پیاده‌سازی ساختار پرداخت حقوق در کسب و کارهای کوچک توسط هوش مصنوعی (artificial intelligence)

علیرغم آنچه بعضی از افراد ممکن است فکر کنند، هوش مصنوعی (AI) فقط، راه‌حل‌های جایگزین را برای شما انتخاب نمی‌کند و یا فقط یه عنوان یک ماشین یادگیرنده استفاده نمی‌شود. هوش مصنوعی، یک تکنولوژی پیچیده است که کامپیوترها را قادر می‌سازد تا اندیشه‌ها و رفتارهای انسان را تقلید کنند یا بهبود دهند، همچنین می‌تواند کمک نماید تا افراد، کار خود را به صورت موثرتر انجام دهند.

نمونه‌هایی از فن آوری‌های AI که بر روی زندگی روزمره تاثیر گذار هستند عبارتند از Netflix، یک فراهم کننده خدمات استریم ویدئو به شکل آنلاین و Airbnb، که یک سرویس و برنامه‌ی آنلاین برای اجاره‌کردن و اجاره ‌دادن اماکن اقامتی در سراسر دنیا است. هوش مصنوعی به کمک بازاریابی دیجیتال هم آمده است و در این زمینه نرخ بازگشت سرمایه را افزایش داده است بعنوان مثال ربات اینستاگرام که به طور خودکار برای افراد کامنت می‌گذارد و فالو می‌کند نیز نوعی هوش مصنوعی است. امروزه هوش مصنوعی در حوزه فعالیت‌های سازمانی در زمینه‌های ارتباط با مشتری و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک نیز وارد شده است. اگر چه ممکن است هوش مصنوعی جای خود را هنوز در حوزه کاری باز نکرده باشد، اما نمی‌توان در آینده ای نه چندان دور از تاثیر بسزای این تکنولوژی در بستر کسب و کار غافل ماند.

تاثیر هوش مصنوعی بر HR

بر طبق تحقیقات جهانی، تنها ۱۰٪ از بخش مدیریت منابع انسانی به امکانات تجزیه و تحلیل پیشرفته حقوق کارمندان دسترسی دارند که به این معنی است که ۹۰٪ از بخش‌های مدیریت منابع انسانی در مواقع بحرانی و پیچیده نیاز به آنالیز فعال دارند که  تنها تجزیه و تحلیل مبتنی بر AI می‌تواند این نیاز مهم را فراهم کند.

همچنین در حوزه حقوق و دستمزد، بسیاری از فرآیندهای دستی تکراری وجود دارد که برای انجام آنها با هدف صرفه جویی در وقت می‌توان از هوش مصنوعی کمک گرفت. اتوماسیون مالی برای کارکنان حرفه ای، نقشی کلیدی دارد که این تنها فقط یک دلیل جامع برای سرمایه‌گذاری در AI است. با این حال، AI دارای بسیاری از ویژگی‌های دیگر است که می تواند به بهبود اتوماسیون‌های مالی و کارایی کلی آنالیزهای مالی کمک نماید.

AI در حال حاضر در زمینه‌های زیر بر صنعت HR در حوزه پرداخت حقوق و دستمزد تاثیر گذاشته است:

۱. پرداخت استراتژیک حقوق و دستمزد:

کارفرمایان می‌دانند که طراحی نظام پرداخت متناسب با استراتژی‌های سازمانی از اصول اولیه مدیریت حقوق و دستمزد می‌باشد. هوش مصنوعی در راستای 

۲. استخراج داده‌های مالی:

AI، می‌تواند ورودی‌های متعدد داده و حتی داده‌های از دست رفته را استخراج کند و تعیین مبلغ و نرمال سازی مبالغ حقوق و دستمزد را برای کسانی که از مجموعه سیستم‌های سنتی استفاده می‌کنند فراهم سازد.

۳. ارزیابی کاندیداها:

جالب است بدانید هوش مصنوعی حتی می‌تواند به ارزیابی نامزدهای استخدام و افزایش زمان پروسه استخدام بدون کاهش کیفیت کمک کند. AI، در زمینه ارزیابی کاندیداها، با کشف مجموعه های کامل نامزد جدید بینش هایی را فراهم می کند که با شناسایی آنها بر پایه موارد متنوع از تجربیات، توانایی ها و ذهنیت هایی که در هر شغل، پیش بینی کننده موفقیت هستند را در نظر می گیرد.

۴. کاهش خطاها و افزایش انطباق:

AI برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با سرعت بالا، بدون به خطر افتادن امنیت سیستم و به دور از خطاهای انسانی مناسب است.

۵. بهبود یادگیری در سازمان:

مربیگری از طریق AI یک روش کارآمد برای کمک به مدیران جهت دریافت بازخورد تیم خود با هدف کمک به نگهداری کارکنان است.

۶. پاسخ به سوالات مالی کارمندان:

امروزه هوش مصنوعی می‌تواند سوالات کارکنان درمورد حقوق، مزایا و سیاست‌های مالی را پاسخ دهد و وظایف بخش‌های خدماتی HR در بخش حقوق و دستمزد را کاهش دهد.

۷. هوش مصنوعی و جایگاه آن در پرداخت:

با تنظیم الگوریتم‌های پرداخت، می‌توان از هوش مصنوعی برای تعیین صحیح بسته حقوق و دستمزد استفاده کرد. همانطور که گفتیم برای جذب و حفظ استعدادهای برتر در شرایط بازار امروز، مهم است که بتوانیم بصورت هدفمند و صحیح، به استعدادهای برتر پیشنهاد بدهیم. برای انجام این کار، باید بسته حقوق مناسب را در هر سطح و برای هر شغل تعیین کنید و حتی شکاف‌هایی را که ممکن است در هر جای دیگری در سازمان وجود داشته باشد را نیز مدیریت کنید. دقت در نحوه صحیح تعیین حقوق و دستمزد، اولین گام برای رسیدن به نیروی کار با استعداد در سطح جهانی است و AI کلیدی است که جای شما را در بازار پر رقابت امروز باز می کند.

 

۱+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.