حقوق اداره کار در سال ۹۹ چقدر است؟

روال هر سال وزارت کار به این شکل است، که معمولا آخر هر سال مبلغ حقوق وزارت کار برای کارگران، کارمندان و یا حتی بازنشستگان را مشخص و آن را اعلام می‌کند. اما سال ۹۸ و خصوصا پایان سال به گونه‌ای گذشت، که امکان برگزاری جلسات برای تعیین مبلغ حقوق اداره کار در سال ۹۹ میسر نشد و این موضوع تا فروردین ماه به طول انجامید.


حقوق وزارت کار برای سال ۱۴۰۰ چقدر است؟


این مطلب حقوق سال جاری میباشد، برای مشاهده حقوق سال جدید (۱۴۰۰) اینجا را کلیک کنید.

پایان سال ۹۸ مصادف شد با شیوع و فراگیری ویروس کرونا و به همین خاطر هیات دولت، در فروردین این مبلغ را مشخص و عنوان کرد. به طور معمول محاسبه حقوق و دستمزد با توجه به میزان تورم و اوضاع اقتصادی خانواده‌ها افزایش پیدا می‌کند و ممکن است این افزایش هر سال یک درصد مشخصی داشته باشد که با توجه به شرایط فرق کند. درصد افزایش حقوق سال ۹۹ که درباره آن در فروردین تصمیم گیری شد، ۲۱ درصد بود که این افزایش برای تمام افراد شاغل اعمال می‌شود. البته این مورد استثنا نیز دارد که در ادامه مقاله آن را عنوان خواهیم کرد.

در محاسبه حقوق وزارت کار، علاوه بر حقوق پایه‌ای که به کارمند، کارگر و بازنشسته تعلق می‌گیرد، مواردی مانند حق اولاد و عائله مندی و حق مسکن در نظر گرفته می‌شود، که در نهایت جمع تمام این موارد حقوق هر فرد را مشخص می‌کند. این حقوق مشخص شده، حقوقی است که تمام کارفرمایان موظف به پرداخت آن به تمام کارمندان خود هستند و حق ندارند کمتر از این مبلغ را پرداخت کنند.

اما افرادی که کارمند، کارگر و بازنشسته هستند، هر سال و در پایان سال به دنبال این هستند که بدانند حقوق(دستمزد) آنها چه مقدار افزایش می‌یابد و معمولا این سوال را از افراد آگاه می‌پرسند که، حقوق امسال چه مقدار افزایش دارد؟

 

همان‌طور که گفتیم افزایش حقوق اداره کار در سال ۹۹ میزان ۲۱ درصد تصویب شده است و به این ترتیب حداقل حقوق سال ۹۹، معادل ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان اعلام شده است. این رقم، پایه حقوق سال ۹۹ است و این مبلغ همان مبلغی است که هر کارگر، کارمند و بازنشسته در پایان ماه به عنوان حقوق پایه دریافت می‌کند.

جدول حداقل حقوق اداره کار در سال ۹۹

جدول زیر جزئیات مربوط به حقوق اداره کار در سال ۹۹ را نشان می‌دهد، که با مشاهده آن می‌توانید میزان حقوق خود را در سال ۹۹ تخمین بزنید و نسبت به حقوق خود آگاه شوید. توجه کنید که تمامی مبالغ به تومان هستند.

ردیف عنوان ۱۳۹۸ ۱۳۹۹
۱ حداقل حقوق ماهیانه ۵۰.۵۶۲ ۶۱.۱۸۰
۲ حداقل دستمزد روزانه ۱.۵۱۶.۸۸۲ ۱.۸۳۵.۴۲۶
۳ حداقل اولاد یک فرزند ۱۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰
۴ حداقل اولاد دو فرزند ۱۹۰.۰۰۰ ۴۰۰.۰۰۰
۵ حق مسکن ماهیانه ۱۵۱.۶۸۸ ۱۸۳.۵۴۲
۶ بن ماهانه برای اقلام مصرفی ۳۰۳.۳۷۶ ۳۶۷.۰۸۵
۷ حق سنوات روزانه ۲.۳۳۳ ۵.۸۳۳
۸ دریافتی افرادمجرد بدون سابقه کار ۱.۸۰۶.۸۸۱ ۲.۳۳۵.۴۲۷
۹ دریافتی افراد متاهل با یک فرزند و بدون سابقه کار ۱.۱۹۵.۵۶۹ ۲.۵۷۸.۹۶۹
۱۰ دریافتی افراد متاهلبا دو فرزند و بدون سابقه کار ۲.۰۵۰.۲۵۷ ۲.۷۰۲.۵۱۲

با توجه به جدول فوق می‌توان گفت که هر کارگر و کارمند از ابتدای سال ۹۹، روزانه ۶۱ هزار و ۱۸۰ تومان دستمزد دریافت می‌کند که این مبلغ به صورت ماهانه محاسبه و به کارگر و کارمند پرداخت می‌شود.

افزایش حقوق برای بیشتر افراد مشمول، ۲۱ درصد عنوان شده است اما بر اساس مصوبه بیستم فروردین ماه شورای عالی کار، افزایش حقوق و دستمزد سایر سطوح مزدی به میزان ۱۵ درصد اعلام شده است. بنابراین افزایش ۲۱ درصدی حقوق برای افرادی که بیشتر از پایه حقوق دریافت می‌کند، اعمال نمی‌شود و آنها تنها ۱۵ درصد افزایش حقوق در سال ۹۹ دارند.

در جدول بالا، همچنین مشاهده می‌کنید که کارگران و کارمندان با یک سال سابقه کار مشمول دریافت پایه سنوات هستند، که این مبلغ روزانه ۵ هزار و ۸۳۳ تومان و ماهانه ۱۷۴ هزار و ۹۹۰ تومان می‌شود. برای محاسبه سنوات باید عنوان کنیم، که سنوات به کسانی تعلق می‌گیرد که حداقل یک سال سابقه کار دارند و به صورت ماهانه آن را محاسبه می‌کنند؛ یعنی در سال اول به صورت ماهانه محاسبه می‌شود، اما در سال‌های بعد مبلغ آن را با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند محاسبه می‌کنند و میزان آن را افزایش می‌دهند.

برای اینکه میزان سنوات خود را در سال دوم کاری خود محاسبه کنید، فرمولی در اختیار شما قرار می‌دهیم که به صورت زیر است:

تعداد روزهای کاری ماه × (۳۳,۳۳۴) + حقوق پایه ماهانه اعلام ‌شده در سال ۹۹ = حقوق پایه ماهانه در سال دوم

 

محاسبه میزان عیدی و پاداش سالانه در سال ۹۹

میزان عیدی و پاداش سالانه در سال ۹۹ به این صورت است که باید سابقه کار را در آخرین میزان حقوق خود ضرب کنید تا به عدد عیدی برسید.

اما می‌توان عنوان کرد که حداقل عیدی در سال ۹۹ نیز معادل ۳,۸۲۰,۸۵۴ تومان است و حداکثر عیدی معادل ۵,۷۳۱,۲۸۱ تومان است. باز هم عنوان می‌کنیم که مبلغ عیدی بر اساس حداقل پایه حقوق سال ۹۹ محاسبه می‌شود و ارتباطی با میزان حقوقی که دریافت می‌کنید، ندارد.

پس از مشخص شدن پایه حقوق اداره کار در سال ۹۹ حق عائله مندی نیز در پی آن مشخص شد. بنا بر اعلام شورای عالی کار، حق اولاد یا همان عائله مندی به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال در سال ۹۹ برابر با ۱۸۳ هزار ۵۴۲ تومان است. این رقم نسبت به سال قبل که ۱۵۱ هزار و ۶۸۸ تومان بوده، ۲۱ درصد افزایش داشته است. این رقم با توجه به افزایش میزان اولاد افزایش پیدا می‌کند، به این صورت که اگر کارمند و یا کارگری دو فرزند بالای ۱۸ سال داشته باشد، مبلغ ۳۶۷ هزار و ۸۶ تومان بابت حق عائله مندی دریافت می‌کند.

این حقوق و مزایا شامل حال اولادی که در تابستان و بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها مشغول به کار می‌شود، نمی‌شود و به آنها تعلق نمی‌گیرد.

 

اضافه کاری در سال ۹۹ و نحوه محاسبه آن

براساس اعلام اداره کار، ساعات کار قانونی برای شغل‌های غیر زیان آور و سخت در حدود ۴۴ ساعت است و این میزان برای شغل‌های زیان آور ۳۶ ساعت عنوان شده است.

طبق اعلام اداره کار، هر کارگر یا کارمند می‌تواند در روز تا ۴ ساعت اضافه کاری داشته باشد و ۴۰ درصد اضافه مزد برای آن دریافت خواهد کرد.

هر کارگر و یا کارمند موظف است در روز ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه کار کند. این ساعت کاری در بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها ۸ ساعت در نظر گرفته می‌شود که میزان اضافه آن برای ناهار و دیگر کارها در نظر گرفته می‌شود.

سال ۹۹ حداقل حقوق پایه وزارت کار برای هر ماه مبلغ ۰۰۰,۸۳۵,۱ تومان می‌باشد. برای محاسبه اضافه کاری به ازای هر یک ساعت می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

مزد ساعتی ضرب در ۱.۴ ضرب در ساعات اضافه کار

برای محاسبه مزد ساعتی می‌توانید، مزد روزانه را تقسیم بر ۷.۳۳ کنید.

 

سخن آخر

تمام آنچه که به حقوق و مزایای سال ۹۹ مربوط می‌شد را برای شما گفتیم. این ارقام، ارقامی که نهادهای دولتی برای یکپارچه کردن رقم حقوق کارمندان و کارگران شرکت‌های زیر نظر وزارت کار اعلام می‌کنند و شرکت‌ها آن را به عنوان پایه حقوق اداره کار، برای کارکنان خود در نظر می‌گیرند.

شرکت‌های خصوصی که زیر نظر اداره کار فعالیت می‌کنند، این رقم را پایه در نظر می‌گیرند و ممکن است به کارمندان خود حقوقی بیشتر از این مقدار بدهند. در واقع رقم قرارداد میان کارفرما و کارمند، رقمی توافقی است که در نهایت قرارداد بین آن دو امضا می‌شود.

از نظر شما این میزان حقوق جوابگوی نیاز کارمند و کارگر است؟ آیا این قشر از جامعه می‌توانند با توجه به اوضاع اقتصادی، با این میزان حقوق زندگی خود را اداره کنند؟ از نظر شما امکان دارد که طی ماه‌های آینده و با توجه به فشاری که کرونا بر اقتصاد و معیشت خانواده‌ها آورده است، دوباره شاهد افزایش حقوق باشیم؟

دوست داریم تا با شما بیشتر تعامل داشته باشیم و نظر شما را به عنوان یک کارمند و کارگر درباره این میزان حقوق بدانیم. بنابراین نظر خودتان را درباره حقوق اداره کار در سال ۹۹ با ما در میان بگذارید

برای دریافت گزارش حقوق ۹۹ اینجا را کلیک کنید

۱ دیدگاه
  1. هادی جاشویی می‌گوید

    فرزند پسر مجرد وبیکار.بعد فوت پدر ومادر حقوق ‌بازنشسته تامین اجتمایی به فرزندم‌ ‌پسر بیکار میدهند

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.