حقوق بازنشستگی در ۱۴۰۱ چقدر است؟

حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق‌های تابعه دولت در ماه‌های پایانی سال مشخص می‌شود، اما قبل از تصویب صحبت‌هایی از عدد و رقم آن مطرح می‌شود که برخی از آنها نیز در لایحه پیشنهادی دولت آورده می‌شود.

در مقاله حقوق ۱۴۰۱ درباره میزان حقوق و دستمزد کارمندان صحبت کردیم، در این مقاله قصد داریم تا درباره مبلغ احتمالی حقوق بازنشستگی صحبت کنیم تا بتوانیم سرنخی از میزان آن به دست آوریم.

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱

روال کار در تعیین میزان دریافتی بازنشستگان به این صورت است که ابتدا دولت در لایحه بودجه رقم و درصد پیشنهادی خود را اعلام می‌کند و بعد، این رقم باید به تصویب مجلس برسد تا عدد حقوق بازنشستگی تعیین شود. در مورد حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ نیز این رقم در لایحه عنوان شده که برای رقم نهایی باید منتظر ماند و دید مجلس چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.

در لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت، مبلغ ۵۳۳,۸۰۰ تومان ثابت و ۳% رشد در حقوق ۱۴۰۱ برای بازنشستگان در نظر گرفته شده است که این رقم باید به تصویب مجلس برسد. اگر میزان افزایش حقوق را ۳ درصد در نظر بگیریم و این مبلغ ثابت را به آن اضافه کنیم، حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ نباید از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر باشد. این در حالی است که در لایحه پیشنهادی، میزان افزایش حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق‌های تابعه دولت، به طور متوسط ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته در نظر گرفته شده است. اما در نهایت تغییر اعمال شده، ۳ درصد همراه با مبلغ ثابت خواهد بود.

جدول زیر میزان تغییر در حقوق و دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی در طی سال‌های گذشته را نشان می‌دهد:

سال حقوق مبلغ حقوق
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار در اسفند سال ۹۸ ۱۶.۷۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار در سال ۹۹ ۱۹.۱۰۴.۲۷۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار پس از متناسب سازی مرداد سال ۹۹ ۲۸.۰۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار پس از متناسب سازی فروردین سال ۱۴۰۰ ۴۳.۰۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار طبق لایحه ارائه شده برای سال ۱۴۰۱ ۴۹.۶۲۸.۰۰۰
 • رقم آورده شده در این جدول برای سال ۱۴۰۱، حداقل دریافتی است و بر اساس لایحه ارائه شده توسط دولت است و هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

در لایحه پیشنهادی دولت بندهایی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی آورده شده است. بسیاری این بند و تبصره را خلاف عرف و قوانین می‌دانند و به آن ایراد گرفته‌اند. بر اساس آنچه دولت در لایحه بودجه قرار داده، میزان افزایش سن بازنشستگی دو سال است و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت خواهد بود.

در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است:

به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن  و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

همچنین بر اساس این لایحه:

حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش خواهد یافت. احکام قطعی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنا است. محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

این موضوع از سمت دولت مطرح شده است، اما خبرها حاکی از آن است که مجلس این طرح را از لایحه بودجه حذف کرده است.

طبق اعلام رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، پیشنهاد حذف بند افزایش سن بازنشستگی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شده است. وی اعلام کرده است که این افزایش سن بازنشستگی باید به مرور زمان در قانون اتفاق بیفتد و انجام آن به صورت یکباره، بر خلاف قانون برنامه ششم توسعه است.

نظر شما درباره حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ چیست؟

با توجه به اینکه میزان تورم در مهر ماه امسال چیزی در حدود ۴۵ درصد اعلام شده است و همچنین، با توجه به اینکه بازنشستگان خانواده‌ی بزرگی دارند و مخارج آنها بسیار زیاد است، آیا این میزان افزایش حقوق برای آنها مناسب است و پاسخگویی مخارج آنها خواهد بود؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره حقوق بازنشستگی ۱۴۰۱ با ما در میان بگذارید.

13 دیدگاه
 1. محمد حسین صحراگرد می‌گوید

  برای محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان در سال۱۴۰۱ ابتدا نسبت هزینه مستمری بازنشستگان را به درامد سال ۱۴۰۰ بدست آورده ودرامد افراد جدید و افزایش بیمه شدگان سال قبل وسایر درامدهای سازمان را به تعداد بازنشسگان قبل ومیانگین بازنشستگان جدیدوسایر هزینه های سازمان تقسیم کرده وبا تعیین سهم هزینه های نیامدی سال بعد میزان سهم هزیه هر مستمری بگیر مشخص می شود.

 2. فاطمه می‌گوید

  محاسبه حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۱با احتساب میانگین حقوق ۳ سال آخر ظلم وتبعیض بزرگی درحق بازنشستگان سال ۱۴۰۱ هست ماین تصمیم سازمان برنامه وبودجه یعنی دست توجیب بازنشستگان کردن ودزدی درروز روشن هست ومجلس نباید این لایح رو تصویب بکنه تصویب این لایحه یعنی افزایش فشار مضاعف اقتصادی به قشر بازنشسته که هزینه های هنگفت بیماری ودوا ودرمان وهمچنین هزینه های جوانان بیکار خانواده رو به دوش میکشن واین امر موجب ایجاد نارضایتی هرچه بیشتر برعلیه نظام وسیاست های آن هست وهرگز یک مجلس طرفدار حکومت ونظام هرگز چنین لایحه های غیر کارشناسی ودشمنانه افراد وسازمانها را تصویب نمیکند….

 3. علی جانی می‌گوید

  باتوجه به تورمی که در کشور وجود دارد ونه تنها این تورم سیر نزولی ندارد بلکه روزانه به نرخ آن افزوده میشه بنابراین این افزایش حقوق پاسخگوی هزینه های روزمره نیست
  ضمن اینکه براساس قانون اساسی افزایش حقوق سالانه باید متناسب باافزایش نرخ تورم باشه که این امر هیج موقع وهیچ سالی اجرانشده

 4. بهمن بصره ای زاد می‌گوید

  درود، آیا بهتر نیست که جلوی تورم رو بگیرید وهرسال سر افزایش حقوق چانه نزنیدو ما بتانیم حتی با همین حقوق آبرو مندانه گذران زندگی داشته باشیم.

 5. خباره می‌گوید

  با سلام؛
  اینجانب بازنشسته تامین اجتماعی می باشد
  با این وضعیت تورم افسار گسیخته در هر حوزه که متاسفانه از کنترل هم خارج شده است و هیچکدام از آقایان هم پاسخگو نیستند و فقط شعار می دهند از یک سو و هزینه های زندگی و سایر هزینه های درمانی دوران بازنشستگی و …. و از سوی دیگر موجب رنجش جامعه بازنشستگی می شود و علاوه بر مسایل فوق قانون اساسی صراحتا اعلام کرده است که افزایش حقوق برابر نرخ تورم باشد
  حال با این اوصاف بعضی از آقایان به اصلاح مدیر اعلام می کنند که بایستی قشر حقوق بگیر متحمل هزینه های گزاف زندگی باشند که این خارج از آستانه تحمل می باشد فلذا از دلسوزان حقیقی دولت و مجلس خواستار آن هستیم که در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان با معیار های واقعی و حقیقی تصمیم بگیرند.
  با تشکر و امید موفقیت

 6. مریم می‌گوید

  ابتدا مسئولین به قول خود عمل کنند و متناسب سازی حقوق بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی را بصورت ۱۰۰ درصد عملی کنند.چراکارکنان وزارت علوم دانشگاه و وزارت بهداشت از حقوقی سه برابر حقوق سال ۹۸ خودشان باید برخوردار شوند ولی بازنشستگان تامین اجتماعی که یک ارگان مجزاست باید از دولت طلبکار باشد و دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت که حقوقشان از دولت تامین میشود افزایش حقوق سه برابری داشته باشند. ترو خدادستتون رو از جیب ما بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی بیارید بیرون . این خلاف عدل علی و انسانیته بخدا.

 7. حسین می‌گوید

  لطفابجای بالابردن چندرغازحقوق، قیمت افسارگریخته اجناس وکالاهاراکنترل کنید

 8. حسین می‌گوید

  مامستمری بگیران تامین اجتماعی دیگرنای ادامه چنین زندگی که هرروزسخت ترمیشودرانداریم.ومتاسفانه ازوعده های بی عمل مسیولین هم دیگرخسته شده ایم واسوس میخوریم که چرا…..

 9. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  این سه در صد کدام حقوقدان واقتصادان واینده نگری پیش بینی کرده ایا این شرم اور نیست با سی سال خدمت وبیشتر حیثیت کارگر را با این اعداد وارقام به لجن کشیده اید مگر دارید گدا پروری میکنید یا از ارث پدرتون بذل ببخشش میکنید اگر دولت مسئولیت تامین اجتماعی وبازنشستگان را بر عده ندارد بدهی خود را تسویه کند تا تامین اجتماعی اقدام کند اگر در مقابل مردم مسئول است این گدا بازی ها یعنی چی ؟

 10. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  خواهش میکنم خواهش میکنم نظرات مارا به گوش مسئولین برسانید

 11. zandi.a515@gmail.com می‌گوید

  شما نمایندگان خدا وکیلی خودرا جای یک بازنشسته ۳۲ سال پرداخت بیمه کنید که ددیافتی او ۳۸۰۰ است اگر وجدان وانصاف اینطور حکم میکند و ان فردیکی دیگه خیلی به خود وخانواده فشار اورد ایا میتوان ۱۰ روز را با این پول سر کرد ما حرفی نداریم اما وقتی ۲۰ روز دیگه ازماه باید با گرسنگی دست وپنجه نرم کرد کی توان تحمل چنین باری را دارد شما خودتان بجای من قضاوت کنید وتصمیم بگیرید ایا این میزان حقوق شرم اور نیست

 12. رضا (اراک) می‌گوید

  من ۲۰ سال ‌کار کردم و درسال بیستم سرطان خون گرفتم و الان ازکارافتاده کلی شدم و افتادم تو خونه و درمان.
  امسال سال ۱۴۰۰ تامین اجتماعی داره بمن ۳۸۰۰ میده.
  بعد۲۰سال جون کندن و بیمه پردازی با زن و دوتا بچه و مخارج داروهای شیمی درمانی حضرت عباسی ۳۸۰۰ چیه؟!!!
  ی خواهش دارم
  آقای مسوول آقای مدیر فقط یک لحظه فقط یک لحظه خودت رو جای من فرض کن. همین.
  یاعلی
  دیدار بقیامت

 13. فاطمه می‌گوید

  تصویب این مقدار حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی که عموما از قشر ضعیف جامعه هستند و شامل کارگران و مشاغل آزاد هست که همواره از امکانات دولتی محروم هستند بسیار ظلم است و قشر بازنشسته تازه اول بیماری و هزینه های ازدواج فرزندان و خرید جهیزیه و شهریه دانشگاه و هزینه درمان و رفت آمد فرزندان و نوه ها و… همه این مسائل با حقوق اندک فقط پدر و مادر ها را شرمنده تر و محتاج تر میکند و این رسم مروت نیست در کشور اسلامی بعد از کلی زحمت و ساختن با همه مشکلات و گرانی ها در دوران بازنشستگی محتاج و فقیر کردن مردم ظلم است و فقط نا امیدی و ناراحتی را به بازنشستگان و فرزندان آنها میرساند. دفترچه تامین اجتناعی نه هزینه دارو را خوب میپردازد نه از درمانگاه خوبی برخوردار است. لااقل در شهرستان ها که چنین است‌. هزینه دندان پزشکی و جراحی و دارو را خوب پرداخت نمیکند. امید ما به مجلس بود که هیچ.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.