افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

در طی چندین سال گذشته میزان افزایش حقوق کارمندان همیشه میزان ثابتی داشته است و عدد آن معمولا ده درصد بوده است. اما در طی دو سال اخیر تغییراتی در میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران به وجود آمده است و معمولا میزان درصد افزایش آن متغیر بوده است.

همان‌طور که در مقاله حقوق و دستمزد ۱۴۰۰ اعلام کردیم، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه شد و به این ترتیب حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ برای آنها به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. اما از همین روزها این سوال برای بسیاری از کارمندان پیش می‌آید که سال آینده حقوق و دستمزد چه میزان افزایش خواهد داشت و درصد آن به رقمی است؟

جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۱

طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه سال آینده میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران به صورت پلکانی خواهد بود و همچنین رقم آن بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر خواهد بود. این در حالی است که در بخش‌نامه‌ی بودجه سال ۱۴۰۱ درصد افزایش حقوق برای کارمندان به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است که این میزان با توجه به میزان تورم در سال‌های گذشته و حال حاضر، بسیار سوال برانگیز است. همین موضوع، همچنین باعث اعتراض و واکنش برخی از نمایندگان مجلس شده است.

آقای میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره بیان کرده است، که ده درصد کمترین درصد افزایش حقوق خواهد بود که این میزان برای افرادی اعمال خواهد شد که طی چند سال گذشته میزان تعداد افزایش حقوق بیشتر داشتند و خب، مسلما برای افرادی که میزان افزایش حقوق آنها کمتر بوده است و حداقل دریافتی را داشتند، درصد افزایش حقوق ۳۰ درصد محاسبه خواهد شد؛ این دقیقا همان روش پلکانی افزایش حقوق است که آقای میرکاظمی درباره آن گفتند و این رویه نشان می‌دهد که افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ برای همه یکسان نخواهد بود.

در این حالت ممکن است پایه حقوق کارمندان در بیشترین حالت که سی درصد است به پنج میلیون تومان برسد، این در حالی است که طبق گزارش سازمان تامین اجتماعی خط فقر حدود ۱۰ میلیون تومان است و این  یعنی میزان دریافتی کارمندان تقریبا ۵۰ درصد پایین‌تر از میزان مشخص شده خط فقر.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفت که در پی افزایش حقوق، میزان تورم، تزریق پول به بازار و نقدینگی نیز افزایش پیدا کرده است و این در نهایت به ضرر عموم مردم بوده است و آنها بودند که از تورم بیشترین ضربه را خوردند.

وی در ادامه عنوان کردند که:

دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگیرد و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

متأسفانه در حال حاضر به‌هم‌ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیل‌کرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

سخن پایانی

به این ترتیب پیش بینی می‌شود که در سال آینده برای تعیین میزان پایه حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران تغییرات گسترده‌ای رخ دهد و خب، ممکن است این روند برای بسیاری از کارمندان و کارگران چالش به وجود آورد. نظر شما در مورد روش پلکانی افزایش حقوق چیست و آیا این روش به کم شدن تورم و همچنین کاهش هزینه‌های کارمندان کمک می‌کند؟ همچنین اگر قرار باشد که پایه حقوق و دستمزد در بیشترین حالت ممکن ۳۰ درصد افزایش داشته باشد و به ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان برسد، آیا این رقم می‌تواند جوابگوی هزینه زندگی کارمندان در یک ماه باشد؟

۱ دیدگاه
  1. رسول شیروانی می‌گوید

    باسلام
    نه ـآقا این مبلغ حقوق تا پنجم برج هر ماه هم نمیرسه شما انگار که از سیاره ای دیگه هستین حقوق ما که الان ۴میلیون هست ده درصد میشه ۴۰۰کلاحقوق کارمند قراردادی در ماه میشه ۴۴۰۰ بااین پول هزینه خانوار که الان پانزده میلیون هست شما کلاه خودت بذار قاضی ایا میشه واقعا که زندگی کرد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.