افرادی که بالاتر از شما حقوق می‌گیرند چه ویژگی‌هایی دارند؟

از آنجایی‌که شرکت‌ها و افراد سعی می‌کنند اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد را محرمانه نگه دارند، اطلاع از حقوق افراد مشابه شما، یعنی افرادی که در حوزه فعالیت شما مشغول به کار هستند، چه در همان شرکتی که فعالیت می‌کنید یا در شرکت‌های دیگر، می‌تواند مشکل و ناراحت کننده باشد چون پرسیدن حقوق ماهانه از افراد، در فرهنگ‌های مختلف، نوعی تعرض به حریم شخصی محسوب می‌شود. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که به چه دلایلی افرادی که عنوان شغلی شما را دارند بیشتر دریافت می‌کنند؟ یا اینکه چه مبلغی بیشتر دریافت می‌کنند؟ سابقه کار آنها چند سال است؟ مدرک تحصیلی آنها مربوط به کدام دانشگاه‌ها و در چه مقطعی است؟ و ویژگی‌های دیگر .

با بررسی و تحلیل این موارد، می‌توانید از نتیجه، به عنوان یک دارایی ارزشمند شغلی برای خودتان استفاده کنید، چرا که به شما ذهنیتی در مورد نحوه پیشرفت شغلی‌تان و در نهایت افزایش درآمد در جهت بالاتر بردن استانداردهای زندگی به شما می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است از نظر شما دلایل کافی برای دریافتی بالای افراد وجود نداشته باشد و تفاوت پرداخت تنها به دلیل تبعیض باشد، اما اغلب اوقات دلایل قانع کننده‌ای برای تفاوت‌های پرداختی وجود دارد که از جهات مختلف قابل بررسی است. اینجاست که تجزیه و تحلیل عوامل موثر بر حقوق توصیه می شود. 

چندین مورد قابل بررسی جهت اختلاف پرداخت به افراد مشابه خودتان وجود دارد که در اینجا برخی از این موارد را بررسی می‌کنیم:

۱. گواهینامه ها یا مدارک پیشرفته:

دوره‌های آموزشی گذرانده شده، مدارک تکمیلی و گواهینامه‌های مرتبط، ممکن است یکی از دلایلی باشد که فرد مشابه شما را مستحق دریافت حقوق بالاتر میکند، برخی کارکنان ممکن است یک گواهینامه یا مدرک پیشرفته داشته باشد که دیگران آن را نداشته باشند و این می‌تواند حقوق بیشتر آنها را توجیه کند.

۲. تجربه و سابقه کار:

یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث تفاوت پرداختی در افراد مشابه می‌شود، سابقه کار است. توجه کنید تاثیر سابقه کار در شرکت‌ها قابل توجه است، اینکه ممکن است یک کارمند تنها به دلیل اینکه ۱۰ سال در یک شرکت کار کرده است حقوق بسیار بیشتری نسبت به کسی که به تازگی استخدام شده است دریافت کند – حتی اگر هر دو همان وظایف شغلی را انجام دهند – زیرا معمولاً استخدام فرد جدید نیازمند سرمایه گذاری‌های بیشتری نسبت به کسانی است که سالهاست در شرکت مشغول بکار هستند.

۳. حوزه فعالیت شرکت:

حوزه فعالیت شرکت، یکی از عوامل بسیار موثر در تفاوت پرداختی در مشاغل یکسان است. بررسی های مختلفی بر روی مشاغلی که بالاترین پرداخت ها را در شرکتهای مختلف با صنایع گوناگون دارند انجام شده است. گروه های شغلی با توجه به فعالیت اصلی و حوره فعالیت شرکت‌ها، درآمد های مختلفی را به خود اختصاص می‌دهد . به عنوان مثال، برنامه نویسان و مهندسان نرم افزار در شرکت‌های با عمده فعالیت کسب و کار آنلاین، بالاترین دریافتی را نسبت به شرکت‌های دیگر دارند. بررسی تاثیر نوع شرکت بر حقوق یک شغل، به شما این قدرت را می‌دهد تا با آگاهی از شرکت‌هایی که برای شما درآمد بالاتری دارند، تصمیم مناسبی بگیرید.

۴. سایز شرکت:

تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا بهتر است در یک شرکت بزرگ کار کنید یا در یک شرکت کوچک، می‌تواند در واقع یکی از مهمترین تصمیماتی باشد که شما در حال انتخاب شغل می‌گیرید. سایز شرکت در بسیاری از گروه‌های شغلی، آیتمی تعیین کننده برای پرداخت بیشتر یا کمتر است. شما برای انتخاب شغل باید با علم به اینکه سایز شرکت، بیشتر بر روی چه گروه‌های شغلی تاثیر گذار است شغل خود را انتخاب کنید. بررسی این نکته به شما کمک می‌کند تا بدانید فاکتور مهم سایز شرکت چه تاثیری روی حقوق شما می‌تواند بگذارد. این نکته جالب است که بدانید افراد مشابه شما که تفاوت دریافتی با شما دارند، در شرکت‌هایی با سایز کوچکتر کار می کنند یا بزرگتر، چرا که به شما دید بازتری برای تصمیم گیری می‌دهد.

سایت ایران سلری www.IranSalary.com بعنوان اولین سامانه آنلاین حقوق و دستمزد، در این مورد می‌تواند راهگشای شما باشد. شما می‌توانید ضمن اینکه از حقوق خودتان با توجه به سابقه کاری و… مطلع شوید، مشاهده کنید افراد در حوزه فعالیت شما چقدر حقوق می‌گیرند.‌

این سایت، امکانی را فراهم کرده است که در آن شما، می‌توانید ویژگی‌های کارکنانی که حقوق‌های بالاتر در حوزه فعالیت شما می‌گیرند را مشاهده و بررسی کنید. این ویژگی‌ها شامل آیتم‌های سابقه‌ی کار، زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی، نوع دانشگاه، نوع شرکت، سایز شرکت، حوزه فعالیت شرکت و فعالیت اصلی شرکت می‌باشد.

همانطور که گفته شد، اگر حقوق افراد مشابه خود را بدانید به شما کمک می‌کند تا پتانسیل و توانایی خود را ارزیابی کنید و بهتر است بدانید زمانی که شفافیت حقوق در محیط کار مطرح می‌شود، کارفرمایان و کارمندان زیادی موافق با این موضوع نیستند چرا که وقتی حقوق در محیط کار شفاف می‌شود حذف این موضوع از فرهنگ سازمانی عملاً کار بسیار مشکلی است در نتیجه بهتر است اطلاعات حقوقی خود و همتایان خودتان را از طریق منابع موجود در کشور که اطلاعاتی دقیق و واضح به شما می‌دهند دریافت کنید. با دریافت این اطلاعات شما آگاهی پیدا خواهید کرد که یک کارمند کم درآمد باید چه ویژگی‌هایی را در خود ارتقاء دهد و کارمندانی که با پرداخت بالاتری کار می کنند، چه توانائیها و ویژگیهای نسبت به افرادی که کمتر دریافت می‌کنند دارند.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.