مهارت‌های شغلی پردرآمد کدامند؟

مهارت‌های شغلی پردرآمد

این روزها دیگر تحصیلات حرف اول را نمی‌زند، بلکه کسب‌وکارهای مختلف به دنبال استخدام افرادی هستند که از مهارت‌های لازم برخوردار باشند و بتوانند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. علاوه بر این، در سال‌های اخیر بسیاری از مشاغل و موقعیت‌های شغلی جدید در سراسر جهان به وجود آمدند که رشته تحصیلی خاصی برای آن‌ها تعریف نشده است؛ پس یادگیری مهارت‌های شغلی پردرآمد به هر شکل می‌تواند شما را از سایر رقبا متمایز کند و شانس استخدام در شغل دلخواه‌تان را افزایش دهد. در این مطلب برخی از این مهارت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

شغل خوب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تعریف شغل خوب برای هر شخصی متفاوت است و افراد ملاک‌ها و معیارهای متفاوتی برای این امر در نظر می‌گیرند. در لیست ده شغل آینده دار در ایران ویژگی‌هایی مثل به روز و پرکاربرد بودن، درآمد بالا و امکانات رفاهی مطلوب به همراه امکان پیشرفت شغلی در معیارهای اصلی یک شغل مطلوب در نظر گرفته می‌شوند و معمولا افراد به آن‌ها اشاره می‌کنند.

کارشناسان معتقدند شغل خوب سرگرمی و تفریحی است که افراد علاوه بر لذت بردن، از آن کسب درآمد می‌کنند. هر شخصی در حوزه خاصی استعداد دارد و انجام برخی کارهای خاص سبب شادی و سرزندگی او می‌شود. با شناسایی این مشاغل می‌توانید شانس موفقیت کاری خود در آینده را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

مهارت شغلی چیست؟

مهارت به معنی توانایی انجام کارهای سخت و دشوار است که ویژگی افراد دارای حقوق بالا به شمار می‌آید. این مهارت‌ها اغلب ذاتی نیستند و برای تسلط بر آن‌ها باید آموزش‌های لازم را ببینید. مهارت‌های شغلی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند. مهارت‌های سخت آن‌هایی هستند که صلاحیت لازم را برای استخدام فرد در موقعیت شغلی فراهم می‌کنند. به عنوان مثال یک حسابدار باید به نرم افزارهای حسابداری مسلط باشد، قوانین مالیاتی را بشناسد و بتواند حقوق کارکنان را محاسبه کند. در مقابل مهارت‌های نرم آن‌هایی هستند که پیشرفت شغلی فرد را تضمین کرده و کمک می‌کند موقعیت شغلی خود را حفظ کند.

مهارت‌هایی مثل توانایی حل مسئله، مدیریت زمان، خلاقیت و برقراری ارتباط موثر با همکاران از جمله مهارت‌های نرم به شمار می‌آید. بسیاری از کسب‌وکارها مهارت‌های نرم را در اولویت ملاک‌های خود برای استخدام در نظر می‌گیرند.

بنابراین در یک کلام می‌توان گفت مهارت‌هایی که شانس دسترسی افراد به شغل دلخواه خود را افزایش می‌دهند، مهارت‌ شغلی نامیده می‌شوند. در اینجا به چند مهارت شغلی که به افزایش درآمد شما کمک می‌کند اشاره می‌کنیم.

مهارت‌های شغلی پردرآمد

۱. تسلط به زبان انگلیسی

این مهارت می‌تواند سطح درآمد افراد را به میزان قابل توجهی افزایش داده و شانس او برای حضور در بازارهای کاری بین المللی را افزایش دهد. اغلب منابع تحقیقاتی و پژوهشی روز دنیا به زبان انگلیسی هستند و هر فردی که توانایی درک آن‌ها را داشته باشد سریع‌تر از دیگران پیشرفت می‌کند.

عده‌ای تصور می‌کنند تسلط به زبان انگلیسی به شرکت در کلاس‌های گران‌قیمت نیاز دارد، اما حقیقت این است که با خود آموزی و به کمک بسیاری اپلیکیشن‌های آموزش زبان به سرعت می‌توانید مهارت‌های زبانی خود را افزایش دهید. افراد به عنوان یک مترجم می‌توانند در سازمان‌های مختلف مشغول کار شوند یا از این مهارت خود برای موفقیت در مشاغل مختلف استفاده کنند تا رتبه کاریشان را ارتقا دهند.

۲. دیجیتال مارکتینگ

بسیاری تصور می‌کنند حضور در رسانه‌های اینترنتی تنها راهی برای وقت گذرانی است که به درد اشتراک گذاری عکس با دوستان و خویشان می‌خورد. این در حالی است که بازاریابی در فضای اینترنت یکی از جدیدترین راه‌کارهای کسب درآمد است که هر فردی در آن مسلط باشد، علاوه بر اینکه می‌تواند کسب‌وکار شخصی خود را خیلی سریع به درآمدزایی برساند، قادر خواهد بود در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف مشغول کار شود و درآمد بالایی را هم کسب کند.

دوران تبلیغات مستقیم به سر آمده و مردم از دیدن بنرهای تبلیغاتی بزرگ در اتوبان‌ها و آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی خسته شدند. در عین حال اعتماد به تبلیغات روز‌به‌روز در حال کاسته شدن است؛ با بازاریابی محتوایی در فضای وب می‌توان بدون تبلیغات مستقیم مخاطب را با خود همراه کرده و به انجام خواست‌های دلخواه خود تشویق کرد.

۳. امنیت اطلاعات

مهارت‌های شغلی پردرآمد

تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها اعم از کوچک و بزرگ یک شبکه کامپیوتری دارند که حفظ و نگهداری اطلاعات آن برایشان بسیار مهم است. هر شخصی که قادر باشد امنیت اطلاعات را به بهترین شکل فراهم کند و به آن‌ها این امکان را بدهد که ارتباطات اینترنتی امن را تجربه کنند، برای شرکت یک سرمایه ارزشمند است و حاضر هستند مبلغ منطقی و منصفانه حقوق او را با کمال میل پرداخت کنند. این یک مهارت درآمدزا است که افراد کمی در آن مهارت لازم را دارند، بنابراین هر شخصی در این حوزه مشغول کار شود علاوه بر اینکه امکان پیشرفت شغلی بالایی دارد، سطح درآمد مطلوبی را هم تجربه می‌کند.

۴. سخنرانی عمومی

حتما شاهد هستید که سخنرانان انگیزشی در اینستاگرام دوره‌های خود را تبلیغ می‌کنند. سخنرانی عمومی یک راهکار کسب درآمد در دنیای مدرن است که از مهارت‌های پول ساز به شمار می‌آید. کارفرمایان بسیار علاقه‌مند هستند افرادی که مهارت‌های ارتباطی بالایی دارند را استخدام کنند، چرا که معتقد هستند چنین مهارتی به توسعه کار گروهی در یک سازمان کمک می‌کند. علاوه بر این مهارت سخنرانی در زندگی شخصی و هنگام مذاکرات گوناگون به کمک افراد خواهد آمد تا راحت‌تر بتوانند حرف‌های خودشان را به اصطلاح به کرسی بنشانند.

۵. پشتیبانی مشتری

مشتری همه چیز یک کسب‌وکار است و بدون وجود او هیچ سازمانی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. طی سال‌های اخیر اهمیت پشتیبانی مشتری هر روز بیشتر می‌شود. افرادی که در این حوزه توانمند هستند می‌توانند یک شغل با درآمد خوب و امنیت بالا داشته باشند.

اغلب شرکت‌های نرم افزاری افرادی را استخدام می‌کنند که به سوالات مشتریان پاسخ داده و شیوه صحیح استفاده از خدمات خود را به آن‌ها آموزش دهند. اما این موقعیت شغلی در حوزه‌های مختلف کاری در حال شکل‌گیری است و متقاضیان استخدام افرادی با این ویژگی‌ها هر روز بیشتر می‌شود.

۶. برنامه نویسی

مهارت‌های شغلی پردرآمد

با وجود زبان‌های برنامه نویسی متعدد و موقعیت‌های شغلی مختلفی که در این حوزه وجود دارد، برنامه نویسی یک شغل تقریبا مبهم است. اما افرادی که به یک زبان برنامه نویسی مسلط هستند خیلی سریع استخدام می‌شوند و چه به عنوان یک کارمند یا فریلنسر سطح درآمد بالایی دارند.

برنامه نویسان بر سر اینکه کدام زبان برنامه نویسی بهتر از سایرین است، با هم اختلاف نظرهای جدی دارند. اما همگی در این نکته اتفاق نظر دارند که تسلط بر یکی از زبان‌های برنامه نویسی جدید می‌تواند درهای موفقیت را به روی افراد باز کند.

۷. حسابداری

معیارهای پرداخت حقوق در شرکت‌ها یکی از موارد بسیار مهمی است که معمولا توسط تیم منابع انسانی مشخص می‌شود. اما محاسبه حقوق و دستمزدها به دقت نظر و علم روز نیاز دارد که کار یک حسابدار است.

آگاهی از اصول اولیه حسابداری برای همه کارکنان مشاغل مختلف یک ضرورت است که می‌تواند جایگاه شغلی فرد را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد.

تسلط به استفاده از نرم افزارهای حسابداری نیازی به تحصیل این رشته در دانشگاه ندارد و هر فردی با طی یک دوره کلاس آزاد و کارآموزی می‌تواند آن را یاد بگیرد. افرادی که چنین مهارتی دارند در سازمان به سرعت رشد می‌کنند و می‌توانند موقعیت‌های کار خوبی را از آن خود کنند.

حسابداری از آن مهارت‌های شغلی است که در همه کسب‌وکارها و حتی زندگی روزمره افراد به کار می‌آید، بنابراین اگر به دنبال مهارت‌های شغلی پردرآمد هستید، این یک راهکار عالی برای دستیابی شما به درآمد بهتر است.

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله بیان کردیم، مهارت‌های مهم برای افزایش درآمد بودند. در این میان هستند مهارت‌های دیگری که در حقوق و دستمزد بسیار نقش دارند و شما باید به دنبال کسب این مهارت‌ها باشید و آنها را در رزومه شغلی خود قرار دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.