آیا کسب و کارهای کوچک، دستمزد کمتری پرداخت می‌کنند؟

طبق تحلیل‌های جدید، امروزه کارکنان شرکت‌های کوچک، حقوق کمتری نسبت به همتایان خود در شرکت‌های بزرگ دریافت می‌کنند در بررسی این موضوع موارد زیر قابل تامل است:

۱. قطعه‌ی نهایی این پازل هنوز پیدا نشده است 

تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا بهتر است در یک شرکت بزرگ کار کنید یا در یک شرکت کوچک، می‌تواند در واقع یکی از مهمترین تصمیماتی باشد که شما در حال انتخاب شغل می‌گیرید، به خصوص اگر در اوایل زندگی حرفه‌ای خود باشید. اما باید بدانید پاسخ درست یا غلطی در رابطه با این موضوع وجود ندارد و این به طور عمده به عملکرد شما و آنچه که می‌توانید به بهترین نحو در یک سازمان انجام دهید بستگی دارد. صرفنظر از سایز شرکتها، شما باید سازمانی را برای کارکردن انتخاب کنید که بتوانید مهارت‌های خاص خود را در آن به طور موثر استفاده کنید.

بهتر است این قاعده کلی را بدانید که دستمزد افراد، نه بر اساس خواسته‌های اقتصادی مردم، بلکه به دلیل ارزش اقتصادی آنها تعیین می‌شود. همانطور که گرگ منکیو، اقتصاددان دانشگاه هاروارد در وبلاگ خود می‌نویسد: دستمزدی که یک کارگر به دست می‌آورد، در واحد تولید، برآورد شده و برابر با مقدار تولیدی است که کارگر می‌تواند تولید کند. پس چه در شرکت‌های بزرگ و چه در شرکت‌های کوچکتر، مردم، محصول نهایی کار خود را بدست می‌آورند. به یاد داشته باشید که در این زمینه تقریباً هیچ قانون جهانی وجود ندارد که عنوان کند تمام شرکت‌های بزرگ پرداخت‌های بالا دارند و پرداخت‌های کمتر سهم کسب و کارهای کوچک است، اما آمارها نشان داده‌اند افراد در شرکت‌های بزرگتر معمولاً شامل دستمزدهای بالاتر می شوند که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد.جالب است بدانید افرادی که برای شرکت‌های بزرگ کار می‌کنند بدلیل اینکه بر روی تعداد محدودی از وظایف تمرکز می‌کنند، کارآمد و کارآمدتر می شوند و داشتن مجموعه‌ای متفاوت از مهارت ها (تخصص) منجر به کسب دستمزد بالاتر خواهد شد.

۲. برخی کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند پرداخت منصفانه داشته باشند

نکته قابل تامل این است که چرا کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند خود را با استانداردهای رسانه‌ای برای «پرداخت منصفانه» تطبیق دهند. کارشناسان می‌گویند ممکن است شرکت‌های کوچک بنا به شرایط سهامداران، اهداف دراز مدت یا شرایط اقتصادی، قادر به پرداخت حقوق بالا نباشند، اما جالب است بدانید این شرکت‌ها،  برای پرداختی‌هایی از قبیل پاداش یا کمیسیون، اشتراک سود و یا مالکیت سهام در شرکت، می‌توانند انعطاف پذیرتر عمل کنند چرا که در این صورت با تعداد زیادی از کارکنان روبرو نیستند.

۳. آیا انتخاب شرکت‌های بزرگ همیشه بهترین تصمیم است؟

شرکت‌های بزرگ ممکن است به طور مشخص سیاست ها و مقررات قراردادی داشته باشند مانند اجازه دادن به یک کارمند که دورکاری کند و یا تایم کاری را بدلیل نیاز به مراقبت از کودکان جابجا کند. آنها همچنین ممکن است به درخواست تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارکنان در هر هفته، با ساعت اضافی به عنوان اضافه‌کاری موافقت کنند. اما شرکت‌های کوچکتر انعطاف پذیری کمتری را در خارج از پارامترهای مورد توافق در حوزه پرداخت و منابع انسانی دارند، همچنین علیرغم اینکه شرکت‌های کوچکتر کمتر پرداخت می‌کنند اما بعضی افراد، بخصوص افراد تازه کار، تمایل دارند در این شرکت‌ها استخدام شوند. چون این انتخاب، می‌تواند فرصتی بیشتر برای یادگیری و همچنین به دست آوردن تجربه باشد. هنگام رکود اقتصادی نیز، شرکت‌های بزرگتر بدلیل تعداد کارکنان بالا، بیشتر دچار صدمه می‌شوند. اما شرکت‌های کوچکتر، بیشتر می‌توانند با وجود بحران‌های اقتصادی، حقوق کارمندان خود را ثابت نگه دارند. همچنین وجود روابط نزدیک تر با کارکنان در شرکتهای کوچکتر به این معنی است که آنها به طور بالقوه قادرند که در زمان نیاز به کارکنان بیشتر پول بدهند.

با این همه باید در نظر گرفت گاهی رضایت شغلی افراد در شرکت‍های بزرگ بیشتر است چرا که کارفرمایان در کسب و کارهای بزرگ از تقسیم کار استفاده می‌کنند و کارکنان خود را به وظایفی که در بهترین حالت می‌توانند انجام دهند، اختصاص می‌دهند. برعکس، کارفرمایان در شرکتهای کوچک باید یک مجموعه قابل مقایسه از وظایف را با کارکنان کمتری انجام دهند، بنابراین کارکنان آنها انواع مختلفی از وظایف را انجام می‌دهند که بعضی اوقات ناچار به پذیرش وظایفی فراتر از نقش‌های خاص خود می‌گردند.

جالب توجه به نظر می‌رسد اینکه گاهی حقوق دریافتی کارکنان در بعضی گروه‌های شغلی در شرکتهای کوچک بیشتر است ! شما برای انتخاب شغل باید با علم به اینکه سایز شرکت، بیشتر بر روی چه گروه‌های شغلی تاثیر گذار است شغل خود را انتخاب کنید. ایران سلری www.IranSalary.com  به شما کمک می‌کند تا بدانید فاکتور مهم سایز شرکت چه تاثیری روی حقوق شما می‌تواند بگذارد.

۰

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.