درآمد بالا فقط محدود به فارغ التحصیلان رشته‌های خاص نمی‌شود

رایج است افرادی که در رشته‌های علوم پایه مانند فن‌آوری، مهندسی یا ریاضیات فارغ التحصیل می‌شوند، کسب و کار بهتر و شغل پردرآمدتری را به دست می‌آورند، اما جالب است بدانید تحلیلگران، مهندسان فروش، متخصصان علوم کامپیوتر و بازاریابی می‌توانند حقوق‌های بسیار بالاتری را کسب کنند.

در حالی که فارغ التحصیلان رشته‌های پایه به ویژه مهندسی، برخی از بالاترین مشاغل و حقوق‌ها را برای نسل جدید ارائه می‌کنند، اما اگر شما مدرک خود را در این زمینه‌ها نگرفته باشید، به این معنا نیست که شما به شغل پر درآمد نخواهید رسید. برای مثال، موقعیت‌های مدیریتی در توسعه کسب و کار، منابع انسانی، طراحی گرافیک یا بازاریابی و مارکتینگ می‌توانند رقم حقوقی بالایی را از آن خود کنند. موقعیت‌های پردرآمد دیگری نیز وجود دارند که نیاز به رشته‌های پایه و رشته‌های تجاری ندارند.

در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم تا مطمئن شوید که اگر مدرک دانشگاهی علوم پایه ندارید اما همچنان می‌توانید درآمد بالایی کسب کنید.

۱. نقاط قوت خود را ارزیابی کنید

پیش از این که شما به دنبال یک شغل جدید در شرکت خود و یا شرکت جدید باشید، در مورد تخصص‌ها و مهارت‌هایی که می‌توانید روی آنها حساب کنید، فکر کنید. از ابزاری مانند اکسل و یا قلم و کاغذ استفاده کنید و نقاط قوت خود را در یک ستون و نقاط ضعف خود را در ستون دیگر فهرست کنید. نقاط قوت خود را با مشاغلی که مد نظر دارید مقایسه کنید هر چه نقاط قوت هماهنگی بیشتری با مشاغل مورد نظرتان داشته باشند این یک نشانه خوب برای آن است که شما می‌توانید یک پیشرفت مستمر را داشته باشید. اگر نقاط ضعف زیادی دارید که الزامات ورود به شغل مورد نظر را تامین نمی‌کنند، این نشانه‌ای است که شما باید قبل از اینکه بتوانید انتخاب شغل را انجام دهید، مهارت‌های لازم را یاد بگیرید.پس از ارزیابی نقاط قوت و علایق خود ، لیستی از خصوصیات منحصر به فرد خود را تهیه کنید از نقش‌های رهبری که در آنها به مهارت‌هایی خاص دست زده‌اید مثل کار در یک کمپین بازاریابی تخصصی، یا مدیریت یک پروژه بزرگ و همچنین دستاوردهایی که نشان داده است ارزشی را به سازمان خود اضافه کرده اید.                                                                                                                                                                                   

۲. در رشته ای که تحصیل کرده‌اید مهارت کسب کنید   

شما در هر رشته دانشگاهی که تحصیل کرده باشید برای درآمد بالا نیاز به داشتن توان مدیریت زمان و توان تجزیه و تحلیل مناسب دارید. ضمن آنکه امروزه نقش پررنگ تسلط به حداقل یک زبان خارجی مانند زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست. به نرم افزارهای مرتبط به حوزه دانشگاهی خود مسلط شوید و در این راه سختی ها را تحمل کنید چرا که این مهارت‌ها از شما فردی حرفه ای خواهد ساخت همچنین اگر شاغل هستید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مرتبط به رشته دانشگاه تان یکی از راهکارهای مطمئن برای افزایش درآمد شماست. اگر در حین تحصیل یا بعد از فارغ التحصیل شدن، دوره های آموزشی لازم را ببینید برای ورود به مشاغل دلخواه خود، دیگر نگران تجربه کاری نخواهید بود.

۳. صرفنظر از مدرک تحصیلی خود، به شغل مورد علاقه‌تان وارد شوید

اگر از بازاریابی لذت می‌برید، چرا می‌خواهید مدیر شوید؟ هر شرکتی بخش بازاریابی دارد.یک مدیر بازاریابی در یک شرکت در حال تحقیق و توسعه می تواند طرح‌هایی برای اجرای فروش پیاده کند که منجر به درآمد بالایی شود امروزه فرصت‌های شغلی زیادی برای این رشته وجود دارد. این نوع نقش نیازمند توانایی بسیار قوی برای برقراری ارتباط و مهارت‌های کامپیوتری مرتبط است. این مشاغل معمولاً به تجربه رهبری نیاز دارند و پیشینه شغلی که نشان دهد شما قبلاً حداقل یک نفر را سرپرستی کرده‌اید.

یک نقش مثل یک مدیر محصول در نظر بگیرید. یک رشته دانشگاهی خاص برای این موقعیت لزوماً مورد نظر کارفرمایان نیست شما می‌توانید با کسب تجربه در نقشهای نظارتی و درک چگونگی تبدیل مفهوم به تولید در این شغل وارد شوید. مدیران ارشد محصول، می‌توانند درآمد بالایی در طول سال داشته باشند.

اگر دیدید که مدرک دانشگاهی شما مهارت‌های لازم برای شغل مورد نیازتان را به شما نداده است، ناامید نشوید. شما مجبور نیستید که هزینه های زیادی را صرف رسیدن به درجه پیشرفته کنید  گاهی اوقات تمام چیزی که نیاز دارید یک گواهی نامه یا گذراندن دوره های حرفه ای آموزشی است. سعی کنید مهارت‌های ارتباطی و تخصصی خود را با گذراندن دوره های خاص افزایش دهید که می‌تواند شما را بالاتر از سطح مدرک دانشگاهی قرار دهد که در نتیجه درآمد شما را افزایش خواهد داد. 

همچنین اگر می‌خواهید در مسیر مدیریت قرار بگیرید، می‌توانید گواهی‌نامه مدیریت پروژه را دریافت کنید که به شما کمک می‌کند از اخذ مشاغل پایین دوری کنید و حقوق خود را افزایش دهید.

سایت‌هایی مانند www.IranSalary.com می‌تواند به شما کمک کنند تا ببینید چه رشته‌های دانشگاهی می‌تواند برای درآمد بالاتر برای شما مناسب باشد. این سایت می‌تواند به شما ایده‌ای از سطح درآمد بدهد که هر شغلی چه درآمدی دارد.

۰

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.