مبلغ منطقی و منصفانه حقوق را چطور تشخیص می دهید؟

همه ما می‌خواهیم بدانیم هنگامی که برای یک شغل درخواست می‌دهیم چه مبلغ حقوقی برای این شغل مناسب است؟ متأسفانه همه کارفرمایان میزان حقوق و دستمزد را در هنگام استخدام به افراد اعلام نمی‌کنند. این یعنی قبل از اینکه برای مصاحبه آنها را ملاقات کنید اطلاعاتی از حقوق و دستمزد احتمالی نخواهید داشت.

وقت شما ارزشمند است و قطعاً شما نمی‌خواهید مصاحبه‌هایی داشته باشید که بدلیل عدم مذاکره حقوقی آنها را از دست بدهید. می دانید که اگر بسیار بالاتر از حقوق رایج و منطقی برای یک گروه شغلی پیشنهاد بدهید شما احتمالاً در مذاکره استخدام رد خواهید شد و اگر  بسیار کمتر از حد انتظار، حقوقی را پیشنهاد بدهید علاوه بر اینکه به دلیل دست کم گرفتن خود،  تصویری منفی در ذهن کارفرما به جای می‌گذارید باعث می‌شوید کمتر از آنچه سزاوار شماست به شما پرداخت شود. پس بهتر است با استناد به اطلاعات دقیق و واقعی، مبلغ حقوق خود را در نظر بگیرید.

برای اطلاع از حقوق و دستمزد یک شغل، راه‌هایی وجود دارند که آنها را بیان می‌کنیم:

۱. “جستجو در اینترنت”

شاید تا کنون برایتان پیش آمده باشد وقتی عنوان شغلی شما را جذب میکند بلافاصله قبل یا بعد از ارسال رزومه، به سراغ اینترنت بروید تا ببینید افراد در شغل مورد نظر شما چقدر حقوق می‌گیرند؟ اما متاسفانه با توجه به تنوع اطلاعات در اینترنت و عدم اطمینان از صحت اطلاعاتی که هر روزه در اینترنت منتشر می‌شوند، نتیجه‌ای که از صفحات وب می‌گیرید چندان قابل اطمینان و به‌روز نخواهد بود.

۲. “مشورت با دیگران”

دریافت اطلاعات از دیگران در زمینه‌های تخصصی و بخصوص حقوق و دستمزد معمولاً اقدامی حرفه‌ای نیست. چرا که ممکن است هر شخصی از دریچه نگرش خودش به شما پیشنهاداتی بدهد که معمولاً بر اساس این اطلاعات نمی‌توان تصمیم مناسبی گرفت. ضمن اینکه ممکن است شما ویژگی‌هایی داشته باشید که آن فرد از آن‌ها مطلع نباشد و نتوانید تاثیر این ویژگی‌ها را بر حقوق خود ارزیابی کنید.

۳. “رجوع به سوابق حقوقی قبلی”

شاید به نظر شما رجوع به سوابق حقوقی قبلی کار درستی باشد اما باید به شما بگوییم با توجه به تغییراتی که هر ساله در فضای کسب و کار و حوزه حقوق و دستمزد اتفاق می‌افتند استناد به حقوق‌های قبلی شما نه تنها راهکار مفیدی برای پیشنهاد مبلغ حقوق نیست بلکه می‌تواند تهدیدی برای مذاکره حقوقی شما باشد.

۴. “ابزارهای آنلاین حقوق و دستمزد”

برای اطلاع دقیق و دانستن اینکه چه مقدار حقوق و دستمزد مناسب شغل شماست، می‌توانید از ابزارهای آنلاین که در ایران نیز وجود دارد استفاده کنید و  راه خود را برای رسیدن به اطلاعات مفید حقوق و دستمزد هموار کنید. وبسایت ایران سلری www.IranSalary.com  به شما این امکان را می‌دهد تا از حقوق خود مطلع شوید. شما می‌توانید با وارد کردن استان، گروه شغلی و رده سازمانی خود، مبلغ حقوق را جستجو کنید و با استفاده از فیلترهای موجود، تاثیر آیتم‌های موثر بر حقوق را ارزیابی کنید. همچنین اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های افرادی که در حوزه کاری شما حقوق‌های بالاتر دریافت می‌‌کنند کسب خواهید کرد.

این سایت یک بازه رایج برای حقوق و دستمزد در هر گروه شغلی را ارائه می‌دهد و از آنجایی که گروه‌های شغلی مختلفی را پوشش می‌دهد، میتواند یک نقطه شروع خوب برای مذاکره حقوق شما باشد.

آگاهی داشتن از مبلغ حقوق به شما قدرت مذاکره موفق می‌دهد

شما باید با اطلاعات خود در زمینه حقوق و دستمزد، آمادگی لازم برای مذاکره در مورد پیشنهادات شغلی خود را پیدا کنید تا در هنگام درخواست شغل، بتوانید محدوده مناسب حقوق را به کارفرمای احتمالی پیشنهاد بدهید. اگر قبل از اینکه کارفرمایان به شما پیشنهاد کنند، شما از مبلغ حقوق خود آگاهی داشته باشید، این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید فرصت‌های مناسب شغلی را بدست بیاورید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.