بدون پرداخت بیشتر، انگیزه کارکنان خود را بالا ببرید

هیچ چیز برای یک سازمان، بهتر از کارکنانی نیست که انگیزه کافی برای کارکردن دارند. آیا شما به دنبال راهی برای ایجاد انگیزه برای کارکنان خود هستید؟ اگر چنین است، نباید فقط به دنبال انگیزه‌های مالی باشید. جالب است بدانید کارکنان ارزشمند، تنها با پرداخت پول بیشتر، انگیزه نمی‌گیرند! در عوض، انگیزه‌های دیگر، مانند ترفیع و مسئولیت‌های جدید، امکان یادگیری بیشتر، تایم‌کاری انعطاف پذیر، مشارکت، احترام و درک متقابل از عوامل افزایش انگیزه در کارکنان است.

در اینجا ۴ نکته در مورد نحوه افزایش انگیزش کارکنان خود را صرفنظر از افزایش حقوق بیان می‌کنیم:

۱. استقلال و هدف 

کارکنان می‌خواهند در کار خود استقلال کافی داشته باشند. به جای اینکه مانند یک “هلی‌کوپتر” آنها را کنترل کنید، به کارکنان فرصت تصمیم‌گیری بدهید. به عنوان مثال، جلسات روزانه و هفتگی می‌تواند برای این هدف بسیار موثر باشند. کارکنان، گزارش کار خود را ارایه می‌دهند و استقلال کار خود را درک می‌کنند. کارکنان می‌خواهند بخشی از چیزی باشند که بزرگتر از خودشان باشد. نشان دهید که چگونه کار آنها برای هدف کسب و کار سودمند است. این موضوع نشان می‌دهد که چگونه کارشان با ارزش‌های سازمان هماهنگ شده است.

 

۲. قدردانی ویژه و صادقانه

لازم نیست به دنبال قدردانی بیش از حد یا ستایش کارکنان باشید. حتی یک یادداشت ساده “متشکرم” یا توجه به کارکنان در طول جلسه، می‌تواند کافی باشد. فقط اطمینان حاصل کنید دستاوردهای کارکنان شما به رسمیت شناخته شده است. به عبارت دیگر، شما باید با اشاره به معیارهای خاصی، دستاوردهای کارکنان را پررنگ کنید. بطور مثال، قدردانی از کارکنان بابت افزایش حجم فروش، انعقاد قراردادهای جدید، میزان مشتریان حفظ شده یا افزایش سودآوری بسیار موثر است.

۳. از شرکت خود یک جامعه متحد بسازید

با ایجاد حس یکپارچگی، کارکنان شما احساس نمی‌کنند فقط به کسب و کار متصل‌اند، بلکه حس می‌کنند به یکدیگر متصل هستند. ایجاد فروم‌های آنلاین، تشویق تیم خود برای خوردن دسته جمعی ناهار، در نظر گرفتن تایمی برای بازی و برگزاری جشن پس از رسیدن به یک نقطه عطف در سازمان، بطور موثری به کارکنان انگیزه خواهد داد.

۴. کارکنان خود را در روند امور مشارکت دهید

هنگامی که بازخورد کارکنان خود را جمع‌آوری می‌کنید، می‌توانید برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف صحیح مورد نظر آنها را آغاز کنید. این موضوع، نه تنها این باعث می‌شود که سودآوری کسب و کار شما افزایش یابد، بلکه ارزش کار مشارکت کارکنان را نیز در بر می‌گیرد. احساس مشارکت همیشه انگیزه‌بخش بوده است.

پس از یادآوری این نکات باز هم به این نتیجه می‌رسیم که پول خوب است، اما برای انگیزه دادن به کارکنان کافی نیست در نتیجه بهتر است ارزش سازمانی کارمندان خود را تحلیل کنید تا با نگاهی تخصصی بتوانید آنها را مدیریت کنید .

 

۴+
۱ دیدگاه
  1. mohammadali می‌گوید

    درود به شما دوستان ارجمند، بنده با موضوعات مطروحه فوق هم عقیده ام ولیکن بدون عدم اعمال شرایط اقتصاد کلان جامعه و پیرامون آن این موارد اثربخشی مقطعی خواهد داشت/تعهد کارکنان به اهداف سازمان تنها عامل موثر ،دریافتی پرسنل می باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.