راهنمای حقوق خالص و ناخالص

محاسبه دستمزد و حقوق، ویژگی‌ها و بایدها و نبایدهای خاصی دارد که بیشتر شرکت‌ها از آنها برای پرداخت حقوق استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کلمات در واژه‌نامه حقوق و دستمزد موضوع خالص و ناخالص بودن آن است که در این مقاله قصد داریم تا درباره این مفهوم در حسابداری و مالی صحبت کنیم. ابتدا درباره هر کدام از این مفاهیم به صورت مجزا صحبت کنیم و بعد به تفاوت‌های آنها خواهیم پرداخت.

حقوق ناخالص چیست؟

حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان بعد از فیلترهایی به عدد خالصی می‌رسد که به آن حقوق نهایی گفته می‌شود. اصطلاح ناخالص به درآمدی گفته می‌شود که از آن هیچی کم نشود و بعد از گذر از چندین فیلتر به دست کارگر و کارمند می‌رسد.

به این معنا که شخص حقوق بگیر قبل از کسرهای قانونی مانند مالیات، بیمه و موارد دیگر حقوق ناخالص را دریافت می‌کند.

برای مثال فردی که در هر ساعت ۵۰۰۰ تومان درآمد دارد و ۳۰ ساعت کار می‌کند، پرداخت ناخالص او ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود. کسورات قانونی که باعث کسر حقوق می‌شود شامل موارد زیر می‌شود:

  • کسر مالیات بر درآمد که این بخش برای حقوق بیش از ۳ میلیون تومان در ماه اعمال می‌شود (البته برخی شرکت‌ها حقوق وزارت کار را پرداخت می‌کنند و به همین دلیل مالیات را از روی حقوق کسر نمی‌‌کنند)
  • کسر حق بیمه ماهانه تامین اجتماعی
  • کسر حق بیمه تکمیلی کارمند برای خود و اعضای خانواده
  • کسر مبلغ استفاده از برخی از مزایا و امکانات رفاهی داخل شرکت
  • کسر جریمه تاخیر ورود خروج
  • کسر پرداختی وام یا مساعده
  • کسر مبلغی برای صندوق‌های کارکنان

محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد

حقوق خالص چیست؟

حقوق خالص،ِ آن مبلغی است که کارمند و کارگر بعد از کسر دریافت می‌کند و همان عددی است که در بخش مبلغ دریافتی کارمند و فیش حقوقی می‌آید. فیش حقوقی کارمندان معمولا شامل مواردی مشترک است که این موارد می‌تواند به شرح زیر باشد.

حقوق خالص

این رقم وجهی است که کارگر یا کارمند از کارفرما دریافت می‌کند و بعد از کسر مواردی از حقوق ناخالص به دست می‌آید و در فیش حقوقی معمولا یک بخش با این نام وجود دارد.

حقوق ناخالص

شامل حقوق مستمر برای هر ماه، پاداش‌ها و مزایای نقدی و غیر نقدی می‌شود که ممکن است هم به صورت مستمر و هم به صورت غیر مستمر به کارمند پرداخت شود. این مبلغ نیز به صورت واضح در فیش حقوقی کارمند آورده می‌شود.

حقوق مشمول مالیات

در این بخش از فیش حقوقی، مبلغی که بعد از محاسبه مالیات بر درآمد حقوق به دست می‌آید، گذاشته می‌شود.

کسور

این بخش کسور حقوق که شامل اقلامی مانند مالیات، اقساط وام بانکی، حق عضویت در صندوق‌ها و مواردی از این دست، انواع بیمه، جریمه دیرکرد و همچنین دیگر جریمه‌ها می‌شود. در فیش حقوقی چندین ستون برای قرار دادن این موارد گذاشته می‌شود.

حق بیمه کارفرما و کارمند

در این بخش از فیش حقوق سهم بیمه کارمند و همچنین کارفرما آورده می‌شود.

نحوه محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد (حقوق خالص و ناخالص)

بسیاری از افراد در مورد میزان دریافتی و حقوق خالص و ناخالص سؤالات بسیاری دارند و همیشه به دنبال این هستند که بدانند ناخالص دریافتی آنها چه میزان بوده است. محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد ایران سلری این کار را برای این افراد راحت کرده است و با چند کلیک می‌توانند به این اطلاعات دست پیدا کنند.

در این محاسبه‌گر می‌توانید هم حقوق خود را از خالص به ناخالص تبدیل کنید و هم آن را از ناخالص به خالص تبدیل کنید. در این محاسبه بیمه و مالیات حقوق شما را مشخص می‌کند و در ناخالص این موارد دیده نمی‌شود و در حقوق خالص بعد از کسر این موارد، مبلغ حقوق را مشاهده خواهید کرد. در نهایت نیز می‌توانید حقوق خود را با دیگر افراد مشابه خود مقایسه کنید و به دید خوبی از دریافتی‌ها دست پیدا کنید. مزیت استفاده از ایران سلری هم برای شرکت‌ها و هم برای کارمندان و افراد جویای کار می‌تواند شامل موارد زیر شود:

  • با مشاهده تخمین حقوقی خود، براساس سابقه کار، تخصص و شرایط بازار کار امروز، ارزش خود را بدانید و خود را با افراد مشابه خودتان مقایسه کنید.
  • دسترسی به آخرین گزارش‌های حقوق گردآوری شده مخصوص سازمان‌ها و مدیران منابع انسانی.
  • با استفاده از ابزارهای تحلیلی ایران‌سلری،حقوق و جایگاه کارمندان را در شرکت خود مدیریت نمایید. همینطور می‌توانید شرکت خود را با دیگر شرکت‌ها مقایسه نمایید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.