آیا شکاف‌های پرداخت در سازمان شما هم وجود دارد؟

تفاوت میزان پرداختی بین مدیران ارشد و کارمندان دیگر به یک موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است. این موضوع ممکن است تکان‌دهنده یا حتی ناامید کننده باشد، زیرا بعضی کارمندان معتقدند که آن ها به اندازه مدیران رده بالا، سخت کار می‌کنند، اما بسیار کمتر دریافت می‌کنند.

شکاف پرداختی به چه شکل است؟

با مراجعه کردن به سایت www.iransalary.com  فاصله پرداختی ها قابل مشاهده است. در میان شرکت‌های بزرگ و کوچک که در این گزارش شرکت داشتند، متوسط درآمد مدیر ارشد به رقم بالایی در ماه می‌رسد در حالی که متوسط دستمزد کارگران ماهر بسیار کمتر از مدیران ارشد می‌باشد.

طبق تحلیل و بررسی های انجام شده، کارگران سراسر جهان عقیده دارند که فاصله پرداختی بین مدیران ارشد و آنها باید بسیار کمتر باشد. اگر چه کارگران خواستار ایجاد تغییراتی در این الگوی پرداخت هستند، اما دیر زمانی است که مدیران ارشد به طور قابل توجهی حقوق بالاتری به دست آورده‌اند و این تنها با گذشت زمان بدتر شده است. در نظر داشته باشید که این شکاف پرداختی هرگز بهبود نخواهد یافت مگر اینکه سازمانها بکوشند تا دستمزدها را عادلانه تر کنند. در اینجا نکاتی را یاداور می‌شویم که با رعایت آنها، شرکت ها می‌توانند شکاف پرداختی را کاهش دهند و کارکنان خود را خوشحال نگه دارند.

۱. میزان حقوق‌ مدیران ارشد را چک کنید 

از بین بردن شکاف پرداختی به طور کامل، ممکن است برای برخی شرکت‌ها امکان پذیر نباشد، اما در این مواقع، یک سرپوش حقوق می‌تواند از رشد گسترده‌تر شکاف موجود جلوگیری کند. بعضی از شرکتها هنگام بودجه بندی مبلغ بیشتری از حقوق‌ها را برای مدیران ارشد خود در نظر می گیرند. در واقع معیار قابل اندازه گیری برای این نسبت وجود ندارد. 

طبق نظرسنجی که در انجمن روانشناسی آمریکا انجام شده است نشان داده شد کارمندانی که احساس می کنند ارزش کاری آنها توسط کارفرمایان درک می‌شود، به احتمال بیشتر، از کار خود راضی هستند، چراکه رضایت کارفرمایان نشان می دهد که مهارت و کار آن ها برای شرکت ارزشمند و مهم است بنابراین اگر در سازمان شما شکاف پرداختی بزرگی میان مدیران ارشد و کارمندان ساده وجود دارد، برای تعدیل این شکاف دستاوردهای کارمندان را با اعلام رضایت خود پررنگ تر جلوه دهید.

۲. شفاف باشید

کارفرمایان باید قبل از هر چیز، تا جایی که امکان دارد در مورد حقوق شفاف باشند. بعضی شرکتها نه تنها مبلغ حقوق را برای هر کارمند به اشتراک می گذارند، بلکه فرمولی که برای تعیین آن استفاده می کنند را نیز به اشتراک می گذارند. این شفافیت به کارکنان این امکان را می دهد که احتمال رشد شرکت را مشاهده کنند. اعداد و فرمول، درها را برای کارمندان باز می کنند تا درباره آنچه که باید برای افزایش حقوق خود انجام دهند، گفتگو کنند. کارکنان با یک ایده روشن از اینکه چطور حقوق و موقعیت خود را ترفیع دهند، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند . فرصت‌هایی را برای افزایش انگیزه کارمندان فراهم کنید و به کارکنان خود بگویید که دقیقاً چه کاری برای رسیدن به آنها انجام دهند.

۳بر روی توسعه سازمانی سرمایه گذاری کنید

کارگران کم مهارت‌تر، کم‌تر از افراد باتجربه درآمد دارند. اما کارفرمایان می‌توانند برای توسعه و افزایش ارزش سازمانی افراد، برنامه‌های آموزشی ارائه کنند چرا که کارمندان مشتاق این فرصت‌ها هستند. بررسی که روی کارمندان انجام شده است نشان داده است که ۶۶ درصد کارمندان احساس می‌کنند که کارفرمای فعلی آن‌ها فرصت‌های کافی برای رشد و توسعه حرفه‌ای را فراهم نمی‌کند. برای کمرنگ تر کردن شکاف پرداختی، به جای تشویق نقدی یا به علاوه بر پرداخت پاداش به کارمندان با حقوق های پایینتر، آن را با آموزش و توسعه حرفه‌ای جبران کنید. برای دوره‌ها، مدارک‌پیشرفته و سرمایه‌گذاری در برنامه‌های دیگر در جهت رشد دانش و مهارت کارمندان هزینه کنید. ارزش توسعه حرفه‌ای را به کارکنان گوشزد کنید و به آنها بگویید که مهارت‌های بیشتر به معنی فرصت‌های بیشتر و در نهایت پول بیشتر برای آنها است. 

۱+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.