بعنوان یک کارفرما حقوق کارمندان را چطور تعیین می کنید؟

تعیین حقوق کارکنان همیشه یک کار سخت بوده است، به خصوص اگر قبلاً هرگز این کار را انجام نداده باشید. چون شما احتمالاً نمی‌دانید از کجا شروع کنید. از یک طرف، شما می‌خواهید به اندازه کافی حقوق پرداخت کنید تا بهترین استعدادهای ممکن را در شرکت خود به دست آورید و از طرف دیگر، شما نمی‌خواهید بیشتر از حد لازم پرداخت کنید. در اینجا نکته هایی که یک کارآفرین باید هنگام تعیین حقوق کارمندان در نظر بگیرد را بیان میکنیم:

۱. این فرد چه مقدار سودآوری مالی برای سازمان من دارد؟

اول از همه، به یاد داشته باشید که هدف شما جذب افراد با استعداد و پرداخت عادلانه به آنها است. به مقدار دقیقی که باید بپردازید توجه کنید. این را بدانید شما هرگز نمی‌خواهید چیزی بیش از آنچه که برایتان ارزش دارد بپردازید چرا که استراتژی صحیح پرداخت، اساس یک کسب و کار خوب است. این را بدانید حقوقی که در پایان هر روز کاری برای افراد در نظر گرفته می‌شود، یک نوع هزینه کسب و کار است، ضمن اینکه حقوق افراد یک سرمایه‌گذاری است. پس افراد باید بازدهی داشته باشند بنابراین تصمیم گیری در مورد مبلغی که می‌خواهید پرداخت کنید بسیار مهم است. بهترین راه برای تعیین سقف حقوق کارکنان این است که از خودتان این سوال را بپرسید این فرد چه مقدار سودآوری مالی برای سازمان دارد؟

پاسخ به این سوال برای ارزیابی یک فروشنده یا کارمند بخش تحقیق و توسعه، آسان است. این نوع از کارمندان بطور مستقیم درآمد کسب می‍کنند، بنابراین شما می‌توانید از خودتان بپرسید که آیا فروش آن‌ها در واقع حقوق آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد یا نه. اگر کارمند فروش جدید شما بتواند ۵۰۰۰۰۰ دلار سود به دست آورد، قطعاً ارزش آن را دارد که ۲۰۰ هزار دلار حقوق به علاوه کمیسیون‌های آن‌ها را به هیات‌مدیره ارائه دهید.

۲. از کجا بدانم باید به این فرد با ویژگی‌هایی که دارد چه مبلغی پرداخت کنم؟

اما برای کارکنان اجرایی و پشتیبانی چطور حقوق تعیین می‌کنید؟  کسانی که مستقیماً برای شما سود آوری نمی‌کنند و پول به سازمان شما نمی‌آورند، اما با این حال بدون وجود آنها اداره شرکت ممکن نیست. ارزش آن‌ها در پولی نیست که می‌آورند ، اما در دستاوردهایی است که بصورت زمان، پول و… پس انداز می‌کنند. شما باید با در نظر گرفتن این موضوع حقوق آنها را تعیین کنید.

برای مثال، کارمند بخش IT خود را در نظر بگیرید ، اگر می‌خواستید شبکه های ویندوز را خودتان پیکر بندی کنید، چقدر هزینه هایی مانند زمان، انرژی و پول برای شما داشت؟ سپس آن مقدار را ضربدر افراد در شرکت کنید. حالا شما ارزش واقعی کارمند IT خود را می‌دانید.

به طور کلی، شما باید محاسبه کنید که یک خدمت چقدر برای شما ارزشمند است، ممکن است متوجه شوید که یک فرد در یک موقعیت خاص به اندازه پولی که پرداخت می‌کنید ارزش سازمانی ندارد. برای مثال، ممکن است منشی جدید شما که دو برابر منشی قبلی به او پرداخت می‌کنید، بهترین متصدی پذیرش باشد، اما شما در آن موقعیت، ارزش سازمانی برای این فرد که حقوق دریافتی‌اش را توجیه کند پیدا نمی‌کنید. اگر ارزش واقعی یک خدمت را در سازمان خود بدانید، می‌توانید به سرعت کاندیداهایی که بیش از حد گران هستند را حذف کنید و حقوق کارمندانی را که شایسته پرداخت بیشتر بدلیل توانمندی و استعداد بالا هستند را بیشتر بپردازید و در نهایت سیستم حقوق و دستمزد متعادلی ایجاد کنید.

ابزارهایی در زمینه حقوق و دستمزد وجود دارند که می‌توانند تجارب نرخ بازار را با شما به اشتراک بگذارند، برای این منظور می‌توانید از وب سایت‌هایی که در این زمینه اطلاعاتی شفاف به شما می‌دهند استفاده کنید، با استفاده از  www.iransalary.com  می‌توانید وارد یک گروه حرفه‌ای شوید و در آن از مبالغ حقوق که دیگر کسب‌ وکار پرداخت میکنند مطلع شوید و به این صورت شما منافع خود و کارمندان را هدفمند و منطقی تامین خواهید کرد.

 

۳. برای بعضی از موقعیت‌ها حداقل حقوق را تعیین کنید

تا اینجا می‌دانید که چطور استراتژی صحیح پرداخت را در بودجه بندی حقوق و دستمزد برای برخی کارمندان، پیاه سازی کنید. قدم بعدی مشخص کردن حداقل مبلغ پرداختی است و این همان جایی است که قوانین کار وارد می‌شود. نرخ تعریف شده، انتظارات حقوق را تعیین کرده‌ است. اما در نظر داشته باشید گاهی برخی از کارمندان که در جایگاه حداقل حقوق هستند ارزش بیشتری را به سازمان شما می آورند. با آنها چطور رفتار میکنید؟ در واقع بیشتر شرکتها به کارگران و کارمندانی که در این جایگاه بازدهی بالایی دارند  ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از نرخ تعیین شده، پرداخت می‌کنند. در هرصورت، کارمندان انتظار دارند که شما حداقل نرخ بازار را پرداخت کنید مگر اینکه بتوانید جایگزین‌های خوب غیر مادی را به آنها ارائه دهید.

در نهایت، شما ترکیبی از آنچه که این شغل برای شما ارزش دارد و حقوق رایج در بازار را پرداخت خواهید کرد. تا جایی که امکان دارد نباید اجازه دهید که فرآیند استاندارد حقوق های رایج در بازار، دید شما را کور کند و این فکر در شما بوجود آید که نیاز به استثناها و استعدادهای بالا در سازمان خود ندارید بلکه باید بدانید زمانی که شما یک فروشنده حرفه ای را استخدام می‌کنید،  با علم بر اینکه بطور صحیح به او پرداخت می کنید به چشم‌اندازهای فروش خود نزدیک تر می شوید و این باعث می شود  که از سطح رقبا در بازار بالاتر بروید.

۴. هرگز از اندکی انعطاف‌پذیری آسیب نخواهید دید                      

اگر مدیران اجرایی و مدیران رده بالا را استخدام میکنید انعطاف پذیر باشید. چرا که میان چیزی که یک مدیر از شما انتظار آن را دارد و مبلغی که شما قصد پرداخت آن را دارید، باید تعادل ایجاد کنید.وقتی نوبت به رده های بالای پرسنل کسب و کار می رسد، قوانین و الگوها مبهم می شوند. مدیران معمولا ترکیبی از سهام، حقوق و مزایا را به پیشنهاد می دهند که توسط ترکیبی پیچیده از مهارتها، نرخ بازار و شرایط حاکم بر سیستم حقوق و دستمزد ایجاد شده اند.

اگر شما یک متخصص استخدام می کنید، به معنی کسی که دارای مهارت، شهرت و یا کسب و کاری تخصصی است، باید از قوانین حاکم بر تعیین حقوق صرف نظر کنید، اینجا دیگر  همه چیز قابل مذاکره است. در واقع انتظارات آنها بر اساس تجربیات گذشته و آگاهی آنها نسبت به نرخ بازار خواهد بود. اگر واقعا می‌خواهید آنها برای شما کار کنند باید انعطاف پذیر باشید بنابراین با حقوق منطقی، مزایا یا سهام کوتاه مدت بر پایه عملکرد به عنوان آیتم های سازنده برخورد کنید.

در نهایت انعطاف پذیرتر رفتار کنید و  فکر خود را درباره کارمندان فراتر از پول به کار بیندازید، بدانید برخی چیزها به غیر از پول ارزش دارند. بله، درست است به فکر ارائه پاداش های غیر مالی باشید که مردم را جذب می کند. ساعت های کاری انعطاف پذیر، عدم استفاده از لباس فرم، زمان های استراحت، دورکاری، و عنوان های موثر یا خلاقانه می توانند به جای پول نقد پیشنهاد شوند. آموزش و توسعه حرفه ای نیز برای مردم اهمیت دارد. بنابراین از نرخ بازار، انتظارات حقوقی، ارزش درونی شغل و خلاقیت شما در هنگام تصمیم گیری برای پرداخت آن استفاده کنید.

۲+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.