودشان هم موافقت می کنن و دستور پرداخت میدن و میگیرن از سر وته حقوق و مزایای پرسنل و بازنشسته هم میزنن و کلی هم از خودشان تعریف می کنن که به فکر منافع مردم هستن واقعاً که….

 57. معلم بازنسته می‌گوید

  سلام عرض ادب واحترام من متاسفم که چرابایدقانون همسان سازی که موردمشورت وماحصل چندین ساعت شورومشورت گروهای مختلف بوده تادرسایه آن عدالت درپرداختهاتاحدودی رعایت شودتوسط دولت آقای رئسی پس گرفته وبایکوت میشودظاهراایشان شرایط زندگی سخت کارکنان وبخصوص بازنشستگان رادرک نمیکنندیابی تفاوت ازآن گذرمیکننداقتصادخاانواده اساس پایداری آن است وازبین رفتن این بندیعنی نابودی اساس خانواده واین ازکشوری ثروتمندبعیداست باتشکر

  1. شکوه می‌گوید

   ساعات کار معلمین نصف ساعات کار کارمندان است و کلا سالی ۸ ماه سر کار میروند و باهر برف و…… کارشان تعطیل است ولی حقوقشان برابر با کارمند همسطح خودشان است. آیا این عادلانه است؟

 58. کاردان می‌گوید

  در مهریه وجه المثل در بازنشستگی عدد خالص
  در زمانی که یک دفعه قیمت ها سه برابر می شود این روش نوعی دزدی از حق حقوق بیمه گذار است
  چوعلم آموختی از حرص آن گه ترس کاندر شب،
  چو دزدی با چراغ آید گُزیده‌تر بَرَد کالا
  عروس حضرت قرآن نقاب آن گه براندازد
  که دارالملک ایمان را مجرد بیند از غوغا

  عجب نبود گر از قرآن نصیبت نیست جز نقشی
  که از خورشید جز گرمی نیابد چشم نابینا

 59. مهشاد می‌گوید

  آقای مسئول آقای وزیر آقای رئیس جمهور از ظلم به ظعیف بترسید بازنشسته بیچاره زدن ندارد افزایش حقوق را اعمال کنید هزینه ها و قیمتها نسبت به اسفند ماه ۶۰ برابر شده ولی ما حقوق اسفند را میگیریم بخدا اون دنیا اگر قبول دارید اگر مسلمان هستید باید جوا بدید

  1. کارگرمظلوم می‌گوید

   تامین اجتماعی یکی ازدزدترین صندوقهای بازنشستگی است میزان حق بیمه کارگران رانزدیک به ۶۰درصدافزایش داد وحالامیخواهد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رافقط ۱۰درصد افزایش دهددزدی ازجیب کارگران ازاین واضح‌تر،این بودشعار دولت حامی محرومان ،من به شخصه بیمه سازمان تامین اجتماعی خودم راقطع کردم واین پول رادرشرکتهای بیمه خصوصی سرمایه گذاری کردم هم حق ومزایای زمان بازنشستگی بهتری دارند وهم خیالت راحت هست که پول الکی به جیب دزدان تامین اجتماعی نمیریزی.

 60. بازنشسته لشگری می‌گوید

  شرم بر این دولت که یک بازنشسته لشگری فقط ۱۰ درصد به حقوقش اضافه بشه ؛ ۷۰۰ تومن به حقوقم اضافه شده : تورم ۱۰۰ درصد!!؟؟؟

 61. محمد می‌گوید

  اطلاع دارم حقوق کارمندان شرکت های وابسته به تامین اجتماعی افزایش ۵۵ درصدی داشته و حداقل پایه ۱۵،۱۶ میلیون هست
  با مزایا و عیدی کارگری
  و دیگر مزایای کارمندی
  چرا برای بازنشستگان عیدی کارمندی! افزایش حقوق کم و مزایای داغون در نظر میگیرند؟!
  تو اون سازمان تامین اجتماعی چه خبره؟! مدیران بی کفایت برای خودشون فکر تاثیر تورم در افزایش حقوق نیستند فقط برای بازنشستگان نگران اثرات تورم میشن؟! چه زشت

 62. فلاح می‌گوید

  با افزایش حقوق ۱۰ درصد باز نشسته ها ، کارگری که اسفند ۱۴۰۰ بازنشسته شده ، حقوقش از بازنشسته های سالهای قبل و شاغلین امسال بمراتب پایین تره . آیا این میشه عدالت یا عین ظلم؟!(مثله سوراخ قیف) . افزایش حقوق کارگران شاغل رو چرا اول نزدید ، حتما” می خوان بازنشسته ها رو اول ساکت کنید و بعد حقوق شاغلین رو ۳۵ درصد بیشتر بزنند؟! (دست شیطان رو از پشت بستند).

 63. علی می‌گوید

  با احترام میگم که یک مشت دزد ، نامرد و دروغگو او بالاست که دست تو جیب قشر متوسط جامعه کردند تا این قشر هم فقر شوند تا همه همسان گردند . شیطان هم میگه : دست خوش.
  بچه تا گریه نکنه مادرش شیر نمیده . پس حقتونو بگیرید چون تا ساکت باشید ، حقوق تون رو میخورند.

 64. Moji می‌گوید

  سلام بازنشستگانی که سال ۹۷ یک میلیون حقوق بازنشستگی از تأمین اجتماعی میگرفتن امثال چقدر می‌گیرند؟؟؟ لطفا یکی جواب بده

 65. بازنشسته می‌گوید

  آیا خود مسعولا ن که همه صاحبخونه هستن میتونن با ۵میلبون تومان توی این شرایطی گرونی زندگی کنن که ما بتونیم با این اجاره های سرسام آور زندگی کنیم یک مقدار رحم ومروت داشته باشین آقایان مسعول به جای اینکه برای مردم فقیر کشورهای دیگه هزینه کنین به فکر ماباشبن همه ازکمبود ویتامین ونخوری دچار هزارجور سوءتغذیه وبیماری شدیم شور به این ثروتمندی چراباید این همه مردم زیر خط فقر داشته باشه یک مقدار به فکر این که چجوری باید در محضر خداوند جوابگوی ملت باشین فکر کنین چون بلاخره روزی همه ازاین دنیا میرن موقع حسابرسی چه جوابی دارین آقایان مسعول

 66. علیرضا می‌گوید

  این دولت از بازنشستگان لشکری و کشوری دل خوشی ندارد حالا که موقعه افزایش حقوق آنها شده تمام تورم کشور را به این موضوع گره زده و برای همین و نمی خواهد این کار به سر انجام برسد مگه این ضعیفترین قشر جامه چه کاری انجام داده اند که بهانه پشت بهانه می آورید ترا بخدا دیگر سنگ جلوی افزایش حقوق بندازید خدا را در نظر داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.