با پیشنهاد کار شرکتهایی که حقوق غیرقابل مذاکره دارند چطور برخورد میکنید؟

چقدر منصفانه است که شرکتی با حقوق غیر قابل مذاکره افراد را استخدام کند؟ شاید به نظر شما خوشایند نباشد اما برخی شرکت‌ها از همان ابتدای مذاکره استخدام، حقوقی را برای مشاغل در نظر گرفته‌اند که قابل مذاکره نیست.

برای افرادی که شغل مورد نظر خود را جستجو می کنند، این موضوع بسیار ناامید کننده است که بشنوند حقوق غیر قابل مذاکره است! معمولاً بعضی افراد به طور خاص در مورد استخدام و گرفتن شغل مورد نظرشان هیجان زده هستند و مصاحبه‌های واقعا خوبی داشته‌اند، اما بعد از پیشنهاد غیر قابل مذاکره بودن حقوق، تصمیم می‌گیرند جای دیگری را برای استخدام جستجو کنند. 

از طرفی دیگر در بسیاری از شرکت‌ها حقوق برای یک گروه شغلی مشخص، یک مبلغ از پیش تعیین شده است و چیزیکه در مورد این موضوع، قابل تامل است این واقعیت است که  این مبلغ در شهرهای بزرگ که هزینه زندگی نسبتا بالاست و دیگر شهرها یکسان است. در واقع نرخ هزینه های زندگی با این الگوی پرداخت نادیده گرفته می شود.

برخی از شرکت‌ها قبل از اینکه افراد، در مذاکره استخدام، به طور خصوصی از آنها بخواهند، مبالغ حقوق را پیش از آن منتشر می‌کنند که به دنبال آن افراد مخالف این نوع الگوی پرداخت، حتی به جلسه مصاحبه نمی‌روند اما در مقابل، اغلب شرکت‌ها ترجیح می‌دهند این مذاکره را در طول مصاحبه یا حتی بعد از آن انجام دهند. با این حال، اگر برای برای کار، مصاحبه می‌شوید و به دنبال این هستید که اولین فاکتور ارزیابی مصاحبه موفق را، حقوق دریافتی قابل مذاکره در نظر بگیرید کمی تامل کنید.

همانطور که می‌دانید محیط کار، محیطی است که بصورت مستمر در آن فعالیت می کنید پس مراقب باشید و از استخدام در شرکتها فقط به دلیل حقوق ناکافی صرفنظر نکنید. چرا که بسیاری اوقات، این شرکت‌ها مزایای دیگری را بصورت جایگزین در نظر گرفته‌اند که می‌تواند بر روی تصمیم‌گیری شما تاثیر بگذارند. پس بهتر است کمی دقیق‌تر شرایط استخدام را بررسی کنید.

 اجازه دهید این پرسش را تغییر دهیم:

“شما برای یک شغل مصاحبه می‌شوید و به شما می‌گویند حقوق غیرقابل مذاکره است.بهترین راه برای رسیدگی به این وضعیت چیست؟”

نکته ای بسیار قابل توجه این است که شما باید از زوایای دیگر به شغل خود نگاه کنید و کشف کنید که آیا این شرکت مزایای دیگری دارد که بتوان برای آنها از افزایش حقوق صرفنظر کرد؟ حقیقت این است که چیزهای دیگری نیز وجود دارند که مهم‌تر ازحقوق هستند:

آیا شما یک رئیس عالی دارید که می‌تواند به عنوان راهنما برای شما عمل کند؟

آیا در محیطی هستید که به راحتی با همکاران خود کنار می‌آیید؟

آیا در یک صنعت رو به رشد مشغول بکار هستید؟

آیا در این شغل تعادل کار / زندگی خوب را دارید؟

آیا ترافیک در ساعات رفت و آمد شما قابل مدیریت است یا ساعت‌ها در ترافیک وقت صرف می‌کنید؟

از همه مهم‌تر، آیا شما تا حد ممکن یاد می‌گیرید و کاری را انجام می‌دهید که واقعاً دوست دارید انجام دهید؟ 

اگر این شغل رویایی شما نیست، آیا با این شغل حداقل یک قدم به مسیر شغلی رویایی خود نزدیک‌تر می‌شوید؟

چیزهای دیگری هم وجود دارند که شما می‌توانید برای آنها مذاکره کنید، حتی اگر حقوق آن شرایط قابل مذاکره نباشد:

 آیا این شرکت امتیاز امضا کردن را به شما می‌دهد؟

آیا می‌توانید یک تعطیلات اضافی در هفته داشته باشید؟

آیا زمانی که نیاز داشتید در خانه باشید می‌توانید دورکاری کنید؟

آیا شرکت مزایای ویژه‌ای دارد؟

آیا این امکان وجود دارد که پروژه‌ای که برایتان مناسب است به شما داده شود؟

اگر بازبینی‌های عملکرد سالانه وجود دارند، آیا می‌توانید در ۱ سال بعد افزایش حقوق داشته باشید؟

آیا به شما اجازه می‌دهند در رویدادهای صنعتی یا نمایشگاه‌ها شرکت کنید؟

آیا آن‌ها برای آموزش اضافی که کارایی شما را بیشتر می‌کند، به شما پول می‌دهند؟

بدانید اگر شما تازه به دنیای کار وارد شده‌اید، به اندازه کسی که تجربه و سابقه کاری بیشتری داشته باشد، جایی برای انتخاب نحوه پرداخت، ندارید، بنابراین باید به شیوه درست با این الگوی پرداخت کنار بیایید. گاهی شما در این شرکت‌ها، مهارت‌هایی را تمرین خواهید کرد که بارها و بارها در حرفه شما ارزشمندتر از ترفیع یا افزایش حقوق است. و در نهایت این، یک معامله‌ی ارزشمند و منصفانه خواهد بود. سایت ایران سلری به آدرس www.IranSalary.com این امکان را به شما خواهد داد تا از حداقل حقوق رایج در گروه شغلی خود مطلع شوید و بهترین تصمیم را در مذاکره های استخدام بگیرید.

 

                                   

۰

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.