مدیران چگونه حقوق و دستمزد کارمندان را تعیین می‌کنند؟

 یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران عامل در شرکت‌های متفاوت تعیین دستمزد و حقوق کارمندان و مدیران سازمان است. این‌ کار به دلیل وسعت و شرایط متغیری که دارد در اکثر اوقات بسیار پیچیده است. وجود یک نظام و سازماندهی قدرتمند در رابطه با منابع انسانی از ضرورت‌های هر کسب‌و‌کاری است و در این بین رسیدن به حقوق و دستمزد منصفانه‎ای که هم با شرایط مالی سازمان هماهنگ باشد و هم کارمندان و مدیران را راضی نگه دارد از اهمیت فراوانی برخوردار است.

یکی از راهکارهایی که در سال‌های اخیر و در سطح بین‌المللی اجرا می‌شود، استفاده از سایت‌هایی است که به صورت تخصصی و با ابزارها و معیارهای متفاوت به تخمین حقوق و دستمزد شرکت‌های مختلف می‌پردازند.

مدیران می‌توانند با ورود به این سایت‌ها و ثبت حوزه‌کاری خود به گزارش جامعی از روند حقوق و دستمزد شرکت‌های همسان دست پیدا کرده و از طریق راهنمایی‌های سایت به تعیین و تخمین حقوق و دستمزد کارکنان خود بپردازند.

شما کارفرمایان محترم می‌توانید با استفاده از لینک زیر به دموی رایگان ایران‌سلری که اولین و تنهاترین مرجع تعیین حقوق و دستمزد در ایران است دست پیدا کنید.

(لینک دموی رایگان)

شاخصه‌های مهم در تعیین و تخمین حقوق و دستمزد

در تعیین حقوق و دستمزد شاخصه‌های فراوان و تاثیرگذاری وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در ساختار متفاوتی قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم این شاخصه‌های متفاوت را بررسی کنیم.

حوزه فعالیت

شرکت‌ها با حوزه‌های فعالیت مختلف میانگین حقوق متفاوتی را برای کارکنان خود در نظر می‌گیرند، برای مثال شرکت‌های فعال در حوزه کسب‌و‌کار آنلاین ایران در بسیاری از موقعیت‌های شغلی، میانگین حقوق بالاتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارند. در دنیا نیز شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات میانگین حقوقی بسیار بالاتری را نسبت به شرکت‌های تولیدی دارند. پس حوزه کاری شرکت از عوامل بسیار تاثیرگذار بر روند تعیین حقوق و دستمزد آن است.

سایز شرکت

سایز شرکت به معنی تعداد کارکنانی است که در آن کار می‌کنند. برای مثال شرکت‌های خودروسازی سایز گسترده‌تری را نسبت به شرکت‌های استارت‌آپی دارا می‌باشند چراکه از نیروی انسانی بیشتری بهره‌مند هستند. بالاتر رفتن سایز شرکت به جز مواردی، معمولا درآمد و سودآوری به همراه دارد و هر شرکتی در این شرایط و بر‌اساس استراتژی‌‌های خود سعی بر افزایش دستمزد و یا بالاتر بردن امکانات رفاهی کارکنان خود می‌کند.

موقعیت‌های شغلی

هر موقعیت‌ شغلی، حقوق و دستمزد مختص به خود را می‌طلبد، بنابراین کلیت موقعیت‌های تعریف‌شده در شرکت‌ها تاثیر مستقیمی بر استراتژی تعیین حقوق و دستمزد آن‌ها دارد. برای مثال شرکت‌هایی که به تعداد زیادی از متخصصین فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسان نیاز دارد، میانگین حقوق و دستمزد بالاتری را نیز تعریف می‌کنند.

برنامه‌ریزی آینده

هر شرکت موفقی در سایزهای متفاوت برنامه‌های خاصی را برای آینده خود ترسیم می‌کند که این برنامه‌‌ریزی‌ها شامل چشم‌انداز فعالیت‌های تخصصی شرکت، چشم‌انداز فروش و برنامه گسترش یا کاهش جدول نیروی انسانی می‌شود، این شاخصه‌های برنامه‌ریزی در رابطه با آینده شرکت تاثیر مستقیمی بر روی سیاست‌های جذب نیروی انسانی آن دارد. فعالیت‌های تخصصی شرکت باعث جذب نیروی متخصص و هزینه‌های فراوان می‌شود، از طرفی این کار باعث جذب نیروی انسانی بیشتر می‌شود و برنامه‌ریزی فروش و درآمد نیز افزایش یا کاهش نیروی انسانی را به همراه دارد.

وبسایت‌های بزرگ بین‌المللی و نمونه‌های موفقی که از آن‌ها استفاده کردند

این مراجع با استفاده از اطلاعات حقوق و دستمزد گسترده‌ای از‌ کارمندان و کارفرمایان شرکت‌های متفاوت که در این سایت‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند راهگشای مدیران در این حوزه باشند. لازم است بدانید این سایت‌ها از روش خوداظهاری در ارائه گزارش‌ها استفاده می‌کنند. حضور این مراجع و سایت‌ها در سطح جهان، تاریخی طولانی‌تر از ایران دارد که در اینجا به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

وبسایت PayScale.com

تعیین حقوق و دستمزد کارمندان

یکی از بزرگترین سایت‌ها در حوزه بررسی تخصصی حقوق و دستمزد در سطح بین‌المللی پی‌اسکیل است. این سایت در سال ۲۰۰۲ توسط جو جیوردانو و جان گَفنی در آمریکا بنیان گذاشته ‌شد و اکنون به طور میانگین، ماهانه ۳۵۰ هزار پروفایل حقوق و دستمزد جدید توسط کارفرمایان و کارمندان در این سایت باز می‌شود و ۵۴ میلیون کاربر اطلاعات خود را در این سایت ثبت کرده‌اند. این سایت شامل ۱۶۰۰۰ هزار عنوان شغلی می‌شود.

مدیران تصمیم‌گیرنده در هر شرکت می‌توانند با وارد کردن اطلاعات مکانی، سایز شرکت و حوزه فعالیت خود، اطلاعات جامعی را در رابطه با میانگین دریافتی کارمندان و مدیران در موقعیت‌های شغلی متفاوت بیزینس خود، میزان افزایش حقوق در سال‌های متعدد، پیشنهادات استراتژیک در رابطه با جدول‌بندی حقوق و دستمزد و تخمین میانگین حقوقی در آینده نزدیک را مشاهده کنند.

در این سایت امکان مقایسه پرداختی‌ها در صنعت‌ها و سمت‌های مختلف در کشورهای مختلف وجود دارد. حدود ۲۵۰ فاکتور به عنوان فیلترهای انتخابی در این سایت وجود دارد. گزارش کارکرد بیزینس و بهینه‌سازی پرداخت‌ها بر اساس آن کارکردها یکی از ابزارهای مهمی است که توسط پی‌اسکیل ارائه می‌شود.  داده‌های آماری این سایت شامل اطلاعات رسمی شرکت‌های مشابه در کنار اطلاعات غیر رسمی افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند است که به شکل جداگانه در گزارش‌ها ارائه می‌شوند.

وبسایت Salary.com

در این سایت بیش از  ۱۵۰۰۰ عنوان شغلی مستقل وجود دارد که بالاترین آمار ارائه شده توسط این نوع کسب‌و‌کار است و هزاران کارفرما و کارجو به این سایت که تقریبا ۲۱ سال از تاسیس آن می‌گذرد اعتماد کرده‌اند. سایت سلری با ابزارهای متفاوت تخمین حقوق و سایر امور مثل ارائه گزارشی از هزینه زندگی در شهرهای مختلف دنیا، از پیشتازان این نوع مراجع و سایت‌‍‌ها محسوب می‌شود. کارفرمایان می‌توانند در دَشبورد این سایت هزینه راه‌اندازی یک شرکت با ابعاد متفاوت و همچنین هزینه مورد نیاز سالانه و تناسب درآمد و پرداخت را به صورت تحلیلی به دست آورند. وجود دیتابیس‌های متفاوت و مربوط به ارگان‌های مختلف از دیگر ویژگی‌های گزارش این سایت برای کارفرمایان است. ارائه اطلاعات و آمار در چارت‌بندی‌های اختصاصی و بنا بر گزارشات کشورهای متفاوت از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سلری است. این وبسایت برای آنالیز و تحلیل اطلاعات جهت استفاده مدیران از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا بتواند اطلاعات کارمندان و کارفرمایان ۲۱ کشور را جمع‌آوری و تحلیل کند. سلری با استفاده از پرسشنامه و نظرسنجی‌های سیستمی قابلیت جمع‌آوری اطلاعات در موضوعات مختلف حوزه حقوق و دستمزد را دارا است.

وبسایت Glassdoor.com

تعیین حقوق و دستمزد کارمندان

این سایت در اصل یک سایت کاریابی در آمریکا بوده که به مرور زمان و با دستیابی به جامعه آماری و اطلاعاتی گسترده، دست به امکان ایجاد مقایسه حقوقی و تخمین حقوق در رده‌ها و موقعیت‌های شغلی متفاوت زده است. میانگین ماهانه ۵۵ میلیون بازدید از رکوردهای مهم این سایت است.  گلس‌دور در حوزه رسانه‌های اجتماعی بسیار قدرتمند است تا جایی که در سال ۲۰۱۳ جایزه “رد هرینگ آمریکای شمالی” را به دلیل نوآوری‌ها در این رسانه‌ها دریافت کرده است. گزارش‌های این سایت بسیار جزئی و دقیق است و شبکه قدرتمندی در رابطه با بیان بازخوردهای کارمندان شرکت‌های مختلف ایجاد کرده است. قابلیت نمایش حقوق‌ها در یک شرکت خاص نیز از ویژگی‌های دیگر این سایت است. دسترسی به بازخوردها و گزارشات کامل از وضعیت شرکت‌ها به مدیران کمک می‌کند تا سازماندهی حقوق و دستمزد خود را با شرکت‌های مختلف مقایسه کرده و از آن در راستای تکامل سیستم خود استفاده کند.

نمونه‌های موفق

شرکت‌های بسیار بزرگی در سطح بین‌المللی وجود دارند که با استفاده از این وبسایت‌ها و مراجع توانسته‌اند ساختار و نظام بسیار دقیق و مناسبی را در حوزه حقوق و دستمزد خود به وجود آورند.

Nestle

حدودا هشتاد درصد از کارمندان این شرکت از روند پرداخت و میزان حقوق خود رضایت کامل دارند. نستل یک شرکت بین‌المللی است که در کشورهای فراوانی شعبه دارد و کارکنان این شرکت بسیار از درآمد خود رضایت دارند. این شرکت بزرگ چندین سال است که با استفاده از ابزارهای موجود در پی‌اسکیل نظام حقوقی کارمندان خود را طرح‌ریزی کرده است.

BMW

این شرکت بزرگ خودروسازی آلمانی که به کیفیت روند اداری و نیروی انسانی خود مشهور است سال‌ها با سایت سلری همکاری کرده است و نتیجه این همکاری دستیابی به نیروی انسانی گسترده در سطح بین‌المللی است که حدودا ۷۵ درصد رضایت کارمندانش را جلب کرده و این روند طبق گزراشات این شرکت رو به رشد است.

Iran Salary

تعیین حقوق و دستمزد کارمندان

ایران‌‌سلری از سال ۱۳۹۲ با توجه به داده‌های آماری به عنوان یک ابزار جانبی از سایت ایران‌تلنت فعالیت خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۹۷ به عنوان یک مرجع و سایت مستقل در حوزه تعیین و مقایسه حقوق و دستمزد برای کارفرمایان و کارمندان به شکل رسمی شروع به کار کرد. ایران‌سلری نیز مانند همه سایت‌های مشابه خود از روش خوداظهاری در ارائه داده‌ها استفاده می‌کند. این سایت با گذشت زمان و گسترش داده‌های ورودی به جامعه آماری وسیعی دست یافته که شامل اطلاعات بیش از ۳۵۰ هزار شاغل در ۴۱ عنوان شغلی و در ۳۱ استان بازار کار ایران است و از این طریق دقت و میزان اطمینان به گزارش‌ها خود را بالا برده است. ایران‌سلری با سرعت بسیار بالا ابزارها و امکانات گزارشی خود را جهت استفاده مدیران و کارفرمایان بالا می‌برد.

برای شناخت بهتر و دقیق‌تر ایران‌سلری ابتدا باید به دشبورد خدمات این سایت برای کارفرمایان مراجعه نمود که ابزارهای مدیریتی سایت در این بخش قرار دارد.

دَشبورد ایران‌سلری

یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد ایران‌سلری، ارائه گزارش‌های تخصصی است. گزاش‌های تخصصی با توجه به شرایط خاص هر شرکت و کارفرما ارائه می‌‌شوند. کارفرمایان محترم می‌توانند با ارائه حوزه و نوع فعالیت‌های شرکت خود و همچنین نظام ارائه حقوق و دستمزد مد نظرشان به اطلاعات و راهنمایی‌های مفیدی دست پیدا کنند. دشبورد کارفرمایان ایران سلری شامل اطلاعات جامع و دقیقی است، از جمله:

  • اطلاعات میانگین پرداختی‌ها در حوزه‌های مختلف کاری شرکت‌ها.
  • تعیین و معرفی سمت‌های مختلف در دپارتمان‌های متفاوت.
  • ارائه میانگین حقوق و صدک‌های متفاوت پرداختی در گروه‌‌ها و سمت‌های مختلف.
  • امکان مقایسه پرداختی‌های دپارتمان‌های مختلف سازمان.
  • محاسبه حقوق ماهانه و سالانه کارمندان

(لینک دریافت گزارش اختصاصی ایران‌سلری)

روش جمع‌آوری اطلاعات در ایران‌سلری

روش جمع‌آوری اطلاعات در ایران‌سلری به این صورت است که کارمندان و کارفرمایان در موقعیت‌ها و حوزه‌های شغلی متفاوت با ثبت‌نام در سایت اطلاعات مربوط به شغل و حقوق و دستمزد خود را وارد کرده و به صورت کاملا رایگان از امکانات آن استفاده می‌کنند. با هر ثبت‌نام و فراهم‌شدن اطلاعات جدید، جامعه آماری و داده‌های سایت افزایش پیدا کرده و می‌تواند نتایج و گزارش‌ها دقیق‌تری را به مخاطبین خود ارائه دهد.

اعتبار گزارش‌ها

گزارش‌هایی که از طریق ایران‌سلری آماده می‌شوند نتیجه داده‌هایی هستند که پیش از این توسط کارفرمایان و کارجویان در سایت وارد شده‌اند و با بالا رفتن تعداد داده‌های وارد شده به مرور زمان جامعه آماری گسترده‌ای در اختیار سایت قرار می‌گیرد. با‌توجه‌ به سابقه فعالیت و ارتباطات ایران‌سلری و همچنین با توجه به استقبال گسترده‌ای که از این سایت شده در حال حاضر داده‌های فراوانی به دست آمده است که این اتفاق باعث افزایش اعتبار گزارش‌ها می‌شود. بیش از سیصدهزار داده آماری حقوق و دستمزد در این سایت موجود است که نسبت به درصد استخدام در ایران و نحوه جمع‌آوری اطلاعات این سایت آمار خوبی به حساب می‌آید. گزارش‌هایی که توسط ایران‌سلری ارائه می‌شوند با لحاظ‌کردن همه اطلاعات و داده‌های موجود در سایت است.

جمع‌بندی

استفاده از ایران‌سلری به عنوان اولین مرجع حقوق و دستمزد در ایران به کارفرمایان محترم کمک می‌کند تا بتوانند به طراحی سیستم دقیقی در حوزه پرداخت‌ها بپردازند و سپس با پیگیری گزارش‌های ماهانه و سالانه کارکرد و بهره‌وری این نظام پرداخت حقوق و دستمزد را به صورت منظم رصد کنند و از تغییرات لحظه‌‍ای این حوزه باخبر شوند. دیتابیس ایران سلری بر اساس گزارش شرکت‌ها و افراد فعال و شاغل در ایران جمع‌آوری شده است و از این لحاظ می‌تواند دغدغه‌های کارفرمایان داخلی را به خوبی رفع کرده و پوشش دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.