آیا پیشنهاد شغل با حقوق و دستمزد پایین را باید قبول کنید؟

آیا شغلی با حقوق و دستمزد پایین را باید قبول کنید؟

همان‌طور که به دنبال شغل هستید، ممکن است با مشاغلی روبرو شوید که به نظر می‌رسند با آنچه شما از شغل انتظار دارید و همچنین با رزومه و توانایی شما، تناسب دارند اما محدوده حقوق و دستمزدی دارند که فکر نمی‌کنید برای شما کافی باشد.

بهترین راه برای ادامه کار در این شرایط چیست؟ آیا باید برای این پیشنهاد شغل با حقوق پایین و فرصت‌های شغلی درخواست همکاری دهید و برای رسیدن بهترین‌ها امیدوار باشید، یا خود را به زحمت نیندازید و سراغ انتخاب‌های دیگر بروید؟

آیا باید برای پیشنهاد شغل با حقوق پایین اقدام کنید؟

در این نوع سناریو، شما اغلب گزینه‌های زیادی برای انتخاب در مورد دستمزد ندارید. اگر شرکتی این اطلاعات را در آگهی استخدام ذکر کرده باشد، احتمالاً محدوده‌ی انتخاب برای شما در مورد مبلغ منطقی و منصفانه حقوق وجود ندارد.

به احتمال زیاد، این شرکت نمی‌تواند بیش از آنچه در آگهی شغلی خود عنوان  کرده است، حقوق به کارمند خود ارائه دهد. با این حال، برای برخی شرکت‌ها این امکان وجود دارد تا در مورد افزایش حقوق و مذاکره مثبت در مورد دستمزد در آینده بتوانید اقدام کنید.

چگونه طیف حقوق و دستمزد در شرکت‌ها مشخص می‌شود؟

پیشنهاد شغل با حقوق پایین

در بیشتر سازمان‌هایی که دامنه حقوق و دستمزد دارند و برای آن قوانین و مقرراتی مشخص کرده‌اند، کمیته‌ها ابتدا به بررسی هر موقعیت شغلی می‌پردازند و به آنها یک سطح شغلی با دامنه حقوق مرتبط اختصاص می‌دهند که بر اساس الزامات آموزشی، مهارت‌ها و مسئولیت‌های فرد استخدام شده در آن موقعیت مشخص می‌شود. این ارزیابی و مشخص کردن معیارهای پرداخت حقوق باید قبل از هر گونه انتشار آگهی استخدام صورت می‌پذیرد.

مدیران استخدام هنگام مصاحبه با داوطلبان و ارائه پیشنهاد از این محدوده حقوق به عنوان راهنما استفاده می‌کنند. هدف آنها ارائه پیشنهادی در طیف حقوق و دستمزد است و به طور کلی تمایلی به ارائه حقوق بیشتر از آن میزان مشخص شده ندارند.

نکته: اگر یک آگهی استخدام دارای محدوده حقوق و دستمزد مشخص است که رقم آن کاملا از نیاز شما کمتر است و به اصطلاح حقوق غیرقابل مذاکره دارند، ممکن است سرنخی برای شما باشد که این شغل مناسب شما نیست و باید جستجوی شغلی خود را ادامه دهید.

با این حال، اگر محدوده حقوق و دستمزد نزدیک به آنچه شما به دنبال آن هستید است، ممکن است مذاکره برای درخواست مبلغ بالاتر جواب بدهد و می‌توانید این کار را بعد از درخواست همکاری انجام دهید.

بیشتر بخوانید: ۳ نگرانی که شما را از درخواست پیشنهاد افزایش حقوق باز می‌دارد

چه زمانی مبلغی بیش از مبلغ عنوان شده می‌خواهید

ممکن است درخواست حقوق بالاتر برای هر کارجویی کمی هیجان انگیز و اغوا کننده باشد، اما این درخواست‌ها ممکن است کمی باعث تردید در فرد استخدام کننده شود و ممکن است او را به این وادارد که دوباره موقعیت شغلی را بررسی و ارزیابی کند تا برای آن محدوده حقوق و دستمزد جدیدی مشخص کند.

نکته: محدوده حقوقی که کارشناس استخدام عنوان می‌کند ممکن است با محدوده واقعی حقوق و دستمزد کارکنان در آن موقعیت شغلی برابر نباشد.

بنابراین، اگر با میزان حقوق نسبتا انعطاف پذیر استخدام شوید، امکان این وجود دارد که بتوانید میزان آن را نیز در آینده تغییر دهید.

چه موقع موضوع حقوق را پیش بکشیم و درباره آن مذاکره کنیم؟

پیشنهاد شغل با حقوق پایین

اگر حقوق و دستمزد آن چیزی نیست که برای آن موقعیت شغلی انتظار دارید، تا زمانی که از استخدام خود مطمئن نشدید خوب نیست که درباره آن با کارشناس استخدام و کارفرما صحبت کنید و به اصطلاح سراغ چانه زنی بروید. اگر مدیر استخدام در ابتدای مصاحبه بداند که شما میزان حقوق بیشتری نسبت به آنچه اعلام کردند می‌خواهید، ممکن است شانس استخدام خود را کاهش دهید.

الزامات حقوق انعطاف پذیر

به جای صحبت و چانه زنی در مورد حقوق بالاتر، می‌توانید بگویید که الزامات حقوق شما انعطاف پذیر است و در مورد پایین بودن میزان و دامنه حقوق آنها چیزی نگویید، چرا که هر شرکتی جدا از شما متقاضی کار دارد که می‌تواند سراغ آنها برود. بعلاوه، مدیر استخدام احتمالاً می‌داند که میزان حقوق مشخص شده همان رقمی است که باید با کارجو عنوان کند و باید سراغ فردی برود که با این میزان حقوق مشکلی ندارد.

با این اوصاف، هنگامی که کار به جایی می‌رسد که پیشنهاد شغلی دارید، می‌توانید میزان حقوق مد نظر خود را بیان کنید و از آنها درباره انعطاف پذیری محدوده حقوق مشخص شده سؤال کنید و ببینید آیا می‌توانید در حال حاضر و در آینده برای افزایش حقوق اقدام کنید یا خیر.

افزایش حقوق در آینده

اگرچه ممکن است شرکت در تاریخ شروع کار شما نتواند پول بیشتری به شما بدهد، اما این موضوع به این معنا نیست که در آینده نیز شما نمی‌توانید برای افزایش حقوق اقدام کنید. شما می‌تواند در مورد چگونگی ارائه پاداش در پایان سال یا افزایش حقوق پس از ارزیابی دوباره موقعیت شغلی اقدام کنید. برای این کار باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

بدانید چه ارزشی دارید

شما همچنین می‌توانید در مورد صنعت و موقعیت شغلی تحقیق کنید و درباره حقوق و دستمزد آن اطلاعات به دست آورید. آیا محدوده‌ای که شرکت ذکر کرده عادلانه به نظر می‌رسد؟ اگر میزان مشخص شده توسط شرکت با میزان عرف در بازار کار همخوانی دارد، دیگر نیازی نیست که برای مذاکره اقدام کنید. اما اگر بتوانید نشان دهید که افراد در مشاغل مشابه در بازار کار میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کنند، این امکان وجود دارد که بتوانید شرکت را متقاعد کنید که بازه حقوق را دوباره ارزیابی کند.

به محدوده بچسبید

پیشنهاد شغل با حقوق پایین

اگر سعی در مذاکره دارید، بهتر است نزدیک به محدوده حقوق و دستمزد درخواست خود را اعلام کنید. اگر شرکتی بگوید که محدوده حقوق و دستمزد در ماه بین ۴ تا ۶ میلیون است و شما مبلغ ۸ میلیون تومان درخواست کنید، این میزان دو برابر پایه حقوق عنوان شده توسط شرکت است و شما مطمئنا با جواب “نه” مواجه خواهید شد.

نه تنها بعید است که شما این مبلغ را دریافت کنید، بلکه در مقایسه با محدوده مشخص شده آن‌قدر زیاد است که بعید به نظر می‌رسد شرکت بخواهد وارد مذاکره شود. با این حال، درخواست ۷ میلیون تومان، به ویژه اگر شما توانایی و مهارت انجام کارها و مسئولیت‌های موقعیت شغلی را به خوبی داشته باشید، می‌تواند پیشنهاد منطقی باشد و در محدوده مشخص شده خود شرکت نیز است.

چه موقع نباید پیشنهاد همکاری و استخدام را پذیرید

وقتی محدوده حقوق و دستمزد ذکر شده به طور قابل توجهی زیر انتظارات و یا نیازهای شما باشد، ممکن است منطقی باشد که از درخواست استخدام و همکاری به طور کامل صرف نظر کنید.

مذاکره در مورد مقدار اندک یک چیز است و تلاش برای مذاکره در مورد حقوق ۲۰٪ بیشتر از محدوده ذکر شده یک چیز دیگر است. تلاش برای مذاکره در مورد افزایش قابل توجه حقوق می‌تواند مدیران استخدام را ناامید کند و باعث شود که به این نتیجه برسند که در حال تلف کردن زمان و وقت خود هستند.

بیشتر بخوانید: ۹ نکته که در هنگام درخواست افزایش حقوق هرگز نباید بگویید

منبع thebalancecareers
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.